Witam
Jestem elektronicznym amatorem i właśnie pojawił się problem z którym nigdy wcześniej się nie spotkałem.
Otóż montuje sobie sterowniczek do silnika DC. Układ ma mieć regulacje prędkości obrotowaj za pomocą PWM i możliwość zmiany kierunku obrotów. Wybrałem sobie taki układzik: L298N i zmontowałem wg. schematu zawartego w pdf'ie z tej strony: http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/2/9/8/L298N.shtml
(Pierwszy schemat na pierwszej stronie)
Polutowałem wszystko dokładnie na płytce, sprawdziłem połączenia, zresztą nie ma ich dużo i przystąpiłem do uruchamiania układu. Podłączyłem wszystko zgodnie z instrukcjami tylko że zamiast silniczka na wyjście podłączyłem woltomierz, który po uruchomieniu układu pokazał takie napięcie jakie powinno być. Odłączyłem woltomierz i w jego miejsce podłączyłem silnik. Uruchomiłem układ i pojawił się problem. Silnik nie reaguje. Przy podłączonym silniku podłączyłem do wyjścia woltomierz i pokazał 0[V], gdy odłączyłem silnik znów na wyświetlaczu woltomierza pojawiła się odpowiednia wartość napięcia.
Zgłupiałem całkowicie. Najpierw pomyślałem sobie że to silnik jest uszkodzony ale przy próbie podłączenia drugiego (całkowicie nowego) efekt był dokładnie taki sam
Nie mam absolutnie żadnego pomysłu co się w tym układzie dzieje.
Z góry dzięki za pomoc i za cierpliwość
Jestem elektronicznym amatorem i właśnie pojawił się problem z którym nigdy wcześniej się nie spotkałem.
Otóż montuje sobie sterowniczek do silnika DC. Układ ma mieć regulacje prędkości obrotowaj za pomocą PWM i możliwość zmiany kierunku obrotów. Wybrałem sobie taki układzik: L298N i zmontowałem wg. schematu zawartego w pdf'ie z tej strony: http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/2/9/8/L298N.shtml
(Pierwszy schemat na pierwszej stronie)
Polutowałem wszystko dokładnie na płytce, sprawdziłem połączenia, zresztą nie ma ich dużo i przystąpiłem do uruchamiania układu. Podłączyłem wszystko zgodnie z instrukcjami tylko że zamiast silniczka na wyjście podłączyłem woltomierz, który po uruchomieniu układu pokazał takie napięcie jakie powinno być. Odłączyłem woltomierz i w jego miejsce podłączyłem silnik. Uruchomiłem układ i pojawił się problem. Silnik nie reaguje. Przy podłączonym silniku podłączyłem do wyjścia woltomierz i pokazał 0[V], gdy odłączyłem silnik znów na wyświetlaczu woltomierza pojawiła się odpowiednia wartość napięcia.
Zgłupiałem całkowicie. Najpierw pomyślałem sobie że to silnik jest uszkodzony ale przy próbie podłączenia drugiego (całkowicie nowego) efekt był dokładnie taki sam
Nie mam absolutnie żadnego pomysłu co się w tym układzie dzieje.
Z góry dzięki za pomoc i za cierpliwość