Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD koda - brak obrazu kontrolnego

GALILEO 20 Paź 2006 19:25 12933 16
  • #1 20 Paź 2006 19:25
    GALILEO
    Poziom 18  

Problem jest taki, że nie czyta nic a lata płyta i chodzi laser.
    Oczko czyszczone, świeci tylko load.
    Teraz mam pytanie - po rozkreceniu i dostaniu się tam są 2 potencjometry, co to do czego, bo do regulacji lasera, z reguły, jest jeden :( a tu zonk:(
    Pomożecie ?

0 16
  • #2 21 Paź 2006 08:36
    Batee
    Poziom 18  

Witam.Tych potencjometrow lepiej nie ruszac.To ze nie czyta moze byc spowodowane za malymi obrotami silnika obracajacego plyte,silnik poprostu sie przyciera.Sprawdz czy uklad sterujacy tym silnikiem nie nagrzewa sie nadmiernie,jesli tak to silnik do wymiany.Pozdrawiam.

Wyslano z komorki wap.elektroda.pl

0
  • #3 21 Paź 2006 15:01
    GALILEO
    Poziom 18  

Zapóźno juz ruszyłem , ale odziwo zaczął cos kręcić , ale teraz pytanie jak to ustawić :)

Dodano po 5 [godziny] 40 [minuty]:

nikt nie wie? ja myślałem moze żeby na miernik jakos ale do czego to konkretnie jest bo jak ruszyłem to zaczeło kręcić jak w druga strone to laser świrował

0
  • #4 21 Paź 2006 17:32
    Telo
    Poziom 39  

Czytniki DVD i CD są ustawione i wyregulowane fabrycznie po ich zakupie przy wymianie należy tylko rozlutować zworę antystatyczną i zamontować a w Twoim przypadku regulacja nie odbywa się na czuja ani na słuch należy mieć serwisowkę danego sprzetu płytę testową do regulacji DVD i oscyloskop.

0
  • #5 21 Paź 2006 19:50
    GALILEO
    Poziom 18  

No to extra, a ma ktoś do dvd koda?

0
  • Pomocny post
    #6 22 Paź 2006 00:39
    Sting
    Specjalista - kamery

Wielu ma taki sprzęt podobny do Koda. Ze zdjęcia to znajomy laser instalowany w sporej ilości dvd. Jeżeli już chcesz rzetelnie przeprowadzić regulację zespołu lasera to musisz odszukać punkt testowy sygnału RF, wpiąć się w niego oscyloskopem i stroić zespół głowicy na t.zw. "wysokość oka". Trzeba to robić kiedy głowica próbuje odczytywać dane z płyty i jednocześnie regulować co zwykle utrudnia konstrukcja wsadu płyty.Ma to zastosowanie przy wymianie lasera na inny egzemplarz gdzie można domniemywać inne ustawienie mechaniki dla zastosowanej głowicy(po wymianie-czasami). W twoim przypadku postępował bym tak:
    -oczyszczenie i przedmuchanie soczewki
    -regeneracja silniczków i mechanizmu
    -wymiana oprogramowania(jeżeli jest dostępne)
    -poprawienie połączeń lutowanych i stykowych
    Reszta może być nieopłacalna.

0
  • #7 25 Paź 2006 09:17
    GALILEO
    Poziom 18  

Ok a teraz odpowiedz , otóz okazało się, że silnik główny kręcący płyta jest walnięty i ma za małe obroty i staje. Pomimo sterowania tymi potencjometrami laser ożył po reanimacji silnika ale potem znowu padł. pochodził moze jedna płytę. Teraz pytanie - czy można włozyc np silniczekj z cdromu lub innego sprzetu do tego dvd i będzie chodzić czy nie ?
    Czy ten pierwszy potencjometr ustala siłe świecenia lasera bo widać podczas regulacji jak sie świeci laser a ten drugi to nie wiem :)

0
  • Pomocny post
    #8 25 Paź 2006 22:52
    Sting
    Specjalista - kamery

Z cdromu jak najbardziej, ważne aby pasował mechanicznie. Elektrycznie jest tutaj dość spora dowolność. Jeden potencjometr jest od diody CD drugi od diody DVD.

0
  • #9 26 Paź 2006 00:27
    GALILEO
    Poziom 18  

hm no super a mozesz mi powiedziecmoze który to który ? czy to trzeba na wyczucie?

0
  • #10 29 Paź 2006 00:47
    Sting
    Specjalista - kamery

Nie mogę bo nie wiem, który jest który. Czasami są one opisane na flexie ale w znakomitej większości niestety.Wyczucie tutaj to porażka. Sugeruję wyżej wymienioną metodę za pomocą oscyloskopu.

0
  • #11 03 Lis 2006 08:32
    GALILEO
    Poziom 18  

fajnie wszystko ale jakoś zadziałało ale nieczyta zwykłych płyt , wyminiłem motorek i śmiga ale teraz nastepne pytanie , na jakiej wysokości ma być ten talerzyk od płyty, co na niej osiada i sie kręci co wchodzi na ośkę silniczka?, bo niepamietam jak tamten miał , i zonk znowu czy to jest obojetne ? Bo widze że jak dam talerz za nisko to no disc, a jak za wysoko to to samo , dałem po środku i gra ale teraz pytanie podstawowe czy jest jakaś miara tego ustawienia czy to sobie laser sam ustali bo wiadomo że soczewka lata góra dół

0
  • #12 05 Lis 2006 01:03
    Sting
    Specjalista - kamery

"soczewka lata góra dół', czyli czytnik próbuje uchwycić focus(ostrość, stromość przebiegu) aby 0 i 1 było czytelne. Cewki poruszjące soczewką mają pewne granice wychyłu i najlepiej aby talerzyk płyty był ustawiony w środkowym punkcie ich zakresu z odpowiednim offsetem. To jest trudne do ustalenia i z tego powodu niektórzy producenci sprzedają lasery wraz z mechanizmem odpowiednio wyregulowanym.

0
  • Pomocny post
    #13 05 Lis 2006 09:30
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

GALILEO napisał:
    na jakiej wysokości ma być ten talerzyk od płyty

GALILEO napisał:
    czy jest jakaś miara tego ustawienia czy to sobie laser sam ustali bo wiadomo że soczewka lata góra dół

Najlepiej przed zdjęciem talerzyka zmierzyć tę wysokość ale jeżeli tego nie wykonano to można kierować się podstawową procedurą stosowaną przy detekcji błędu ostrości. Załącznik przedstawia ilustrację oraz opis (fragment zaczerpnięto z wydawnictwa SE "CD i DVD w teorii i praktyce") jak zmienia się napięcie błędu ostrości względem odległości od płyty. Widać wyraźnie, że przy wartości ok.2mm napięcie osiąga wartość zerową. Przejście przez zero stanowi poszukiwaną informację dla procesora.
    Z tego też względu odległość pomiędzy powierzchnią soczewki a płaszczyzną płyty wynosi najczęściej ok.2mm.

0
  • Pomocny post
    #14 12 Lis 2006 00:39
    Sting
    Specjalista - kamery

Czy galileo jest usytakcjonowany?

0
  • #15 13 Lis 2006 19:53
    GALILEO
    Poziom 18  

Tak dzięki bardzo, tylko mam pytanie, wszytko czyta dvd gra hula dvix ale nagrany na dvd a audio czy mp3 na zwykłych cd nieprzeczyta , mogła paść dioda ta druga? Jak to sprawdzić ? Skąd wziąść nowe oprogramowanie do tego 504d ? To jak - wie ktoś z jakiej stony ten soft? Wie ktoś ?

0
  • #16 08 Sty 2007 01:47
    Lewho
    Poziom 15  

Jeden PR-ek jest od CD, a drugi od DVD.
    W zeszłym tygodniu moja Koda nie wczytała świeżo nagranej płyty (do tej pory czytała każde ścierwo) i zacząłem panikować, rozebrałem, przedmuchałem, a nawet odkurzyłem odkurzaczem… ciągle nic. Już miałem zabrać się za radosne kręcenie PRkami, ale przed tym drastycznym krokiem wpadłem na pomysł (genialny), żeby włożyć inną płytę ;) i ruszyła bez problemu, a płyta świeżo nagrana (DVD benq) nawet w kompie nie była widoczna.

Wcześniej kilka razy udało mi się naprawić jakiegoś starego boom-boxa, lub radio samochodowe podkręcając laser metodą „na słuch” ale nie zawsze to skutkowało (najgorsze wspomnienia mam z PS2).

Dioda od CD świeci w podczerwieni, ale przy zgaszonym świetle widać słaby czerwony punkcik (w razie czego możesz posłużyć się kamerą, lub aparatem cyfrowym).

PS. Po rozebraniu odkryłem, że można tę kodę upgreadować do 638B bo na płycie głównej są wyprowadzone sygnały centralnego, sourrand, i SW, tylko nie ma ich na obudowie. Jest też miejsce na gniazdo VGA i wystarczy je tylko przylutować i wywiercić na nie dziurę w obudowie.

Pozdrawiam

0
  • #17 08 Sty 2007 11:52
    GALILEO
    Poziom 18  

Najśmieśniejsze jest to, ze jak kręce nawet tym i tym dvd czyta a cd nic a nic , nawet nie ruszy, tylko laser tak trzeszczy jak zaczyna obracać i tak to wygląda jakby chciał dojechać do silnik na "żywca " i tak jakby palił i trzeszczał , a dvd nic luzik czyta. Dodam, ze raczej jasno świeci ten laser i widać go, nie trzeba kamery itp.

0
  Szukaj w 5mln produktów