Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LSI 41- moduł programatora?

plmetal 20 Paź 2006 20:23 4696 5
  • #1 20 Paź 2006 20:23
    plmetal
    Poziom 10  

Witam,
    Mam zmywarkę Ariston LSI 41.
    Ostatnio zaczęła przerywać program po otwarciu zasobnika z detergentem.
    W momencie, gdy przerwie program gaśnie dioda sygnalizacyjna danego programu (dzieje się tak na wszystkich programach) i nie świeci się żadna inna. Próby robiłem na myciu intensywnym i normalnym. Na myciu szybkim (grzanie do 45°C) cykl jest zakończony.
    Czasem po otwarciu drzwi miga pierwsza dioda z lewej. Zdarzyło się też, że migała trzecia dioda.
    Po anulowaniu i ponownym uruchomieniu programu, zmywarka zaczyna cykl od początku zatrzymując się po pobraniu pastylki.
    Sprawdzałem:
    wyłącznik aqua stop, hydrostat, cewki elektrozaworów, grzałkę(grzeje), zmostkowałem wyłącznik temperaturowy połączony szeregowo z grzałką, aby wykluczyć jego awarię, ale to nie pomogło.
    Cewka elektrozaworu otwierającego zasobnik ma rezystancję 1,33 kΩ
    Po jej rozłączeniu zmywarka wykonała pełny cykl dwa razy. Już myślałem, że ona jest uszkodzona (ma np. przebicie międzyzwojowe, ale przy trzeciej próbie bez cewki przerwała również w tym momencie)
    Czy to wskazuje na awarię modułu programatora?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc.

• #2 20 Paź 2006 21:15
    eeban
    Specjalista AGD

sprawdź grzałkę>>>>induktorem jak masz lub ją odłącz wtedy sprawdzisz

• #3 22 Paź 2006 21:32
    plmetal
    Poziom 10  

Niestety nie posiadam induktora.
    Sprawdziłem miernikiem: na przyłączu-33Ω, między złączem a obudową grzałki-700kΩ (wiadomo- to nie to samo co pomiar przy wysokim napięciu)
    Jednak po odłączeniu przewodu podającego napięcie na grzałkę(zrobiłem to po pierwszym etapie mycia w 45 °C, dalej to samo-program przerwany po otwarciu zasobnika(sprawdziłem-wtedy jeszcze nie wychodzi napięcie zasilające grzałkę)

• #4 23 Paź 2006 12:49
    eeban
    Specjalista AGD

więc sprawdź na module co steruje załączaniem

• #5 23 Paź 2006 15:08
    plmetal
    Poziom 10  

Załączaniem cewki elektromagnesu zbiornika detergentu steruje najprawdopodobniej triak (Z9SA123).
    Pozostałe triaki (Z7SY138) sterujące pracą zaworu dopływowego, zaworu przy zbiorniku soli i pompy wylewowej, gabarytowo wyglądają tak samo(wszystko SMD), ale nie znam ich parametrów i nie wiem czy mogę je np. zamienić (dla próby) z tym od cewki zbiornika detergentu.

• #6 25 Paź 2006 22:57
    plmetal
    Poziom 10  

Okazało się, że przyczyną tych przerwań programu był triak na płytce modułu programatora. Po jego wylutowaniu zmywarka wykonuje pełny cykl (oczywiście nie otwierając klapki zbiornika detergentu)
    Przypuszczam, że ten triak potrzebował większego prądu bramki, powodując zakłócenie pracy układu sterującego.
    Poszukam tylko odpowiedniego zamiennika i powinno być OK.
    Dziękuję! <Zamykam temat>

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo