Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuning, przeróbka zasilacza firmowego ATX.

jarek_135 21 Oct 2006 10:10 2338 6
Tespol
 • #1
  jarek_135
  Level 10  
  Mam NeoTec V4200 ( 420W ). Jest to dobry, firmowy zasilacz robiony na bazie HuntKey'a. Zasilacz ma 120mm wentylator który spokojnie radzi sobie z temperaturą, gdyż zasilacz jest zawsze ledwo ciepły a do tego wentylatora praktycznie nie słychać ( zagłusza go Zalman na grafie od Galaxy GS7600 ( zalman w trybie low ).

  Pytam, czy idzie jakoś zwiększyć moc tego zasilacza, czy można z niego jeszcze coś wykrzesać, ale żeby było to nadal bezpieczne i stabilne, bo to w sumie najważniejsze!?

  Czekam na informacje.

  Ps. Jeśli coś jest nie tak z tym postem to napiście mi to, ja to zmienię...
 • Tespol
 • #2
  Stanisław2003
  Level 28  
  Ogólnie rzecz borąc możesz i 1 watowego zasilacza wycisnąć 1kW.Problem tkwi jednak w odprowadzaniu ciepła.Proponuję ciekły hel albo coś w tym rodzaju.A na poważnie to nie zawsze wyciskanie wszystkich soków zw sprzętu ma sens bo zawsze poprawa jakiegoś parametru odbywa się kosztem innego-na przykład spada niezawodnośc,deklarowany czas pracy a tym samym bezpieczeńśtwo.Zawsze są jakieś optymalne parametry borące pod uwagę np. moc elementów,wymiary,możliwości chłodzenia,nieznędny zapas mocy,odpornośc na krótkie i długie przeciążenia itd.Z reguły (ale nie zawsze) parametry fabryczne są najbrdziej optymalne.
 • Tespol
 • #3
  Pi-Vo
  Level 37  
  Mocy nie zwiększysz.I po co to robić?420W to dużo i na pewno nie brakuje niczego.Bo czy jest niebezpiecznie i niestabilnie?Po co robić coś na siłę?Z tego co piszesz jest ledwo ciepły.
 • #4
  jarek_135
  Level 10  
  Oczywiście robienie czegoś na siłę mija się z celem...
  Tak samo np. mam podkręcony komputer, ale v-modów nie robię, bo dają zbyt mało i zbyt duże ryzyko...

  Pytam o ten zasilacz, bo mocy jest na styk, na 12 jest w stersie praktycznie równe 12 +-0,05V...

  Ale chcę dorzucić HDD i pewnie dojdą dwa a może i więcej i pewnie DVD-RW... i jeszcze niedługo zmienię A64 na x2...

  Jestem pedantyczny i mocy nie może brakować, tym bardziej że stabilność to priorytet, ale komp tez jest po OC, po którym nic na stabilności odczuwalnej nie ubywa, ale zasilacz moc musi mieć wystarczającą...

  Myślałem, że może przez wymianę kilku elementów da się coś wykrzesać jeszcze z niego, ale jak to jest niebezpieczne i niestabilne to nie.

  Ale ogólnie nie uważam, że jego temperatura świadczy o jego małym obciążeniu, on ma po prostu dobre chłodzenie i obudowa dobrze wentylowana, także po prostu ma dobre warunki pracy i dlatego się nie grzeje...

  Tak czy owak przygotowałem sie na to, że nici z tego będą i już wcześniej kupiłem Big-Tower'a, także z czasem i zapotrzebowaniem dorzuce jeszcze jedną firmową zasiłkę i tyle ( będą równolegle chodziły, czy to też źle ? )

  Oczywiście nie teraz, bo teraz to zbędne, ale z czasem się na pewno wykorzysta, tym bardziej słysząc o tym, co planuje Ati ( teraz już AMD ) i Nvidia...

  Czy jest jakiś sposób, żeby realnie sprawdzić, jakie obciążenie jest obecnie na zasilaczu, bo kalkulatory to są mało wiarygodne, czy nie?
 • #5
  Pi-Vo
  Level 37  
  Jest.Podłączyć komputer przez miernik mocy.W supermarketach takie czasami bywają.Mierzą moc ,prąd ,napięcie i współczynnik mocy.Można je programować żeby liczyły pobór energii i koszt.Mój komputer np. pobiera 120W max.A jest to pddkręcony Athlon 1700+ ,2 dyski ,płyta Abit NF7S ,tuner ,nagrywarka i kilka innych dodatków.Nie sądzę żebyś przeciążył ten zasilacz.Największy pobór jaki udało mi się zmierzyć tym miernikiem to było 200W w komputerze z najszybszym Bartonem i kartą Radeon 9800 podczas testu 3d mark.
 • #6
  jarek_135
  Level 10  
  Hmmm, to juz wolę jakiś prosty miernik cęgowy, co mierzy prąd stały i obliczyć sobie z prostych wzorów:D Takie najprostrzę cęgowe na DC to wiecie, po ile można kupic?

  Hmmm a nie jest to tak, że jak producent pisze, że ma 420W, to przy podpieciu obciążenia, które pobiera w sumie te 420W zasilacz jest w stanie podawać napięcie, które ma deklarować, czyli pełne 12; 5 i 3,3.
  A mój już teraz ma około 12V na szynie 12 woltowej, także nie jest to już kres tej szyny? Wiem, że jest jeszcze podziałka prądów pomiędzy 3,3 i 5 i ich łącznością a 12. Ale jak to się ma do całości.

  Ale z tego co pamiętam, to Athlony XP nie wykorzystywały tak 12v szyny, sam miałem Athlona na Asusie a7n8X-delux i go kreciłem i 12 jak mierzyłem to miałem wystrzeloną na granicy 12.6 w stresie... Po prostu zasilacz był zbyt mocny, a teraz jest inaczej...

  Czy źle myślę? W razie czego prosiłbym o jakies wytłumaczenie, żeby zrozumieć problem.
 • #7
  Boguś
  Level 15  
  To jest zasilacz impulsowy którego napięcia są stabilizowane na podstawie pomiaru napięcia 5v i do obciążeń bliskich maksymalnemu nie zauważy się praktycznie żadnych zmian. Jeśli bardziej obciążysz wyjście 5v to napięcia 12v i -12v będą wzrastać. Co do przeciążenia to właśnie po temperaturze można poznać bowiem jego wydajność jest do tego dopasowana. Żeby zmierzyć faktyczne obciążenie to nie taka prosta sprawa ze względu na obciążenie impulsowe. Po stronie 220V są zniekształcenia i proste pomiary czym kolwiek dadzą błędne wyniki. Po stronie wtórnej żeby mierzyć napięcie stałe to nie wyobrażam sobie żebyś zmierzył pobór na wszystkich kablach jednocześnie w trakcie maksymalnego obciążenia. Ja podpinałem sobie na pierwotnym graficzny analizator mocy FLUKE' a. Ale to i tak nie oddaje tego jaką chwilową moc przetwornica oddaje w porywach poboru.