Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadanie z automatyki/elektrotechniki , prosze pomozcie mi :/

21 Oct 2006 12:55 2888 5
  • Level 10  
    Witam , mam zadanie ktorego nie potrafie rozwiazac , gdyby mi ktos mogl pomoc to bede niezmiernie wdzieczny, prosze Was o pilna pomoc chociaz czesciowa tyle ile umie ktos z Was , to bardzo wazne i dosyc pilne . Zamieszczam linka ponizej skad mozna sciagnac bezposrednio plik wordowy w ktorym namalowalem rysunek ( bardzo ladny :P ) oraz opisalem w pkt-ach
    co trzeba dokladnie zrobic .

Zadanie
  • Level 43  
    Witam,
    przecież tu nie ma co robić.
    Oto Twoje zadanie:
    "
    Zadanie z automatyki/elektrotechniki , prosze pomozcie mi :/

1. Opisać układ dynamiczny za pomocą równań różniczkowych
    2. Używająć rachunku operatorowego Laplace’a wyznaczyć transmitancję operatorową obwodu
    3. Model opisany w punkcie 2. zaimplementować w Simulink’u
    4. Wyznaczyć (w simulinku) charakterystyki czasowe napięcia wyjściowego Uwy(t) i prądu Iwy(t) podając na wejście modelu skok jednostkowy (step input)
    5. Wnioski….
    "
    Układ czwórnika jest układem całkującym (filtrem dolnoprzepustowym).

Dla punktu pierwszego należy zastosować podstawowe Prawa Elektrotechniki, czyli;
    Prawo Ohma dla opisu elementów:
    uR(t) = iR(t) • R
    uL(t) = L • diL/dt

teraz Prawa Kirchhoffa dla opisu obwodu:
    uwy(t) = i(t) • R; (1),
    uwe(t) - uwy(t) = uL(t) = L • diL/dt; (2),
    Powyższy układ równań (1) i (2) należy rozwiązać ze względu na uwy(t) [musi "zniknąć" i(t)]

Odnośnie pozostałych punktów polecam właściwe podręczniki, notatki z Wykładów, itp.
    Skoro nie zrobisz tego sam i nie zrozumiesz, to nie będziesz umieć... :cry:
    Pozdrawiam
  • Level 12  
    Jeżeli chodzi o punkt drugi to (mam nadzieje ze nie napisze tutaj zbyt dużo herezji)
    1. funkcje czasu x(t) zamieniasz na fukcje operatora (s)w ten sposób że:
    x(t)=X(s)
    dx(t)/dt = sX(s)
    całka od 0 do t z x(t)dt = X(s)/s

transmitacja to o ile pamiętam stosunek wejścia do wyjścia (moge sie mylić tutaj więc sprawdź lepiej)
    wejściem jest tutaj Uwe wyjściem Uwy lub Iwy co znaczy ze potrzebujesz 2 transmitancje

A simulin jest prosty. Jak masz transmitacje to musisz tylko z gotowych bloczków poskładać taką samą. jak masz jakies pytania to mozesz sie na pw zgłosić.
  • Level 10  
    Dzieki wielkie Panowie, ja nigdy nie chodzilem do technikum ani nie studiowalem elektrotechniki /automatyki , dlatego tez nie wiem za duzo na ten temat , i tym wieksze podziekowanie dla Was za ta bardzo cenna pomoc, poczytac i tak bede musial bo bede mial cos wiekszego do zrobienia ale z tym musialem sie spieszyc a jak wiadomo nie mozna pojac czegos nowego od tak zaraz . Trzeba czasu. Dzieki wielkie za pomoc jeszce raz .