Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie sygnału antenowego

andrzejlisek 21 Oct 2006 15:37 8516 14
IGE-XAO
 • #1
  andrzejlisek
  Level 28  
  Posiadam dość stary przenośny telewizor cz-b firmy Interfunk-Universum (na obudowie z przodu jest logo Interfunk, a na tabliczce znamionowej z tyłu Universum). Fonia jest przestrojona do polskich warunków.

  Nie wiem, co jest przyczyną: Jeżeli podłączę do niego kablówkę, to rzadko który program odbiera dobrze (często albo są pasy, albo śnieży). Jeżeli podłączę modulator wysokiej częstotliwości i zestroję telewizor pod modulator, to obraz jest dobry, a dźwięk czysty, podczas, gdy źródłem sygnału jest kamera, komputer, magnetowid itp. Na domowym telewizorze wszystkie programy są odbierane prawidłowo. W jaki sposób można wzmocnić sygnał antenowy (przy podłączeniu kablówki)? Czy ktoś może dać schemat takiego wzmacniacza? Co może być przyczyną takiego zachowania się telewizora.

  Słyszałem, że można zbudować układ, który poprawia sygnały synchronizacji obrazu. Czy ktoś może dać schemat takiego układu?
 • IGE-XAO
 • #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  1) Podstaw inny TV upewnij się, czy to nie wina kablówki.
  2) Sygnał kablowy może być zbyt silny dla tego telewizora lub
  3) w kablówce programy nadawane są kanał przy kanale - starsze modele b. często nie radziły sobie z takim sygnałem - rozwiązaniem była nowa głowica - niestety nie wiem czy tylko na niej się kończyło.

  Pzdr
 • IGE-XAO
 • #3
  andre1111
  Level 11  
  witam tak to prawda poprostu trzeba wymienić starą głowicę na kablową ale czy do tego telewizora jakąś dobierzesz?.....pokombinuj
 • #4
  andrzejlisek
  Level 28  
  Sprawdzałem sygnał kablówki innym telewizorem wcześniej, na pewno jest dobry.

  Są takie miejscam gdzie jeden program jest przy drugim, ale nie widać, ani nie słychać przebić, tzn. że jeżeli ustawi się pokrętło pomiędzy, to nie widać i nie słychać ani jednego, ani drugiego programu. Nie przebija żaden inny program przy odbiorze jednego.
 • #5
  inp
  Level 20  
  Witam.
  To dość stary TV i napewno nie jest tak czuły i selektywny jak obecne, kup mały wzmacniacz abonencki koszt 30-40 PLN i będziesz widział co się zmieni, wzmacniacz się zawsze przyda, a może pomoże.

  Ps.Zapewne wzmacniacz przewyższy ceną Twój TV, ale skoro pytasz to Ci odpowiadam.
  Powodzenia
 • #6
  andrzejlisek
  Level 28  
  Czy to znaczy, że sygnał generowany przez modulator jest silniejszy?

  Na modulatorze obraz mam dobry, nie widzę sensu grzebania wewnątrz odbiornika (wymienianie głowicy, itd).

  Dodano po 3 [minuty]:

  W jednym sklepie widziałem pasywny wzmacniacz długości długopisu, z jednej i z drugiej strony gniazdo antenowe, bez zasilania prądem. Czy jest sens takie coś kupować?

  A ten telewizor jest chyba z lat siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych. W latach sześćdziesiątych były chyba tylko lampowe, a ten taki nie jest.
 • #7
  inp
  Level 20  
  Przy małej selektywności odbiornika wcale nie musi przebijać drugi program, a występuje zjawisko wzajemnego zagłuszania sąsiedniego kanału, i wzajemnej utraty jakości ich odbioru.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Nie ma pasywnych wzmacniaczy, wzmacniacz jest sam w sobie urządzeniem aktywnym w 100%.
  Wszelkie urządzenia pasywne niosą za sobą zawsze jakieś straty.
  Są wzmacniacze w TV kablowej zasilane po lini sygnału, ale zasilane.
 • #8
  andrzejlisek
  Level 28  
  inp wrote:
  Nie ma pasywnych wzmacniaczy, wzmacniacz jest sam w sobie urządzeniem aktywnym w 100%.
  Wszelkie urządzenia pasywne niosą za sobą zawsze jakieś straty.
  Są wzmacniacze w TV kablowej zasilane po lini sygnału, ale zasilane.


  Może to był wzmacniacz zasilany po linii sygnału. Kosztował kilkanaście złotych.
 • #9
  inp
  Level 20  
  W Poznaniu nie brakuje sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży części i podzespołów elektronicznych. Zawitaj do takiego sklepu przedstaw problem to myślę, że Ci tam doradzą.
  Są w sprzedaży małe abonenckie wzmacniacze sygnału TV szeroko pasmowe, są one w komplecie z zasilaczem, montowane przy odbiorniku TV. Można też dostać takie z regulacją wzmocnienia, myślę , że Ci pomoże.
  Koszt 30-40 PLN, bywają też droższe, ale takie Ci nie potrzebne.
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Opłacasz abonament ?
  Mógłbyś zgłosić do serwisu tvcab, że zmieniłeś telewizor. masz zły odbiór i nie wiesz co jest przyczyną (jakbym częsciej jeździł do Poznania mógłbym pomierzyć sygnał)

  Wzmacniacz może pogorszyć odbiór, prawie we wszystkich przypadkach kiedy jesteśmy wzywani do takiej usterki - jedyną pomocą jest obniżenie sygnału - obraz zaczyna śnieżyć, ale zakłócenia schodzą z programów.

  Pzdr
 • #11
  inp
  Level 20  
  Kolego Kasprzyk w pierwszym poście andrzejlisek napisał, że TV mu śnieży, i ma pasy, śnieżenie jest wynikiem najczęściej zbyt słabego sygnału TV, natomiast pasy mogą być wunikiem zakłóceń od sąsiadującego kanału.
  Proponuję połączuć TV zwykłym pojedyńczym przewodem, krótkim, tylko gorący (środek gniazda i puszki) , jeśli obraz się polepszy to masz za duży sygnał, jeśli się pogorszy to masz za mały.
  Jest to prosty sposób nie wymagający wielkiej wiedzy z tego zakresu.
  Przy zbyt silnym sygnale często występują problemy z fonią.

  Dodano po 48 [minuty]:

  Sprawdż też czy słaby obraz występuje na VHF i UHF, modulator Ci zapewne pracuje na kanałach 21-69.
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  inp wrote:
  ......, natomiast pasy mogą być wunikiem zakłóceń od sąsiadującego kanału.


  Witam

  Dlatego nie odważyłbym się komuś polecić kupna wzmacniacza antenowego który w tym przypadku może nie mieć związku - chyba że dla kolegi 30,40 zł to żaden wydatek. Najpierw trzeba się upewnić źródła pochodzenia pasów, następnie można myśleć o dalszej naprawie telewizora czy wzmacnianiu sygnału.

  Poczekajmy, co zrobi sam zainteresowany.

  Pzdr
 • #13
  andrzejlisek
  Level 28  
  Modulator pracuje gdzieś na kanale między 30-35, można gop ustawiać w zakresie UHF.

  Wiem, że telewizor był przestrajany, jeśli chodzi o fonię, jest niemieckiej produkcji (nie wiem, czy RFN, czy NRD). Nie wiem, czy to jest tak, że nie jest to dokładnie zrobione, bo jak stroję kanał, to pojawiają się pionowe i ukośne białe paski, fonia dobra, a jak się powoli dalej kręci pokrętłem, to obraz robi się dobry, a fonia zaczyna szumieć, trzeba znaleźć punkt, w którym obraz i dźwięk są dobre. Dla niektórych jest to możliwe, a dla innych jest to praktycznie nieosiągalne. Cały czas mówimy o zakresie UHF.
 • #14
  inp
  Level 20  
  Co tam jest za fonia, generator czy równoległa.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Czy jest możliwość dostrojenia dobrego obrazu, pomijając tor fonii, jeśli tak to wina tkwi w fonii, pytanie kto ją montował i czy nie ruszył filtrów.