Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7 Ethernet. Szukam materiałów na ten temat.

columbus_29 21 Paź 2006 17:01 3817 14
  • #1 21 Paź 2006 17:01
    columbus_29
    Poziom 11  

Witam

Poszukuję materiałów na temat Ethernet na S7. Niestety nigdy nie używałem procesorów komunikacyjnych i nie wiem jak się do tego zabrać.
    Chcę kilka stacji S7-3XX z CP343-1 IT "pospinać" tak, aby z jednego punktu móc je na początek "podglądać". Intresuje mnie praktyczna strona tego projektu. Czy ktoś może robił ostatnio coś takiego?

0 14
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 22 Paź 2006 17:43
    UFO_79
    Poziom 13  

Witam!

Jeżeli się domyślam, to chcesz zrobić coś w formie podglądu (za pomocą jednego CP podgląd do wielu CPU).

Owszem jest to możliwe.
    Jakieś pół roku temu też zacząłem działać w tym kierunku - w jednym urządzeniu producent wstawił jednostkę CP 343-IT, ale była wogóle niewykorzystana (dziwne, nie?) a dodatkowo w częściach zamiennych miałem drugą taką jednostkę. Popracowałem troszkę, zmieniłem co nieco i w chwili obecnej z tej maszyny mam pełny podgląd włącznie ze sterowaniem (narzuceniem co niektórych komend) w sterowniku - wszystko przez sieć Ethernet.

Obecnie przygotowywuję się do zrobienia większego węzła - 6 sterowników z serii 3XX i jeden CP 343 Advanced. Ale jeszcze nie teraz - za dużo rozpoczętych innych projektów.

Jak coś to pisz priva, może coś się da wymyśleć...

Pozdrawiam!

UFO

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 23 Paź 2006 12:53
    krzychol66
    Poziom 24  

Co to znaczy "podglądać"?
    Czy chodzi Ci o podglądanie programu (połączenie się on-line z poziomu Step 7 z dowolnym sterownikiem)?
    Czy chodzi Ci o wizualizację (SCADA) procesów w kilku sterownikach naraz?
    Jedno i drugie da się zrobić.

0
  • #4 23 Paź 2006 22:27
    UFO_79
    Poziom 13  

krzychol66 napisał:

Oczywiście, że da rady jedno i drugie. Kolega columbus_29 miał pewnie na myśli podgląd on-line pracy sterownika (a dokładniej programu).

0
  • #5 24 Paź 2006 09:51
    krzychol66
    Poziom 24  

No, to podgląd programu da się zrobić w sposób banalny.
    Trzeba mieć PC (laptop? PG?) z kartą Ethernet oraz sterownik(i) serii S7 z kartami Ethernet.
    Na PC powinien być zainstalowany Step 7 z dodatkiem Industrial Ethernet.
    Należy: w projektach S7 poprawnie skonfigurować hardware, podając w którym slocie jest jaka karta. Dla karty Ethernet przypisać unikalne dla danej sieci adresy MACC i IP. Dobrym obyczajem jest spisanie adresu MACC z naklejki na module i użycie go w projekcie.
    Na PC w "Set PG/PC Interface" należy zdefiniować połączenie "ISO Ind. Ethernet" (lepiej) lub "TCP/IP(auto)" (gorzej) dla posiadanej karty sieciowej. Ustawić to połączenie jako aktywne.
    Połączyć sieć. Wgrać hardware do sterownika. Wgrać software do sterownika. Dalej można przejść do "online" i bawić się dokładnie tak samo, jak przy połączeniu przez MPI. Przy wgrywaniu zmian on-line zachować ostrożność (zawsze sprawdzać, czy otwarty jest właściwy projekt).
    To właściwie wszystko.
    Komunikacja po TCP/IP między sterownikami oraz komunikacja po TCP/IP z programami SCADA to osobne zagadnienia.

Dodano po 14 [minuty]:

Oczywiście, jeżeli po pierwszym włączeniu sterownika karta Ethernet ma błąd, bądź z innych powodów jest w "stop-ie", to trzeba wgrać hardware przez MPI. Po restarcie błąd powinien zniknąć i możliwa jest komunikacja przez Ethernet.

0
  • #6 24 Paź 2006 23:22
    columbus_29
    Poziom 11  

krzychol66 napisał:
    Co to znaczy "podglądać"?
    Czy chodzi Ci o podglądanie programu (połączenie się on-line z poziomu Step 7 z dowolnym sterownikiem)?
    Czy chodzi Ci o wizualizację (SCADA) procesów w kilku sterownikach naraz?

Przepraszam za nieprecyzyjny opis. Tak dokładnie o to chodzi. Na początek podgląd kilku stacji z CP343-1IT on-line połączonych hubm'em. Później, jeśli sił i cierpliwości wystarczy wizualizacja na WinCC :D.

Ostatnio jak próbowałem to pojawiło mi się coś takiego: "Unable to reachthe module CPU 315-2DP by means of the online interface that it set"
    Adres na PG zmieniłem, konfiguracja wgrana, wszystko w RUN....i nie chodzi.

0
  • #7 25 Paź 2006 02:23
    UFO_79
    Poziom 13  

Dobra, zacznijmy od początku.

1. W Hardware Configuration wstawiamy jakś moduł CP - przykładowo CP 343-1 IT

Po dodaniu pojawi się okienko Properties, w którym na zakładce Paremeters są następujące opcje (kolejność od góry z lewej strony):

- Set MAC adress - zaznacz tą opcję, a w pole wpisz adres MAC, który powinien być podany na module CP (pod klapką);

- IP adress - podajesz adres IP, pod którym będzie widoczny Twój moduł CP w otoczeniu sieciowym;

- Subnet mask - bez zmian (klasycznie maska podsieci wynosi 255.255.255.0, aczkolwiek gdy zachodzi taka potrzeba można zmienić;

- Gateway - tutaj możesz sprecyzować, czy moduł CP ma się łączyć przez router, czy bezpośrednio; jeżeli używasz routera musisz podać adres, który router będzie przekierowywał adres z modułu CP;

- Subnet - klikasz po prawej stronie na przycisk New (otworzy się nowe okienko, w którym domyślnie utworzona zostanie Ethrnet;

Klikasz OK, w tym pierwszym okienku wybierasz przed chwilą utworzoną sieć Ethernet i na końcu klikasz przycisk OK

Oczywiście na końcu wgrywamy konfigurację do sterownika

0
  • #8 25 Paź 2006 03:23
    UFO_79
    Poziom 13  

Następnie uruchom NetPro.

Jeżeli wszystko zrobiłeś prawidłowo w Hardware Configuration, powinieneś widzieć mniej więcej coś takiego:

U dołu masz masz tabelkę. Kliknij w pierwszy wiersz prawym klawiszem myszy i wybierz Insert New Connection

W polu Connection wybierz np. ISO-on-TCP connection

Klikasz OK, pojawi się komunikat, ale nim na razie się nie przejmuj.

Kompilujesz i wgrywasz.

I to w zasadzie wszystko, jeśli chcesz mieć podgląd on-line pracy sterownika.

Żeby się przekonać, czy rzeczywiście wszystko działa poprawnie, wpisz w przeglądarce internetowej:

http://xxx.xxx.xxx.xxx (w miejsce krzyżyków oczywiście adres IP, który przydzieliłeś modułowi IT, przykładowo 192.168.0.1). Powinna Ci się ukazać strona serwisowa tego modułu - patrz załącznik. Teraz tylko zmień spobób połaczenia (z poziomu STEP-A lub w panelu sterowania - SET PG/PC Interface i wybierz ISO ind. Ethernet ewentualnie TCP/IP (Auto) i możesz cieszyć się podglądem sterownika czy też programu.

Przepraszam, że troszkę łopatologicznie napisałem, ale starałem się w miarę dokładnie opisać co i jak.

Grunt to sobie pomagać, nie?

Pozdrawiam!

UFO

0
  • #9 25 Paź 2006 07:44
    pawslaw
    Specjalista Automatyk

Witam,
    Jakiej karty ethernetowej używasz? Jeśli "zwykłej sieciówki" to jeszcze musisz doinstalować Softnet.
    pozdrawiam
    Pawel

0
  • Pomocny post
    #10 25 Paź 2006 09:16
    UFO_79
    Poziom 13  

W moim Sofnetu nie posiadam (mam jedynie Step 7 Professional z uaktualnieniami) a czy działa na "zwykłej siecówce" na chwilę obecną nie mam jak sprawdzić - w pracy używam Field PG - nootbook ma wszystko czego mi trzeba.

Aczkolwiek pytanie podchwytliwe i ciekawe zarazem.:?: Będę musiał to sprawdzić.

0
  • #11 25 Paź 2006 10:35
    krzychol66
    Poziom 24  

Przy instalowaniu dodatku "Industrial Ethernet" do Step 7 Professional, automatycznie instaluje się uproszczona wersja Softnetu.
    O ile dobrze pamiętam (ale mogę się mylić, bo ethernet dla S7 miałem "od zawsze"), bez dodatku "Industrial Ethernet" niemożliwe jest skonfigurowanie karty ethernetowej w S7 hardware, jak również niemożliwe jest skonfigurowanie protokołów do Ethernetu w "Set PG/PC Interface".
    Możliwe, że kolega nie ma zainstalowanych dodatków jw, ale bardziej prawdopodobne jest, że albo po wgraniu stacji przez MPI nie przełączył się na Ethernet w "Set PG/PC Interface" (a kabel od MPI rozłączył), albo źle skonfigurował sieć (źle pospinał kable, źle nadał adresy IP - nałożyły się, albo nie są z jednej maski itd.)
    Proponowałbym zacząć od sprawdzenia sieci poleceniem ping (z poziomu okna poleceń systemu operacyjnego).

0
  • #12 25 Paź 2006 22:27
    columbus_29
    Poziom 11  

krzychol66 napisał:
    Przy instalowaniu dodatku "Industrial Ethernet" do Step 7 Professional, automatycznie instaluje się uproszczona wersja Softnetu.
    O ile dobrze pamiętam (ale mogę się mylić, bo ethernet dla S7 miałem "od zawsze"), bez dodatku "Industrial Ethernet" niemożliwe jest skonfigurowanie karty ethernetowej w S7 hardware, jak również niemożliwe jest skonfigurowanie protokołów do Ethernetu w "Set PG/PC Interface".
    Możliwe, że kolega nie ma zainstalowanych dodatków jw, ale bardziej prawdopodobne jest, że albo po wgraniu stacji przez MPI nie przełączył się na Ethernet w "Set PG/PC Interface" (a kabel od MPI rozłączył), albo źle skonfigurował sieć (źle pospinał kable, źle nadał adresy IP - nałożyły się, albo nie są z jednej maski itd.)
    Proponowałbym zacząć od sprawdzenia sieci poleceniem ping (z poziomu okna poleceń systemu operacyjnego).

Nie wiem czy jest zainstalowany dodatek Ethernet. Jest zakładka w menu "simatic net" w której znajduje się softnet i są opcje połączeń przez ISO, lub TCP/IP w Set PG/PC. Uruchomiłem komunikację, ale tylko przy ustawieniu TCP/IP auto. A ten komunikat obecnie jest tylko, gdy próbuję się łączyć przez ISO ind. ethernet.
    Być może, że po tych wszystkich próbach coś namieszałem. Stworzę konfigurację od początku i wgram.
    Jaka jest różnica miedzy połączeniem ISO, a TCP/IP?

0
  • #13 26 Paź 2006 08:04
    pawslaw
    Specjalista Automatyk

W ISO komunikacja odbywa się po MAC adresie a w TCP/IP po adresie IP.

0
  • #14 26 Paź 2006 12:06
    krzychol66
    Poziom 24  

TCP/IP używa standardowych protokołów z Windows.
    ISO Industrial Ethernet (dawniej H1) używa dedykowanych protokołów Siemensa, które muszą być zainstalowane na PG razem ze Stepem 7.
    ISO Industrial Ethernet jest połączeniem szybszym, niż TCP/IP, co ma znaczenie w dużych sieciach i przy podglądzie dużych partii dużych projektów z przebiegami szybkozmiennymi.
    Przez ISO Industrial Ethernet można się (teoretycznie) połączyć z "czystym" sterownikiem po jego zmontowaniu, a przed wgraniem hardware i programu. Praktycznie mi się nie udało, bo zawsze w takiej sytuacji miałem kartę Ethernet na sterowniku w stopie spowodowanym błędem.
    ---
    Aha, jeszcze jedno.
    W Set PG/PC Interface wybiera się interfejs w połączeniu z konkretną kartą.
    Jeżeli oprócz Twojej karty Ethernet masz np. obsługę modemu, radiówkę, itd. to protokoły będą przypisane również do tych urządzeń. Trzeba więc wybrać protokół, który jest połączony z aktualnie używaną kartą. Inaczej może się np. okazać, że próbujesz się połączyć protokołem ISO Industrial Ethernet przez modem...

0
  • #15 29 Paź 2006 15:02
    columbus_29
    Poziom 11  

Witam

Po wgraniu ponownie konfiguracji wszystko OK.
    Wielkie dzięki za wszystkie informacje. Teraz czeka mnie trudniejszy etap. Wizualizacja na panelu, na kilku stacjach S7 i wszystko po ethernecie. :cry:

0
  Szukaj w 5mln produktów