Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ujemne sprzężenie zwrotne jak zrealizować?

slawek55 21 Paź 2006 19:24 1805 3
  • #1 21 Paź 2006 19:24
    slawek55
    Poziom 23  

Cześć. Mam taki problem
    Każdy wie jak wygląda shemat wzmacniacza nieodwracającego (załącznik)

A co zrobić w przypadku jeżeli na wyściu takiego wzmacniacza umieścimy jakiś układ np drugi wzamacniacz albo np tranzystor który odwraca fazę sygnału i pętlą sprzeżenia obejmiemy całość.
    Przecież jeżeli wtedy sygnał sprzeżenia podamy na wejście (-) to pojawi sie dodatnie sprzeżenie zwrotne.

Drugi rys. pokazuje taki układ w którym jest na wyjściu jest odwracana faza sygnału (coś jak wzmacniacz odwracający o wzmocnieniu 1).

Jak zrobic pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego w takim przypadku?

0 3
  • #2 21 Paź 2006 19:53
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Bardzo prosto, wystarczy że wejście + będziesz traktował jak - i odwrotnie, - jak +. Ale dla wysokich częstotliwości przesunięcie fazowe może być różne od 180° więc trzeba ograniczyć górny zakres tego układu przez dodanie kondensatora do sprzężenia zwrotnego. Przy uruchamianiu można spróbować jak układ będzie się zachowywał bez jak i z tym kondensatorem i można dobrać jego minimalną pojemność. Odwrócenie fazy to 180° a nie 90°.

0
  • #3 21 Paź 2006 20:04
    slawek55
    Poziom 23  

Pewnie że 180. nie wiem dlaczego tak napisałem. Sam sobie się dziwię.

a możesz popatrzec jesze na ten układ. Znalazłem go w ostatnim NE.
    Dlaczego tak jest to zrealizowane tam.

0
  • #4 21 Paź 2006 20:30
    Dar.El
    Poziom 40  

Nic tam nie ma dodatkowo zrobionego. Jest regulacja wzmocnienia i zerowanie układu a diody na wyjściu uniemożliwiają pojawienie się na wyjściu napięcia poniżej -1V.

0