Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amplituner vintage - znieksztalcony dzwiek - koncowka?

21 Paź 2006 20:53 1290 5
  • Poziom 30  
    Kupiłem uszkodzony amplituner Vintage, Jamato JR5075. Naprawa jednak mnie przerosła.

Dźwięk jest cichy i brzmi, jakby jakiś tranzystor obcinał falę (clipping). Przedwzmacniacz raczej sprawny.

Gdy go kupiłem, przekaźnik się nie załączał, od końcówki mocy dźwięk szedł bezpośrednio na przełącznik grup głośników.

Końcówka wygląda na przerabianą. Ścieżki pocięte w kilku miejscach i połączone w większości rezystorami mocy.

Nie piszę szczegółowo, gdyż od kilku miesięcy sprzęt stoi "odłogiem" i po prostu nie bardzo teraz kojarze co i jak. Jeśli ktoś potrzebuje, możliwe fotografie.

Moje pytanie w związku z powyższym: czy uszkodzone są na pewno tranzystory mocy, czy usterki szukać gdzie indziej? Jak sprawdzić sprawność owych tranzystorów? Może zużyte kondensatory filtrujące?

Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    Na Twoje pytanie - nikt nie odpowie "na pewno". Trzeba wziąć do ręki miernik uniwersalny i mierzyć (np. sprawdzić tranzystory i inne elementy), mając najlepiej przed oczami schemat.
    Tranzystory sprawdzamy miernikiem na "teście diodowym", przy czym najlepiej do pomiaru je wylutować.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Witam.

Test diodowy nie zawsze się sprawdza. Jeśli to są bipolary to lepiej sprawdzić ich bete.
  • Poziom 30  
    Cały problem w tym, że schematu nie mogę nigdzie dorwać.

Od rana siedzę i próbuję coś zrobić. Test tranzystorów miernikiem nie wykazał żadnych błędów. Większość "małych" to A640 - w KTB nie mogę znaleźć, tranzystory mocy - 2x MJ3001 i 2xMJ2501 (TO3).

Wojtek.zse - test beta - masz na myśli hFE?
  • Poziom 31  
    Witam.
    Beta to właśnie hFE czyli wzmocnienie tranzystora.
  • Poziom 30  
    Niedługo pomierzę.

Tymczasem znalazłem inny problem. Na wyjściu przedwzmacniacza, niezależnie od tego, czy zasilanie włączone, czy nie, występuje przydźwięk.

Połączenie wygląda następująco: odtwarzacz CD -> sprawdzany amplituner. W amplitunerze wyjście przedwzmacniacza odłączone i podłączone do wejścia innego wzmacniacza. Jak tylko ów sprawny wzmacniacz jest włączony, słychać bardzo głośny przydźwięk. Jeżeli wejście wzmacniacza nie jest połączone z wnętrzem sprawdzanego przedwzmacniacza (kabel "wisi") przydźwięku nie ma. Ponadto, włączenie sprawdzanego amplitunera do sieci i puszczenie sygnału z CD, nawet przy Volume max, nie robi żadnych zmian. Szukać zwarcia do masy, czegoś innego? Test diodowy nie wykazuje zwarć.