Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zasilić wentylator od PC

subwoofer111 22 Paź 2006 12:22 1233 4
  • #1 22 Paź 2006 12:22
    subwoofer111
    Poziom 9  

Cześć
    Chce zamontować wentylator, który będzie chłodzić końcówkę mocy. Problem mam tak, jak to zasilić?. Myślałem żeby zrobić to tak: Na transformatoże mam 24V. Napiećie chce wyprostować diodą (jedna dioda, nie mostek prostowniczy). Później kondensator 470uF 50V i na końcu stabilizator. Czy to będzie działać?
    Zgóry dziękuje za odpowiedz.
    Pozdrawiam

0 4
  • Relpol
  • #2 22 Paź 2006 12:50
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

który będzie chłodzić końcówkę mocy

A co to za końcówka mocy?

Wentylator powinien być zasilany napięciem 12V (choć przy 24 też pracuje :) ) - dlatego warto wkleić jeszcze do Twojego obwodu stabilizator napięcia.

0
  • Relpol
  • #3 22 Paź 2006 13:05
    subwoofer111
    Poziom 9  

Zapomniałem napisać że stabilizator który mam jest na 12V. Nie mogę pogłączyć tego wentylatora pod 24V, ba tam jest prąd zmiennych. Chodzi mi o to żeby mieć 12V prąd stał. Nie jestem tylko pewnien czy to podłąćzenie które wymyśliłem się sprawdzi ( czy pojemność kondensatora jest odpowiednia i czy nie powinienem dać jeszcze jednego kondensatora za stabilizatorem).

0
  • #4 22 Paź 2006 14:54
    bomber
    Poziom 24  

wentylatory od klomutera maja duza tolerancje na zmiane napiecia (oczywiscie zmieniaja obroty ) tak wiec jesli masz 24 v napiecia zmiennego i nei spada on drastycznie (powiedzmy ponizej 20) podczas dziania uzadzenia to sama dioda wystarczy (1 sztuka) ewentualnie jakis maly kondensator tylko ze ten wentylator nie bedzie sie krecil z pelna predkoscia obrotowa wiec jak chcesz zeby caly czas krecil sie z pelna predkoscia to : 4 diody + rezystr(musisz najpierw zmiezyc prad pobierany przez witrak miliampermierzem )a potem wyliczyc zaby wyszlo powiedzmy 17v a nastepnie stabilizator na 12v (jakis mały i tani wystarczy na 0,5 a )
    powiedz czy napiecie w ukladzie ma skoki oraz jaki masz wentyl (wymiary nowy czy stary oraz prad pobierany ) a ci cos doradzimy

0
  • #5 22 Paź 2006 21:01
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Nie mogę pogłączyć tego wentylatora pod 24V,

Możesz - ale przez ten prostownik jednopołówkowy o którym pisałeś (dioda) + kondensator.

Cytat:

tylko ze ten wentylator nie bedzie sie krecil z pelna predkoscia obrotowa

Będzie się kręcił z prędkością większą od znamionowej.

Moim zdaniem przy dużym napięciu wejściowym na stabilizator - należy przykręcić do niego kawałek radiatora.

Warto też pomyśleć o jakimś układzie na LM317.

Z praktycznego punktu widzenia:
    Wiatrak generuje pewien poziom szumu, który (szczególnie przy napięciach wyższych do znamionowych) może być uciążliwy szczególnie przy cichym słuchaniu muzyki.
    Warto zauważyć, że przy cichym słuchaniu mniej mocy jest wytracana na radiatorze - a co za tym idzie mniej się on grzeje. W rezultacie - jego praca nie jest potrzebna. Dlatego warto zaopatrzyć taki wentylator w układ automatyki (chociażby prosty histerezowy układ włącz/wyłącz reagujący na temperaturę) lub kupić taki, który reguluje obroty w f-cji temperatury (np. niektóre modele Arctic Cooling).

Montując wentylator zwróć uwagę że ciepłe powietrze unosi się do góry - a wentylator powinien mu pomagać, a nie przeszkadzać (ustaw odpowiednio kierunek "dmuchania").

0