Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na audiobahnie dub 1200

kivlov 22 Oct 2006 14:16 1842 26
    kivlov
    Level 26  
    Witam w moim pokoju mam teraz subwoofer AUDIOBAHN DUB 1200 czyli 1400watt / 700 watt rms. Zawsze uzywalem w domu wzmacniacza samochodowego teraz uzywam koncowki mocy SHARP SX 8800 i kurcze opotrezbowalbym jaki filtr dolnoprzepustowy, poniewaz kurcze teraz nie schodiz tak jak ma tzn gra i wysokie tony a nie o to chodiz w subwooferez wiec prosilbym jaki fltr zastosowac do takiego potwora i gdzie go mozna zamowic?

Popraw ten post!
    Armosus
    Level 26  
    Albo zwrotnica pasywna albo filtr aktywny(ten potrzebuje zasilania z 12V jakos). Wszystko dostaniesz na allegro :) zalezy jakie jeszcze chcesz miec odciecie bo im nizej tym drozsza zwrotnica pasywna a w filtrze aktywnym mozesz to dowolnie regulowac.
    kivlov
    Level 26  
    no tak ale zawsze jak chce kupic to ejst napisane ze do 250watt 8 ohmach a ja che przy 8 ohmach do 700watt no 500 starczy a odciecie najlpeij wlansie aktywny
    Armosus
    Level 26  
    To nie dziala w ta strone...

Glosnik moze miec i nawet 3500wat a zwrotnica tylko 200wat - wszystko zalezy od wzmacniacza, jesli wzmacniacz oddaje 150wat to zwrotnica wytrzyma nawet przy powyzszej konfiguracji.

A wiec jaki masz wzmacniacz albo ile on ma wat?
    kivlov
    Level 26  
    tak wiec wzmacniacz mam sharp sx 8800 na dwoch ukladach stk 4050 cyzli 2x200rms a potrzebuje w sumie tylko jedna zwrotnice na jeden kanal

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

a ktora zatem kupic???
    http://allegro.pl/item133538544_zwrotnica_subwooferowa_stereo_250w_8om.html

http://allegro.pl/item134431202_nowa_zwrotnica_filtr_do_tuby_subwoofera_okazja_.html

http://allegro.pl/item134728559_zwrotnica_basowa_4_200_12_kod_7532_.html

czy mzoe inna i z innego zrodla niz allegro?
    the-lukas
    Level 17  
    Armosus wrote:

Na podanej prze cibie aukcii zwrotnica jest do głosnika 2x 8ohm a Audiobahn ma 2x4ohmy , wydaje mi sie ze ze czestotliwosc odciecia w tym wypadku bedzie inna niz ta podana na allegro(140Hz). jesli chcesz cos pasywnego to mozesz samemu sobie zrobic tylko musisz wiedziec na ile chcesz go przyciac? w neci jest wiele programow do obliczana zwrotnic. a zrobienie zwroty do suba to nic trudnego
    pozdrawiam!
    kivlov
    Level 26  
    hmm a ja nie mam za bardoz czasu na zabawy w nawijanie cewki itp

moglem jednak kupic wzmacniacz samochodowy ze wbudowanym filytrem bo one sa nawet dobre i sa aktywne:) kurcze
    a moze macie namiary na zakup takich filtrow, a moj audiobahn jets podlaczony szeregowo wiec na 98 ohm dczyli wprowadizl bym tylko plus i minus do zwrotnicy powinno byc chyba oki co?
    Caleb_
    Level 33  
    chcac uzyskac prawidlowy efekt nie stosuje sie zwrotnic pasywnych. w gre wchodza tylko aktywne - tu mozesz kupic jeden takowy...
    kivlov
    Level 26  
    no ciekawa zwrotnica, tylko nie widze w opsie na ile ohm i na jaka moc

Armosus pisales "Glosnik moze miec i nawet 3500wat a zwrotnica tylko 200wat - wszystko zalezy od wzmacniacza, jesli wzmacniacz oddaje 150wat to zwrotnica wytrzyma nawet przy powyzszej konfiguracji. " mozesz mi to dokladniej wytlumaczyc o co chodzi??
    Armosus
    Level 26  
    Na przykladzie

Glosnik "ma" 500wat"
    Zwrotnica "ma"(jest w stanie wytrzymac) 250wat

a wzmacniacz daje moc 200wat wiec zwrotnica sie nie spali, ona przyjmuje moc od wzmacniacza i dalej podaje ja na glosnik, a glosnik tez tylko przyjmuje moc ale jej nie oddaje.

Wiec do glosnika 1000wat mozemy dac nawet zwrotnice ktora wytrzyma 100wat tylko zeby moc oddana przez wzmacniacz nie przekraczala tych 100wat bo zwrotka moze sie spalic.
    Caleb_
    Level 33  
    kivlov wrote:
    no ciekawa zwrotnica, tylko nie widze w opsie na ile ohm i na jaka moc
    aktywne zwrotnice daje sie przed koncowka, wiec nie ma dla nich znaczenia ilo ohmowe sa glosniki i jaka moc bedzie oddawal wzmacniacz do glosnikow.
    kivlov
    Level 26  
    Caleb_ czyli zzwrtotnice moge dac jaka chce jak milo:) heheh a te moce filtrow to podaja do mocy rms czy jakiej?? bo to bardzo wazne ... a nie za kazdym razem jest filtr przed wzmacniaczem postawiony w schemacie?? bo cos mi tui nie ta tak

Armosus dzieki za wyjasnienie o co chdozi
  • Helpful post
    Caleb_
    Level 33  
    aktywne (czyli jedyne sluszne w przypadku subwoofera) daje sie przed wzmakiem, pasywne przed glosnikiem (za wzmakiem) - one maja oznaczona moc, ktora sa w stanie przyjac "na siebie". taka roznica.
    kivlov
    Level 26  
    czyli kupowac jedynie aktywne i ten za 26 zlhttp://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al18z&sid=2182e9aa bedzie jaknajkbardziej sluszna tak?

Dodano po 1 [minuty]:

czyli podlaczenie głośnik-filtr-wzmacniacz?
    wiezlak
    Level 35  
    Nie pomiędzy głośnik a wmacniacz - aktywny filtr wpinasz przed wzmacniaczem i głośnikiem - czyli w sygnał niskopoziomowy.
    kivlov
    Level 26  
    czyli filtr glosnik wzmacniacz? jestem troskze niekumaty w tych sprawach wiec jak zle pisze to mnie poprawcie
    wiezlak
    Level 35  
    Aktywny podłączasz tak: źródło sygnału (np. dźwiękówka w PC) - filtr aktywny - wzmacniacz - subwoofer.
    Jedno ale - chcesz podłączyć do 1 wzmacniacza stereo kolumny głośnikowe i subwoofer? Nie da rady z filtrem aktywnym, bo utnie pasmo również kolumnom - wtedy tylko albo osobny wzmacniacz do subwoofera albo filtr pasywny wpięty w ten sposób: źródło sygnału - wzmacniacz - filtr pasywny - subwoofer.
    kivlov
    Level 26  
    nie bo ja mam tak na jeden kanal mam subwoofer a narazie mam dwie kolumny podlaczone pod drugi kanal amatorsko strasznie podlaczone ale myslalem ze te kanaly sorund lepiej garja ale sie nie nadaja do poldaczenia moich kolumienek.

źródło sygnału (np. dźwiękówka w PC) - filtr aktywny - wzmacniacz - subwoofer. ( a jak podlaczyc filtr do sharpa sx8800 (koncowka mocy)
    wiezlak
    Level 35  
    Jeśli tak, to w porządku - tylko wepnij ten filtr aktywny w sygnał subwoofera pomiędzy dźwiękówką a wzmacniaczem. Do filtra oczywiście będziesz jeszcze potrzebował zasilacz.
    kivlov
    Level 26  
    a w opisie jestr ze zaislanie bedize pobrane z koncowki mocy chyba czy nie???
    tzn ja myslalemze podlaczoe to tak: mam subwoofer i z niego ida dwa kabelki do wzmacniacza i wlansie przed wetknieciem go do wzmaka to jescze podlacze ten filtr i z koncowki daj sygnalowy na dzwiekowke
    wiezlak
    Level 35  
    Nienienie... Żeby uprościć sobie i innym sprawę - rozpatruj zawsze tor sygnału od źródła do punktu docelowego. W Twoim przypadku źródłem jest dźwiękówka - ona podaje sygnał niskopoziomowy w który musisz wpiąć filtr aktywny z regulacjami - później dostaje to wzmacniacz/końcówka mocy i przekazuje wzmocniony sygnał do kolumny/subwoofera.
    W opisie tego filtra piszą o zasilaniu symetrycznym z końcówki mocy (niebieski potrójny zacisk z lewej strony płytki, żeby ten filtr zadziałał musi mieć zasilanie) - to się stosuje przy budowaniu wzmacniacza subwooferowego z tym filtrm - musiał byś wpiąć się w zasilanie Twojego Sharpa (nie 230V tylko to, które po przekształceniu przez transformator zasila układy wewnętrzne). Czy do załączenia i sterowania tego Sharpa nie masz przypadkiem jeszcze osobnego zasilanie 12V - chyba tam można by było podłączyć zasilanie tego filtra?
    Tremolo
    Level 43  
    Pasywne - (wyedytowano) Cięcie 80Hz byłoby okropnie drogie. Końcówka sharpa jest mostkowa czyli niżej jak 8 om nie ma co schodzić bo to niebezpieczne. On ma 2x4Om czy 1x4 Om ten głośnik. Bo granie na tych STK przy 4 Om to kazdy klocek STK dostaje 2 omy.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i tanszym od dobrego wzmacniacza samochodowego i pchania go do domu (raczej nie zasilisz go z byle zasilacza PC) byłoby zastosowanie końcówki 2x4om powiedzmy estradowej - uzywany ADS LX500 który ma juz aktywne Cięcie 70Hz.
    wiezlak
    Level 35  
    Oj Tremolo, chyba miałeś na myśli, że filtr pasywny 80Hz był by drogi a nie aktywny ;)
    Faktycznie - jeśli ten Sharp standartowo pracuje w mostku, to nawet nie ma mowy o podłączeniu 4ohm i głośnym graniu (jak spali się STK to prawie 100zł w plecy i na dodatek dostanie oryginału jest bardzo trudne).
    Jedno mnie zastanawia - czy ten Audiobahn ma podwójną cewkę 4ohm, tak jak piszą na tej stronie: http://www.woofersetc.com/index.cfm?fuseaction=product.display&Product_ID=3039 ?
    Jeśli tak, to łączymy w szereg i mamy 8ohm...
    kivlov
    Level 26  
    tak mam podlaczony glosnik w szeregu i mam 8 ohm to chyba jzu pisalem w pierwsyzm posice o ile pamietam;)

a jak podlacze ten filtr od dzwiekowki do sharpa bo nie mam koncepcji? a i obetnie mi przeciez calego sharoa a ma odciac tylko jeden glsonik z sharpa

chyba troskze sie zamotalem w temacie
  • Helpful post
    wiezlak
    Level 35  
    Filtr podepniesz pod kabel, którym dajesz sygnał dla subwoofera z dźwiękówki do wzmacniacza (jeśli dobrze zrozumiałem, to podajesz kanał lewy i prawy ale kolumny masz podłączone pod np. lewy a subwoofer pod prawy - po prostu podłączysz do kabla 1 kanału, 2 zostawiasz bez zmian). Nie wiem tylko, jak możesz łatwo zasilić ten filtr napięciem symetrycznym - tu muszą się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzieć.
  • Helpful post
    Tremolo
    Level 43  
    jak masz specjalną karte z 3 jackami (większość tyle ma wystarczy skonfigurowac wyjscia w ustawieniach kartyi masz na jednym JACKU Przody, na drugim tyły, a na trzecim center i SUB. Nawet najtańsza integra ma 6 wyjść + jakies dodatkowe koncentryczne. Co do napięcia symetrycznego to albo osobny zasilacz. powiedzmy z wyjściem na 24V. I wtedy robimy sztuczną masę na rezystorach 10 kiloomów i zasilamy +, GND i - płytki filtra. Ostatecznie filtr łatwo ożna wpakowac do Sharpa. Filtr z Nord Elektronik ma juz wbudowaną możliwość wpięcia pod napięcia ok 35-45V zasilania, pewnie podobne jest w sharpie. A tam chyba na bank jest symetryczne. W środku filtra jest dioda Zenera redukujaca do 15V/stronę.

Co do ściągania basu z obu kanałów to nie wiem czy ma to sens najlepiej oba kanały zewrzeć ze soba nastepnie rozdzielić do dwóch końcówek Sharpa, bo i tak nie będzie efektu stereo (kolega z jednej strony ma dwie kolumny z drugiej szeregowo spięte cewki Basowca co daje 8Om), w rezultacie jedne STK przetwarzają tylko pół całego sygnału audio i dają je do kolumny, natomiast drugie pół trafia ddo subwoofera, gdzie tracimy 2/3 wrazeń stereofonicznych. I jesli powiedzmy coś cyknie na kanale basowym, to tego nie usłysszymy. A jakbysmy zwarli, to byśmy usłyszeli częśc tego dźwieku w kanale drugim, gdzie sa dwie kolumny. Troche namieszane. Ale to chyba najprostsze rozwiązanie. Czesto rezygnuje się ze stereo by móc łatwo wpiąć aktywnego Crossa.