Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z fizyki. Obliczenie przyspieszenia windy.

22 Paź 2006 14:49 5597 4
  • Poziom 12  
    Wiem, że to jest forum dla elektroników, ale elektronicy znają fizykę. Więc chodzi mi o zadanie, nad którym siedze już drugi dzien i nie moge rozwiązać :/ Proszę o pomoc.
    Treść:
    "Winda wraz z pasażerami ma masę m=1000kg. Z jakim przyspieszeniem porusza się winda, jeżeli siła naciągu liny, na której jest ona zawieszona, jest taka sama jak wtedy, gdy pusta winda o masie mw=500kg wisi nieruchomo ? "

Proszę was, drodzy elektronicy o pomoc. Trzeba wyprowadzić na ten wzor:
    "a=g(mw:m-1)"
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 11  
    naciąg liny bez ludzi jest równy mw*g, siła ciężkości windy zludźmi jest równa (mw + ml)*g. siłę tę "hamuje" siła naciagu liny mw*g.
    Fw = ml*g siła wypadkowa równa sie masa ludzi razy przyspieszenie.
    a=Fw/(mw+ml)= (ml*g)/(mw+ml) = 1/2*g siła wypadkowa działająca na całą windę powoduje przyspieszenie a.
    a=g(mw:m-1) tego wzoru nie rozumiem... spróbuj go słownie wbic to pomoge albo inaczej jakoś jaśniej z () i /
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 12  
    A więc dzieki że wogóle chcesz mi pomóc. Wzór mogę Ci wkleić z Microsoft Equation, natomiast Ci go nie wytłumacze bo taka była odpowiedź w zbiorze zadań, a nasz pan od fizyki domaga się wyprowadzenia do wzorów. Poniżej widok wzoru:
    Zadanie z fizyki. Obliczenie przyspieszenia windy.

A poza tym Twoje rozwiązanie jest błędne ;/ Nie wiem czemu jak by było dobre bym go użył, ale liczyłem i się nie zgadza.

Błagam ludzie pomóżcie !!!Oddam 5 pktów za to zadanie :cry:
  • Poziom 43  
    Witam,
    z danych treści zadania jednoznacznie wynika, iż winda "spada", czyli porusza się w dół ruchem jednostajnie przyspieszonym o wartości a (możliwe tylko w teorii), a wtedy siła F działająca na linę nośną wynosi:
    F = m•(g - a)
    dalej z treści zadania mamy, iż dla windy stojącej siła Fw działająca na linę wynosi:
    Fw = g•mw
    dalej z treści zadania wynika, iż F = Fw, czyli;
    m•(g - a) = g•mw rozwiązanie tej zależności ze względu na a daje wynik:
    a = g•(mw/m - 1) cnu :D

Obiecane punkty proszę sobie zachować ...
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    m•(g - a) = g•mw
    a = g•(mw/m - 1)

Prosze.... rozwiąż tą zależność (wyprowadź na te a)