Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator przebiegu prostokątnego na 74121 lub 74123

22 Paź 2006 17:08 11276 13
  • Poziom 20  
    Witam,

przekopalem czesc elektrody i nie znalazlem za duzo informacji, ktore by mi pomogly w rozwiazaniu jednego zadania, ktore musze na wtorek zaprojektowac.

Przyblizona tresc: zaprojektowac generator przebiegu prostokatnego o niezaleznej regulacji czasu trwania impulsow i czestotliwosci ich potwarzania na 74121 lub 74123.

niezalezna regulacja, tzn. zmiana czasu trwania impulsow nie zmieni czestotliwosci i vice versa.

Nie oczekuje kompletnego schematu (chociaz jesli ktos ma to ulatwiloby mi to bardzo cale zadanie), lecz naprowadzenia w jaki sposob na tych scalaczkach mozna te funkcje zrealizowac, gdyz nie mam kompletnie pomyslu :(
  • AdexAdex
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam
    Na jednym robisz generator przestrajany który wyzwala drugi z regulacją szerokości impulsu. Jak impuls będzie trwał dłużej niż okres z generatora to będzie dzielić częstotliwość.
  • AdexAdex
  • Poziom 20  
    Moglbym prosic o obszerniejsze rozwiniecie, gdyz jednak tak latwo tego nie moge zrozumiec jak mi sie na poczatku wydawalo?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Machnąłem dla ciebie schemacik. Mam nadzieje że pomogłem ci :D .
    Generator przebiegu prostokątnego na 74121 lub 74123

Wartość elementów możesz dobrać do swoich potrzeb.
  • Poziom 20  
    Super wielkie dzieki.

Mam jedno pytanko jakie ma zadanie R1? Jest to element, ktory w polaczeniu z C1 pobudza generator zrobiony na U1A 123, poprzez sprzegniecie jego wyjscia ze swoim wejsciem, tak?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Jest to układ opóźniający w celu wydłużenia impulsu L tak aby drugi zdążył się wyzwolić. Generator na pierwszym działałby bez tych elementów opóźniających ale szpilka L byłaby bardzo krótka i mogłoby to powodować problemy z wyzwalaniem następnego układu czasowego. Wylicz elementy dla potrzebnego zakresu przestrajania.
  • Poziom 20  
    Okey juz wszystko rozumiem. Wzory do wyliczen mam w notach katalogowych i z tym sobie poradze :).

Jeszcze raz dziekuje.
  • Poziom 20  
    Czy jesli zrobie układ na dwoch 74121 to cos sie zmieni? Wydaje mi sie, ze nie, ale wole sie upewnic i nie swiecic oczami na laborkach...
  • Poziom 40  
    Witam
    O ile pamięć mnie nie myli to 121 nie ma regeneracji impulsu a 123 ma. Więc jak częstotliwość będzie większa (krótszy okres) od wyzwalanego impulsu to 121 będzie gubił impulsy a 123 będzie cały czas wyzwolny. Wejścia A1 i A2 w 121 połącz razem.
  • Poziom 20  
    A gdybym mial do wykorzystania jeden układ 121 i jeden 123, to jaki schemat zaproponowalbys?:) Pewnie ostatnie pytanko w tej sprawie :)
  • Poziom 40  
    Wystarczy jeden 123 ale to zależy jak chcesz żeby układ się zachowywał gdy częstotliwość ustawisz za dużą do długości impulsu.
  • Poziom 20  
    obojetnie, byle dzialalo :) Podam warunki czasowe, ktorych nie bedzie mozna przekraczac w projekcie i bedzie problem z glowy.
  • Poziom 38  
    mam pytanie czym różnia się układy DM74LS123M
    układ MM74HC123A
  • Poziom 40  
    Witam
    74LS... ma większy pobór prądu przy niższych częstotliwościach.