Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zabezpieczeniem przedlicznikowym

22 Paź 2006 17:23 5192 21
  • Poziom 2  
    Witam

Niedawno temu odebrałem w stanie surowym mieszkanie wybudowane przez spółdzielnie. Do mieszkania doprowadzony jest prąd trójfazowy. W mieszkaniu znajduje się panel z bezpiecznikami (kilka "esów" oraz bezpiecznik różnicoprądowy). Pomimo tego co jakiś czas (np. w wyniku uruchomienia wiertarki) wybija bezpieczniki. I zapewne nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że przepalają się bezpieczniki znajdujące się przed licznikiem energii elektrycznej a nie te w mieszkaniu. Bezpieczniki te są zamknięte w skrzynce do której nie mam dostępu. Więc przy każdym takim zdarzeniu muszę prosić spółdzielnie o wymianę bezpiecznika (oraz oczywiście ponoszę koszy takiego bezpiecznika). W mieszkaniu w chwili obecnej nie pracuje żaden sprzęt. Martwię się co będzie gdy w mieszkaniu zacznę mieszkać i zacznie funkcjonować szereg urządzeń elektrycznych.

Pracownicy spółdzielni bagatelizują występujące problemy.

W związku z powyższym chciałem się dowiedzieć czy normalną sprawą jest przepalanie bezpieczników przedlicznikowych i całkowity brak reakcji bezpieczników znajdujących się w mieszkaniu?

PS. Ponieważ jestem całkowitym amatorem w kwestiach elektrycznych przepraszam za amatorskie określenia użyte w moim tekście.

Jeżeli do rozwiązania mojego problemu potrzebne są dodatkowe informacje proszę o pytania, na które chętnie w miarę moich możliwości i wiedzy postaram się odpowiedzieć.

Czekam na pomoc z góry dziękuję.
  • Poziom 13  
    Raczej nie jest to normalne zjawisko.
    Jakie masz bezpieczniki przed licznikiem?
    Jakie masz "esy" w domu? z jaka literka?

Najlepiej wejdz na http://ise.pl/forum/ to jest forum elektrykow i energetykow - tam najszybciej Ci ktos pomoze.

Pozdrawiam!
  • Poziom 23  
    Bezpieczniki powinny byc tak dobrane aby wybijalo w domu, ale ze wzgledu na przydział mocy, na korytarzu (przedlicznikowe) instaluje sie np. 20 amper.wtedy jezeli na kilku bezpiecznikach w mieszkaniu suma pradu przekroczy te wartosc to wybije ci bezpiecznik przedlicznikowy.Podaj jakie masz te bezpieczniki, co na nich jest napisane to okreslimy ci cos blizej.
  • Poziom 15  
    Najprościej zaprosić elektryka, dać mu trochę grosza zarobić i mieć spokój.
    Zdarza się że bezpiecznik - es- może nie być w ogóle podłączony.
    Jakbyś był zainteresowany wizytą to zapraszam na priv-a.
  • Poziom 9  
    Witam najprawdopodobniej spółdzielnia zamówiła dla swoich mieszkańców zbyt mały przydział mocy dlatego bezpiecznik przedlicznikowy jest o zbyt niskim nominale. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokupić mocy do 7kW i zainstalować bezpiecznik 25A
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    jozekb napisał:
    Witam najprawdopodobniej spółdzielnia zamówiła dla swoich mieszkańców zbyt mały przydział mocy dlatego bezpiecznik przedlicznikowy jest o zbyt niskim nominale. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokupić mocy do 7kW i zainstalować bezpiecznik 25A
    Pozdrawiam

Autor postu pisze,że "wywala" (...np. w wyniku uruchomienia wiertarki...)
    i jest to zabezpieczenie przedlicznikowe.Jest to wystarczający powód, by reklamować i doprowadzić do właściwej sytuacji- ewentualnego działania zabezp.zalicznikowego.
    Swoją drogą ,by ustalić przyczynę zależałoby znać wartości zabezp. zarówno przed- jak i zalicznikowych.
    Zadziałanie przy wiertarce sugeruje wkładkę szybką o bardzo niskim nominale.Być może "spółdzielnia coś kombinuje"
  • Specjalista elektronik
    Albo bezpieczniki w mieszkaniu są zwłoczne, wkładka przed licznikiem szybka, a wiertarka robi zwarcia
    - na przykład ma uszkodzony komutator, na starcie chwilami robi zwarcie, jak się rozpędzi to już działa.

Należałoby ustalić z elektrykiem, jakie wkładki gdzie powinny być, ma zrobić tak, by wyrzucało w mieszkaniu.
  • Poziom 26  
    _jta_ napisał:
    Albo bezpieczniki w mieszkaniu są zwłoczne, wkładka przed licznikiem szybka, a wiertarka robi zwarcia
    - na przykład ma uszkodzony komutator, na starcie chwilami robi zwarcie, jak się rozpędzi to już działa.

Należałoby ustalić z elektrykiem, jakie wkładki gdzie powinny być, ma zrobić tak, by wyrzucało w mieszkaniu.

W jaki sposób można poznać,że (.....wiertarka robi zwarcia
    - na przykład ma uszkodzony komutator, na starcie chwilami robi zwarcie, jak się rozpędzi to już działa.....)
    Ciekawi mnie to, bo nie spotkałem takiego przypadku
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    [quote="kjedut"]Witam

Niedawno temu odebrałem w stanie surowym mieszkanie wybudowane przez spółdzielnie. Do mieszkania doprowadzony jest prąd trójfazowy. W mieszkaniu znajduje się panel z bezpiecznikami (kilka "esów" oraz bezpiecznik różnicoprądowy).

Po pierwsze Różnicówka nie jest bezpiecznikiem tylko wyłącznikiem więc na zwarcia nie działa ( chyba że do ochronnego) a po drugie jaka jest wartość bezpiecznik na zabezpieczenia przedlicznikowym i jaki typ bo jeśli to S to przy zwarci będą lecieć obydwa a jak załączasz Esa na zwarcie to potrafi nawet BM wywalić ( ostatnieo miałem przypadek jak gościu Esem 16A wywalił załączając na zwarcie BM 25A) tak że jak załączysz na zwarcie w domu Esa to może równiez wywalić na głównym.
  • Poziom 37  
    Zrób prosta próbę: Do gniazdka w które włączałeś wiertarkę włącz np.grzejnik o mocy zbliżonej lub trochę większej niż znamionowa wiertarki. Jeśli nie będzie wywalać - to masz rozwiązanie /walnięty komutator wiertarki/.
    Taką wiertarkę posiada do tej pory jeden z moich kolegów i czasami udaje mu się nią nawet powiercić :)
    Ma ona wysoką wartość sentymentalną bo pochodzi z jego czasów kawalerskich i była ciężko "wystana" za Gierka.
  • Poziom 12  
    _jta_ napisał:
    A, uwaga: silnik wiertarki, zanim zacznie się kręcić, pobiera dużo większy prąd.

Czyli mówiąc krótko prąd udarowy jest tak duży i powoduje "wywalanie " bezpiecznika. Idea jest taka,że bezbiecznik za licznikiem jest najsłabszym punktem a w razie niezadziałania powinno zadziałać główne zabezpieczenie.Jakbyś mógł podaj jakie mają charakterystyki te eski A, B czy C.Pozdro
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Przed licznikiem znajdują się trzy bezpieczniki 16 A (po jednym na każdej fazie).

W mieszkaniu mam wyłącznik różnicowoprądowy, oraz następujące "esy" (chyba tak się nazywają):
    3 fazowy B16 do pieca kuchennego,
    B16 do zmywarki,
    C16 gniazdka w łazience,
    B16 gniazdka w kuchni i salonie,
    B16 gniazdka w pokojach i korytarzu,
    B10 oświetlenie.

Ponieważ nie wiem czy o takie informacje chodziło w załączeniu zdjęcia:
    1.Bezpiecznika który się przepala (przed licznikiem),
    2.Zestaw bezpieczników w mieszkaniu.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  • Poziom 26  
    a pod ktore gniazdko podpinasz wiertarke? A te eski ( moze sie nie znam) ale mi chinszczyzna zaltuja...
    Z tym piecykiem to dobry pomysl. albo zeby bylo wygodnie spróbuj z suszarka.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic609794.html wynika z tego temtu ze gG są szybsze od esek.
  • Poziom 2  
    Witam

Wybijanie bezpieczników o którym pisałem nie jest powtarzalne. Ostatnio zaszło gdy wiertarkę podpiąłem do gniazdka w łazience - czyli obwodu zabezpieczonego bezpiecznikiem C 16.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    Moje zdanie w tej sprawie :
    kjedut napisał:

W związku z powyższym chciałem się dowiedzieć czy normalną sprawą jest przepalanie bezpieczników przedlicznikowych i całkowity brak reakcji bezpieczników znajdujących się w mieszkaniu?

Jest to jak najbardziej NIE NORMALNA sytuacja. Istnieje pojęcie selektywności czyli w prostych słowa ujmując: wybija bezpiecznik nabliższy miesjscu ewentualnego zwarccia lub przeciążenia. W Twoim wypadku powinny to być bezpieczniki w mieszkaniu czyli "esy".

Cytat:
    Pracownicy spółdzielni bagatelizują występujące problemy.

Widocznie wiedzą że ktoś spartaczył robote ale nie chcą sie do tego przyznać przed mieszkańcami.

Chciałbym jeszcze dodać że nie spotkałem się w budownictwie mieszkaniowym z zasilaniem pojedyńczego mieszkania z sieci 3f. Może projektatn myślał że będziesz stosował w łazience wentylator 3f.??
    Poza tym bezpieczniki 16A to za mało !! I to w dodatku przed licznikiem :/. Teraz masz takie problemy. Po co Ci aż 3 fazy skoro i tak do jednej nie możesz podłączyć większego odbioru jak wiertarka ?

Aby zachować selektywność bezpieczników topikowych musi być zachowana pewna zależność. Gdy masz 16A przed licznikiem to za nim powinien być bezpiecznik rząd mniejszy czyli 10A ale tylko w przypadku selektywnego działania dwóch bezpieczników topikowych.

W przypadku selektywnego działania bezpiecznika topikowego (przed licznikiem) i wyłącznika instalacyjnego ( "esy" w tablicy w mieszkaniu) dostępne są tabele ( na stronach producentów zabezpieczeń)które mówią jaka może być wartość tego "esa" by wszystko grał tak jak należy.

Z obrazka poniżej wynika aby zusykać całkowitą selektywność przy zabezpieczeniu NH00 16A przed licznikiem w insrtalacji odbiorczej powinien być wyłącznik instalacyjny C lub B6A (pod warunkiem że prąd zwarciowy jest mniejszy od 0,5kA) ,a Ty masz.........C16A
    Problem z zabezpieczeniem przedlicznikowym

Obrazek z katalogu http://www.moeller.pl/Documentation/Budynki/Aparaty_modulowe_katalog2006.pdf strona 199

Uważam że powinieneś jeszcze przedstawić swój problem na forum SEP http://forumsep.pl/index.php?sid=9cb9501dec9d567de54d81f2ec8aaecc
    bo takie działanie instalacji NAPEWNO nie jest prawidłowe.

PS. A tak na przyszłosć , jeśli oczekujesz od kogoś pomocy i wystawiasz zdjecia do obejrzenia to nie ustawiaj za nie punktów. To chyba Tobie zależy żeby ktoś Ci pomógł.
  • Poziom 12  
    [

PS. A tak na przyszłosć , jeśli oczekujesz od kogoś pomocy i wystawiasz zdjecia do obejrzenia to nie ustawiaj za nie punktów. To chyba Tobie zależy żeby ktoś Ci pomógł.[/quote]

Punkty są za sam transfer. Ja nie widzę żadnych dodatkowych punktów dla forumowicza. Druga sprawa w linku który podałem jest od samego początku o selektywności więc poco drugi raz to samo? Nie wypowiadam żadnej wojny tak tylko :) Pozdrawiam,
  • Poziom 2  
    Witam

Wszystko wskazuje na to że problemem jest związany z selektywnością bezpieczników. Dzięki odpowiedzi warbipower'a z zawłaszcza tabeli jaką zamieścił wszystko wydaje się być już jasne. Ściągnąłem ze strony producenta moich "esów" (www.schrack.pl) dokumentację zawierającą analogiczną tabelę. W najbliższym czasie udam się z tymi materiałami do spółdzielni - ciekawy jestem co teraz wymyślą żeby się usprawiedliwić.

Wszystkim którzy mi odpowiedzieli serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    ujus napisał:

Punkty są za sam transfer. Ja nie widzę żadnych dodatkowych punktów dla forumowicza. Druga sprawa w linku który podałem jest od samego początku o selektywności więc poco drugi raz to samo? Nie wypowiadam żadnej wojny tak tylko :) Pozdrawiam,

Racja, nie zauważyłem że to tylko za transfer :D

pozdr

:arrow: kjedut
    Mam nadzieje że napiszesz co Ci tym razem powiedzą w spółdzielni bo aż sam jestem ciekaw. powodzenia
  • Poziom 12  
    Trzymam kciuki i sam jestem ciekaw. I jeszcze jedno jak jest u sąsiadów? Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jaki przydział mocy masz na umowie z ZE?
    Jeżeli masz 3 fazowy piec elektryczny, to IMHO powinieneś się postarać o jakieś 15 kW. To daje zabezpieczenie przedlicznikowe 3x32A i raz na zawsze kończy problemy z wiertarką ;)
    Poza tym, pewnie chociaż masz 3 fazy, to wszystkie obwody jednofazowe masz podpięte pod jedną. I jak włączysz dużo odbiorników (piec, zmywarka, pralka automat, oświetlenie), to wystarczy dołożyć byle wiertareczkę, żeby mieć przeciążenie...
    Warto by było porozrzucać obwody po różnych fazach, żeby wszystkie 3 fazy były obciążone w miarę równomiernie...