Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drugi kanał w PRESTIGE 150

22 Paź 2006 17:47 1686 17
  • Poziom 15  
    Witam użytkowników.
    Do drugiego kanału tego alarmu podłączyłem - poprzez przekaźnik - siłownik
    odblokowywujący klapę bagaznika.
    Niestety jest za krótki impuls, i siłownik nie daje rady - po podłączeniu bezpośrednio do (+) działa bezproblemowo.
    Zmniejszyłem do minimum przerwę na stykach przekażnika, pomogło na kilka włączeń.
    W jaki sposób wydłużyć czas impulsu drugiego kanału, lub w jaki sposób podtrzymać przekaźnik.
    Będę wdzięczny za rady i sugestie.
  • flexghzflexghz
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Wstaw diodę 1A np.1N4001 w szereg między wyjście 2 kanału z alarmu, a przekaźnik (kreską w stronę alarmu). Następnie na cewkę przekaźnika podłącz kondensator 2200µ na 16V. Założenie jest przy tym podłączeniu takie, że nie jest to przekaźnik samochodowy, który ma pobór prądu ok. 130 mA, tylko przekaźnik który się stosuje np. w modułach zam. central. Taki przekaźnik ma pobór rzędu 30 mA. Podtrzymanie jest rzędu 1 sek. Sumując, z alarmu ok. 1 sek. + 1 sek. z podtrzymania = ok. 2 sek. Powinno działać prawidłowo.
  • Poziom 20  
    Zgadzam sie z wypowiedziami Pana Norberta i Zmacio ale tutaj dodam dodatkowe pytanie o jakiej sile uciągu jest siłownik/czy elektromagnes/
    Może nie wyrabia siłowo zeby szybko przełamac rygiel zamka.
  • flexghzflexghz
    Sp7kh napisał, że podłączał bezpośrednio do "+" i działa, ale mogą też być duże spadki napięcia przy kiepskim podłączeniu przewodów zasilających ten siłownik. Wtedy efekt będzie taki, że na krótko działa, a przez przek. nie. Miałem kiedyś taki przypadek.
  • Poziom 15  
    Siłownik wyrabia spokojnie, tyle że nawet bez obciążenia, przy sterowaniu z 2-go kanału tylko lekko "dyga".

Dodano po 2 [minuty]:

Przewody orgtinalne, przy podaniu (+) z bezpieczników działa bezbłędnie (na tych samych przewodach)
  • Poziom 20  
    To prosze zrobić jak przedmówcy podali,ale nasuwa sie jeszcze jeden wniosek może tranzystor sterujący w centralce jest uszkodzony
  • Poziom 15  
    Pomysł z kondensatorem byłby najprostrzy do realizacji, mam tylko wątpliwośc w jaki sposób ma się on naładować.
    Do (+) będzie podłączony zawsze, ale do (-) tylko podczs impusu z centralki, równolegle z cewka.
    No właśnie o to chodzi.

Dodano po 29 [minuty]:

Może antena ma rację? Może jest coś nie tak z alarmem? Przekaźnik, który podłączyłeś pod kanał transmisji powinien przyciągnąć na ok 1 sek. Czy tak jest?
  • Poziom 15  
    Nie za bardzo mam czym zmierzyć dokładny czas, ale podejrzewam że jest niestety mniejszy od 1 sek.
    Rozrzut parametrów.
    Siłownik podłączony równolegle do drzwiowych działa bezproblemowo.
    Zastanawiam się czy jak programowo zmienię czs pracy dla 1-go kanału na 3.5 sek., to również wydłuży się czs 2 giego kanału ?
    Na kanał transmisji czas się nie wydłuży. Zmiana dotyczy tylko wyjścia na z.c.
  • Poziom 17  
    Witam
    Pomysl NORBERTA z dodatkowym modulem wydluzajacym czas jest chyba najlepszy..moim zdaniem.Dodatkowe pojemnosci rownolegle do cewki tez w ,,praniu" sprawdzily by sie ale jest pare ALE.W czasie wysterowania bedzie plynac spory prad ladujacy pojemnosc-wyjscie ma obciazalnosc ok.500-800mA jesli jest tam klasyczny uklad ULN2003.Niby powinien wyrobic pradowo ale jest to troche malo ,,eleganckie" rozwiazanie-jesli tranzystor wyjsciowy padnie za jakis czas wcale bym sie nie zdziwil.Po drugie tworzy sie klasyczny uklad rezonansowy LC-indukcyjnosc cewki plus pojemnosci.Moga sie jakies dziwne rzeczy dziac wczasie wysterowania :).Z ciekawosci jutro to zobacze na oscyloskopie...:)
    Pzdr.
    Mariusz
    Co do prądu to emel2 masz rację. Zapomniałem napisać, że w szereg z kondziem należy dołożyć rezystorek od 47Ω do 68Ω. Nigdy mnie jeszcze taki układ nie zawiódł (przez 12 lat). Notabene przedłużam w ten sposób czas na pneumata jeśli z alarmu nie wychodzi czas 3 sek., a nie mam modułu.
  • Poziom 17  
    No wierze ze to dziala :).Krzywie sie troche bo to troche sorry,,malo eleganckie" - takie moje ,,zboczenie zawodowe".Tworzy sie tam dzielnik napieciowy,calosc wyzwalana nie taka ,,czysta masa",przekaznik zasilany dlugo opadajacym napieciem, itd.Ale wierze ze to moze calkiem poprawnie dzialac.
    Pozdrwiam
    EMEL
    Jak możesz to sprawdź to na oscyloskopie, bo sam jestem ciekaw jak to wygląda. Jak masz czas i chęci to dawaj, bo ja mimo oscyla w domu nie mam takiego zapału do tego. Wszelkie uwagi mnie interesują. Przez te lata nawet nie wpadłem na to żeby się temu bliżej przyjrzeć, bo w końcu działa, a wyjścia się nie psują.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Korzystając z rad spłodziłem schemacik takiego ustrojstwa, który moim zdaniem rozwiąże problem prądu ładowania kondziołka.
    W wtorek sprawdze to ustrojstwo w praktyce
  • Poziom 15  
    Dzieki za pomoc - przepraszam że tak późno !.
    PS.
    Mój schemacik też działa. !!!
    W związku z powyższym możemy temat zamknąć