Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna "Unitra Space'86" jaki głośnik basowy dobr

PrzemoKK 22 Paź 2006 23:34 2659 9
  • #1 22 Paź 2006 23:34
    PrzemoKK
    Poziom 13  

Witam, jestem w posiadaniu kolumny "Unitra Space'86", a dokładnie samej obudowy, identycznej jak na zdjęciu poniżej (tylko okleine mam drewnopodobną). Chciałbym wykorzystać ją jako skrzynie basową do auta, wiem że wielkich efektów nie ma co oczekiwać ale pewnie lepsze będzie to niż głośniki w miejscach fabrycznych (z tyłu). Jej wymiary to:
    wysokość: 46 cm
    szerokość: 25,5 cm
    głębokośc: 19 cm

otwór na głośnik basowy, średnica: 18 cm (zamontowany był głośnik Tonsil 20 cm)
    otwór na głośnik średniotonowy, średnica: 9 cm
    otwór na głośnik wysokotonowy, średnica: 7 cm

Kolumna pracowała by w bagażniku Seaat Ibizy 96 r, jego pojemnośc ok 250 litrów, radio Pioneer 4x50W. Tutaj mam do was prośbę jaki najlepiej było by zakupić do niej głośnik basowy ? Może ktoś mógłby podać jakiś konkretny model ? W środku tylna jej ściana jest wyciszona bodajże filcem (fabryczny materiał), jak myślicie czy kupować także głośnik średniotonowy czy po prostu zaślepić 2 pozostałe otwory oraz co z bass-reflexem czy w tym przypadku trzeba by kupić i zamontować do niej ? Co prawda mam także oryginalne głośniki Tonsil lecz membrany do wymiany poza tym są 8 Ohm a czytałem że do auta najlepsze są 4 Ohm. Dysponuję kwotą 100 - 200 zł. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

0 9
  • #2 23 Paź 2006 00:50
    wiezlak
    Poziom 35  

Troszkę mała ta obudowa (ok 14l), jak na subwoofer z głośnikiem 20cm...
    Jeśli ma to być prosty bass reflex na jednym głośniku, to na myśl przychodzi mi tylko STX GDN-20-120-4-AW.
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=43&vItemDB=itemdb

Otwory po wysoko i średniotonowcu musisz załatać, zrobić otwór 55mm i dać tunel o wewn. średnicy 50mm i długości 130mm (musisz go przedłużyć drugą sztuką) - będzie to strojenie ok 50Hz.
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=173&vItemDB=itemdb

Lub wariant 2 - jeśli się okaże, że tunel ma zbyt małą średnicę i hałasuje przy większej głośności - otwór 80mm na najmniejszym boku obudowy i wstawiasz 2 złączone ze sobą tunele o średnicy 75mm i długości 158mm każdy - wyjdzie strojenie również ok. 50Hz.
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=174&vItemDB=itemdb

Więcej z tak małej obudowy można wycisnąć przez zastosowanie 2 głośników w tandemie (tzw. isobaric - głośniki skierowane membranami do siebie). Wtedy mamy większe pole do popisu przy wyborze głośników, gdyż szukamy takich, które dobrze pracują w 2x większej obudowie np. Tesla ARN 226 - móglbyś nawet zregenerować swoje 2 Tonsile 8ohm (wymiana zawieszenia na nowe), co przy połączeniu równoległym da pożądane w samochodzie 4ohm.

0
  • #3 23 Paź 2006 08:33
    PrzemoKK
    Poziom 13  

Zaciekawił mnie wariant o którym piszesz tzw. isobaric, w jaki sposób głośniki musiały być umieszczone ? Czy obydwa musiały by być schowane wewnątrz kolumny ? Czy mógłbyś jakoś poglądowo narysować na tym zdjęciu ich położenie ? Aha w środku jest jeszcze oryginalna zwrotnica Tonsila, a czy do podłączenia takiej kolumienki z dwoma głośnikami musił bym kupować wzmacniacz czy samo radio wystarczy ?

0
  • #4 23 Paź 2006 10:07
    wiezlak
    Poziom 35  

W uproszczeniu - isobaric, to układ pary głośników skierowanych do siebie membranami, działających jak jeden wzmocniony tłok (w najprostszej formie przykręcone do siebie "twarzami" z zachowaniem szczelności i ze zmienioną biegunowością sygnału). Zyskujemy wtedy na możliwości zrobienia 2x mniejszej obudowy, niż dla pojedynczego głośnika. Układ taki ma podwojoną moc ale taki sam SPL (poziom głośności z 1W mocy) jak 1 głośnik. Możesz przyłączyć Sub do 2 kanałów wzmacniacza, ale powinny podawać ten sam sygnał mono.
    Ciekawe, czy obudowa Space wytrzyma większe ciśnienia układu Isobaric...?

Jako przykład - konstrukcja naszego kolegi:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=tandem&sid=aa1dd2c6937f156f7ce403bdb0a670a9

Aha - najtańśzy i najgorszy wariant podłączenia - pod tylny kanał radia przez pasywny filtr dolnoprzepustowy (koszt ok. 20-25zł). Lepiej jednak zainwestować w osobny wzmacniacz z możliwością mostkowania i z regulowanymi filtrami - nie będziesz obciążał radia i będziesz mógł ustawić najlepszą wg Ciebie częstotliwość do której ma działać subwoofer i oczywiście będziesz dysponował większą mocą.

0
  • #5 23 Paź 2006 12:03
    PrzemoKK
    Poziom 13  

Aha, czyli tak jak na obrazku poniżej (1) powinienem zamontować głośniki, natomiast otwory 1 i 2 zaślepić ? A co z bass- reflexem czy w przypadku takiego tandemu montować ? Jeżeli tak to jakiej długości i w którym miejscu ? Wiem że wcześniej pisałeś o bass-reflexie ale to w przypadku jednego głośnika. Na drugim obrazku schemat podłączenie który powinien wyglądać tak jak narysowałem ? Rozumiem że po drodze jescze filtr dolnoprzep. a czy moge zastosować ten co był oryginalny w obudowie ? Co do wzmacniacza to zdaje sobie sprawę że lepiej aby był jednak czytałem że te najtańsze wzmaki na allegro (po 70 zł) to straszne dziadostwo i na dobry wzamcniacz trzeba wydać jakieś 200 zł (lecz wtedy nie musiał bym sotosować filtru bo wzm. ma wbudowany). Póki co podłaczył bym to pod radio.

0
  • #6 23 Paź 2006 12:26
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

wiezlak napisał:
    Układ taki ma podwojoną moc ale taki sam SPL

Niestety taki układ ma dwukrotnie mniejszy SPL. To jest jego największa wada.
    Jeżeli kolega będzie chciał podłączyć głośniki w systemie isobaric do radia samochodowego to będzie wielka lipa z głośnością.

Pozdrawiam.

0
  • #7 23 Paź 2006 12:35
    wiezlak
    Poziom 35  

Tak jest - dokładnie tak, jak narysowałeś :)
    To, czy ma być obudowa bass refleks, czy zamknięta zależeć będzie tylko od zastosowanych głośników - jezeli będą miały niską wartość dobroci całkowitej QTS (od mniej-więcej od 0,4 w dół - czyli głośnik z mocnym napędem) to, stosuje się zazwyczaj obudowę wentylowaną.

Raczej na niewiele się zda stara zwrotnica, choć próba nic Cię nie kosztuje - obetnie pasmo głośników niskotonowych i tak zbyt wysoko (podejrzewam okolice minimum 800-1000Hz dla głośnika 8ohm, dla połączenia 4ohm punkt odcięcia będzie leżał niżej, lecz i tak za wysoko jak na subwoofer).

Może ktoś z forumowiczów podpowie, czy warto się pchać np w jakiś wzmacniaczyk na TDA 7294 (to ok 60W, lepszy był by mostek, ale nie obsłuży 4ohm) z regulowanm filtrem DP do np. 120zł?
    Przykładowo: http://www.matronix.pl/?cmd=WS100

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem kolegi Kry_H - o 2x niższym SPL.
    SPL takiego układu pozostanie na poziomie jednego głośnika - przecież powierzchnia głośnika nie ulegnie zmianie, więc czemu SPL miał by spaść?
    Można jedynie powiedzieć, że SPL będzie 2x niższy, ale porównując do użycia 2 takich głośników w klasycznej obudowie.

0
  • #8 23 Paź 2006 12:53
    Kry_H
    Poziom 20  

Cytat:
    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem kolegi Kry_H - o 2x niższym SPL.
    SPL takiego układu pozostanie na poziomie jednego głośnika - przecież powierzchnia głośnika nie ulegnie zmianie, więc czemu SPL miał by spaść?
    Można jedynie powiedzieć, że SPL będzie 2x niższy, ale porównując do użycia 2 takich głośników w klasycznej obudowie

Niestety nie masz kolego racji. Odpal sobie np. WINISD i porównaj SPL kolumny na jednym głośniku i na dwóch takich samych w isobaricu. SPL isobarica będzie o 3dB niższy.

Gdzieś tam pojawił się jeszcze wątek regeneracji głośników z tych Space86. Niestety one się totalnie nie nadają do suba. Tam były głośniki GDN 20/40/8 które bardzo kiepsko przenoszą najniższe rejestry.

Pozdrawiam.

0
  • #9 23 Paź 2006 16:53
    wiezlak
    Poziom 35  

Hmm... co prawda WinIsd nie zawsze warto wierzyć, to tylko symulator, jednak na szybko przeszukałem sieć i faktycznie większość informacji wskazuje na spadek SPL - jednak większość mówi o 3dB część zaś o 6dB. Nie do końca pojmuję skąd ten spadek - z parametrów głośnika przy połączeniu tandemowym zmienia się tylko VAS na 2x mniejszy...

Jednak ze spadkiem SPL o 3dB nie do końca jest tak prosto - obudowa jest 2x większa i w najniższym pasmie tandem najczęściej będzie miał wyższy SPL, niż pojedynczy głośnik w tej samej objętości :)

Wygląda na to, że chyba najsensowniej i najtaniej będzie dać do tej obudowy 1 STX 20-120-4-AW (82 zł) strojony na ok 50Hz. Dość podobnie podobnie wygląda symulacja 1 STX 22-120-4-SC (42 zł) również strojonego na 50Hz, choć w małej obudowie BR na pewno lepiej się sprawi AW (wyższa FS i mniejszy VAS).

Regeneracja Tonsili do tandemu chyba faktycznie nie ma sensu - chociażby i z tego powodu, że piankowe zawieszenie nie wytrzyma zbyt długo warunków panujących w aucie.

0
  • #10 23 Paź 2006 17:51
    Caleb_
    Poziom 33  

poza tym tonsil membrany ma nieimpregnowane (m.in. dzieki temu sa takie lekkie), wiec wilgoc by je szybko zabila.

0