Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt TravelPilot DX czy jest mapa PL ?

23 Paź 2006 12:38 12132 18
  • Spec od car audio
    Owszem DX czyta mapę PL.
  • Poziom 36  
    Wejdź np. na moją stronę - uprzedzę - chwilowo brak 2005/2006
  • Poziom 15  
    a jak jest z pokryciem polski n atej mapie dx jestem zainteresowany ale musze sie dowiedziec jak jest pokryta a zwlaszacza dolny slask -- czy sa np takie miasta jak strzegom, świdnica, wałbrzych... ogolnie dolny slask... i jak jest z drogami czy sa wszystkie numerowane drogi w kraju czy jeszcze nie? bo o gminnych mozna chyba zapomniec??:)

pozdr
  • Poziom 36  
    Strzegom 27 ulic ; Świdnica 55 ulic ; Wałbrzych 87 ulic - i raczej nie te czasy i nie ta mapa żeby dróg gminnych brakowało :D - oczywiście piszę o wersji 2006/2007
  • Poziom 15  
    dziekuje Panu:) hmm widze ze to w miare dobra mapa... a mam wielka prosbe jeszcze do Pana chodzi mi o mape do BECKER TRAFFIC pro (modele 47...) jak jest do nich z mapa polski?? slyszalem gdzies ze teleatlas i navtech robia praktycznie te same mapy( chodzi mi o pokrycie) bo nie ukrywam ze mam problem co wybrac : blaupunkt czy becker --- zalezy mi tez na jakosci dzwieku -- cd, tuner..:)

z ory dziekuje za odpowiedz:)

pozdr
  • Poziom 36  
    No cóż - po kolei:
    1) Dla Blaupunkta mapy robi TeleAtlas a dla Beckera Navteq - jeśli chodzi o pokrycie Polski wyraźnie lepszy jest TeleAtlas. Jedynie dla PhilipsCarin / VDO mapy robi i Navteq i TeleAtlas ;
    2) Według mnie jeśli chodzi o dźwięk nieznacznie lepszy jest Becker - ale ze względu na mapy częściej leży na półce niż z nim jeżdżę. Zresztą wyznaję zasadę - którą sprawdziłem , że jakość odbioru to 30% radio 30% głośniki i 40% instalacja ( przewody, antena, wygłuszenie, podział pasma itp. ).
    3) Jeśli chodzi o wartość to dla przykładu Blaupunkt DX-R52 z nową mapą Polski i Czech i anteną GPS kosztuje u mnie 1100zł a porównywalny komplet Becker-a z mapą Europy 9.0 to 1300zł - są to ceny za które sprzedaje ( czyli mam w tej cenie klientów ).
  • Poziom 15  
    dziekuje za odp.

"Według mnie jeśli chodzi o dźwięk nieznacznie lepszy jest Becker " jest to slyszlane dosyc mocno? pytam bo ma Pan mozliwosc na tej samej instalacji podlaczyc dx52 i wlasnie becker...

a jak Pan sadzi na ktorego beda wychodzic lepsze mapy polski ( czesciej aktualizacje)...?

z tego co czytam to chyba bardziej popularny jest blaupunkt ale czy lepszy?

aha i podstawowe czy oba maja zdejmowany panel?
  • Poziom 36  
    1) Różnica jest naprawdę niewielka - oczywiście mówię o przedziale częstotliwości od 30 Hz do powiedzmy 17.000 Hz - więcej "facet" przed 40-ką nie usłyszy. Nie piszę o korekcji dźwięku ponieważ ich nie stosuje - starałem się tak dobrać głośniki aby w całym zakresie częstotliwości charakterystyka przenoszenia była płaska. Na plus Beckera zaliczyć przede wszystkim trzeba podwójny tuner choć rozwiązanie Blaupunkta nie jest złe.
    2) Dłużej będą aktualizowane mapy do Blaupunkta ( ten system jeszcze jest produkowany w przeciwieństwie do Becker-a ).
    3) Aktualizacje są mniej więcej raz do roku ( do jednego i drugiego ).
    4) Oba mają zdejmowany panel.
    5) Ani Becker ani Navteq nie wchodzą aktywnie do Polski gdyż uważają ( i przyznaję im racje ) , że prawo i sprawiedliwość w polskim wydaniu jest gorsze niż zachodnie piractwo i szabrownictwo. I to jest element który przeważa na korzyść Blaupunkta.
  • Poziom 12  
    Zastanawiam sie co znaczy aktywnie. Obie firmy maja swoich przedstawicieli w PL.
  • Poziom 15  
    wielkie dzieki Panie
    Grzegorz Siemienowicz
    :)

sporo mi Pan rozjasnil... wiec zdecyduje sie jednak na blapunkt ale... hehe:) ktory ??? dx52, dx70, rns4... sa jeszcze jakies dobre na dx?

i czy sa jakies na mp3 +navi?
    pozdr

Dodano po 2 [minuty]:

Artur22 napisał:
    wielkie dzieki Panie
    Grzegorz Siemienowicz
    :)

sporo mi Pan rozjasnil... wiec zdecyduje sie jednak na blapunkt ale... hehe:) ktory ??? dx52, dx70, rns4... sa jeszcze jakies dobre na dx?

i czy sa jakies na mp3 +navi?
    pozdr

aha ja raczej bede korekcji uzywal w jakis stopniu:)
  • Poziom 36  
    DX-R4 - najstarszy model z uchylanym ale nie zdejmowanym panelem;
    DX-R70 - najbardziej rozbudowany model ( ma możliwość traktowania i-Pod -a jako zmieniarki ) ale panel też nie zdejmowany;
    DX-R5 /R52 - dwa dokładnie takie same modele z tym , że w pierwszym panel tylko uchylany a w drugim też zdejmowany.
    Ja na razie nie preferuję MP3 i korzystam ze zmieniarki - nie ukrywam jednak, że jeżeli będzie kiedyś radio samochodowe, które podczas słuchania radia umożliwi mi naciśnięce guziczka i kupienie utworu w jakości cyfrowej tego który słyszę w radiu i nagra mi go w formacie obsługującym i sprzęt audio w domu to raczej natychmiast to kupię. Na razie jednak chodzę do sklepów audio , gdzie przed zakupem mogę posłuchać kupić z hologramem i niemartwić się, że jakiś pajac czy inny gargamel będzie mi się pluł, że mam pirata. A wracając do MP3 blaupunkt wprowadził ten sposób kompresji muzyki dla części nawigacji Travelpilot E. Niestety ten system według posiadanych przeze mnie informacji ( i zaraz się bardziej utwierdze, bo nabyłem już najnowsze mapy ) nie jest sam ze sobą zgodny !!! Po Freestyle-rze nabrałem dystansu do tego systemu ale po wprowadzeniu po RomeNav55 -> RomeNav56 i wydaniu do tego drugiego oddzielnej płyty zgodnej tylko z nim zastanawiam się co według Blaupunkta oznacza teraz słowo platforma Travelpilot E ?
  • Poziom 15  
    Wielkie dzieki:))

juz wiem co chce DX52:)

chetnie kupie w bdb stanie .... moge oddac w rozliczeniu sony na mp3 i sterowanie subwooferem

dzieki i pozdr
  • Spec od car audio
    DX52 ma jedną wadę - bardzo szybko postępującą segmentozę na wyświetlaczu. Pewnie chińska technologia produkcji doprowadziła do tego, że już po roku znika wiele linii niestety. Już spotkałem wiele takich egzemplarzy, jeden nawet sam się tak zrobił po niewielu dniach na wystawie w MediaMarkt w Lublinie (w szafie demo nawigacji). No jak wszystkie DX ma kiepski mechanizm CD - też czas życia 3 lata i latarka Panasola do kosza, chyba, że to jest DX4 to nawet cały mechanizm. Ot takie luźne uwagi z praktyki serwisowej. Zresztą z Blaupunkta to tak naprawdę zostało logo co widać po obecnym wykonaniu urządzeń tej firmy.
  • Poziom 36  
    Nie będę negował tego co napisał djlj24 - nie dlatego, że się z tym zgadzam ale dlatego, że czytałem jego wiele postów i zawsze podchodzi chłodno i kompetentnie do każdego tematu - jednakże z mojego doświadczenia ( i moich klientów ) mogę powiedzieć że częściej zdarzają się problemy z wyświetlaczami w Becker-ach ( linie i poziome i pionowe ). A co do laserów Panasonic-a to jak chyba wszyscy wiedzą stosowane są one także w Mercedes-owskich Comand-ach ( przynajmniej 2.0 i 2.5 ) i jest to chyba jedyna rzecz która w każdym modelu niezależnie czy jest to laser Panasonic czy inny się wypala z biegiem czasu na tej samej zasadzie jak żarówka. Zdaję sobie sprawę, że zarówno Ty (djlj24) jak i ja mieszkając w niemczech ( ze względu na porównywalny serwis i mapy do obu systemów w niemczech ) wybralibyśmy Becker-a i tak też starałem się przedstawić temat - tak jak napisałem wyżej przedstawiałem wszystko w miarę dokładnie i mam i jeden sprzęt i oprogramowanie i drugie - nie zależy mi na sprzedaniu jednej rzeczy bo ją mam lecz przedstawienie wszystkich aspektów tego zagadnienia.
    A tak swoją drogą to nie został tu omówiony sprzęt , od którego Becker wziął swój mechanizm CD, dźwięk ma ......... do dziś niewiele rasowych odtwarzaczy może mu dorównać - RC959 :D
  • Poziom 15  
    hmmm to troszke mnie zmartwilo te dx52... bo juz na niego sie zdecydowalem...:/ troszke szkoda wywalic tyle pieniazkow (1100zl z mapami) zeby go szlag trafil za rok czy dwa....

... to widze ze ciezko bedzie mi wybrac navi w rozmiarze 1din... musi byc panel zdejmowany w miare dobrze grac i miec dobre mapy ( plepszajace sie ) na polske... a wiec jak ostatecznie warto kupic dx52 czy jest cos w tej cenie godnego poecenia z tym co wyzej napisalem?...

dzieki i pozdr

Dodano po 47 [minuty]:

aha i najwazniejsze czy mozna tego blaupunkt odlaczyc do opla kadeta?? (pod licznik ,wsteczny itp. ) ?? docelowo bedzie w vw golf III ale jakis czas musi byc podpiety do kadeta...
  • Spec od car audio
    Faktycznie CDM znajdujący się w Beckerze ma napęd podobny jak model RC959 ale... elektronika jest inna - nie założysz zamiennie obu mechanizmów. Zresztą akurat Traffic PRO w porównaniu do niby podobnego ale jakże innego Mexico PRO CD brzmi dużo gorzej. Niestety dodając nawigację konstruktorzy musieli trochę okroić dobre audio na rzecz upakowania komputera nawigacyjnego i paskudnego zasilacza (metalowa puszka po boku - to nie tylko odbiornik GPS) a to się przełożyło na dźwięk. Co do panela w Beckerze zgodzę się są z nimi problemy ale badałem sprawę co im tak naprawdę szkodzi i okazuje się, że zwykle są po upadku (czasem nawet widać rysy na szkle pod lupą mimo, że niby cały wyświetlacz wygląda pozornie ok), lub przełamane po noszeniu bez futerału w kieszeni. Sam rzadko z siebie się potrafi zepsuć (chyba, że od słońca, plaka lub gorąca), znacznie częściej radio zostaje poważnie uszkodzone w wyniku złego podłączenia (właśnie przez paskudny zasilacz).
    Swoją drogą Becker ma na koncie też dziwny model DTM, do którego chyba normalnej mapy nie ma i wygląda na to, że się wycofał z tego systemu (sytuacja trochę podobna do serii E Blaupunkta).
    A co laserów w Blaupunkcie to przykład Commanda jest tu akurat szczególnie nieszczęśliwy - te modele wybitnie psują się na napędy i niestety w większości przypadków nie jest to laser.
    Ja myślę, że na dzisiaj warto jednak wybrać tego Blaupunkta DX52. A czy martwić się co będzie za 2 lata, może wreszcie pojawi się jakiś cywilizowany model w dobrej cenie i z rozsądnymi cenami map.
  • Poziom 15  
    ...mam jeszcze jedno pytanko:) , chodzi mi o zasilanie odnosnie blaupunkt dx-r52, jedno ma byc z aku a drugie ze stacyjki... wiec tak: z aku mam porzadne grube zasilanie a te ze stacyjki to wiadomo idzie cienkimi przewodzikami... czy nie bede mial spadku czy te zasilanie ze stacyjki to tylko po to zeby impuls dac ew zasilanie samej navi a reszta bedzie pobierala prad z aku i tego grubszego przewodu?? pytam bo nie wiem wlasnie jak z ta stacyjka czy tez tzreba zmienic na grube kable... z gory dziekuje za info

pozdr