Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przekszta速nik tr鎩k徠 - sinus

_Grooby_ 23 Oct 2006 16:23 2705 4
Altium Designer Computer Controls
    _Grooby_
    Level 10  
    Witam, mam do zaprojektowania przekszta速nik fali trojkatnej na sinusoidalna z wykorzystaniem wzm. operacyjnego, parametry ukladu : "w ganicach rozsadku" - prowadzacy pozostawil to mojej decyzji. Znalazlem kilka schematow ideowych ( drabinki diodowe z rezystorami: zasilane i niezasilane, realizujace aproksymacje poprzez funkcje jawna czy odwrotna, uklad wykorzystujacy chrakterystyke tranzystora polowego). Problem polega na tym ze nie znalazlem zadnych wzorow, czy metody pozwalajacej na wyliczenie np rezystorow drabinki. Nie wiem tez na jakiej podstawie wybrac wzmacniacz ( jakie pasuja do tego typu zadania ). Bylbym wdzieczny za wszelkie sugestie, takze gdzie szukac rozwiazania.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Google Twoim przyjacielem z has貫m "diodowe genaratory funkcyjne", zobacz:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Diodowe+generatory+funkcyjne&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl, a tam np. to:
    http://rafaldobrzynski.bighost.pl/Elektronika2005-6_Materialy.pdf
    rzecz tylko w tym, i w powy窺zej publikacji "篡wcem" 軼i庵ni皻o pewne rozdzia造 (a przede wszystki rysunki) z pewnej ksi捫ki wydanej w latach '70 ub. w. i dlatego te nie podam jej tytu逝, a chcia貫m, poniewa ksi捫ka ta le篡 u mnie na regale, a by貫m sprawdzi, by por闚na ... :D
    Poza tym, to dla jednej warto軼i cz瘰totliwo軼i mo積a zastosowa filtr dolnoprzepustowy (ew. rezonansowy), poniewa w symetrycznym przebiegu tr鎩k徠nym zawarto嗆 pierwszej harmonicznej (podstawowej) jest dominuj帷a, wi璚 nie ma wi瘯szych k這pot闚 z filtracj, a nast瘼n jest dopiero trzecia haramoniczna i potem nast瘼ne nieparzyste.

Dobrym 廝鏚貫m informacji o rozwi您aniach takich generator闚 s DT (a nich zamieszczone schematy i rzetelne opisy) produkowanych w ub. wieku generator闚 funkcyjnych (prostok徠, tr鎩k徠, sinusoida), gdzie w豉郾ie sinusoida uzyskiwana by豉 z przebiegu tr鎩k徠nego.
    Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    _Grooby_
    Level 10  
    Niestety za wiele nie znalazlem rzeczy ktore moglyby mi pomoc. Moja wiedza o ukladach jest mocno podstawowa ... Siedze i analizuje w pSpice kilka ukladow ktorych schematy znalazlem i nic mi to nie daje. Szukam informacji opisujacej dzialanie danego ukladu: co jak i dlaczego krok po kroku... na jakiej podstawie wyliczenia (jakies konkretne wzory? ). Moze jakas ksiazka dobra? Te co przejrzalem traktuja temat po macoszemu ... :( W zalaczniku sa schematy ukladow ktorymi sie bawie, szczegolnie interesuje mnie ten 2... z gory dzieki za pomoc!
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    i du穎 wi璚ej takich uk豉d闚 nie znajdziesz, te przedstawione na schematach to dwa podstawowe uk豉dy generator闚 diodowych.
    Musisz pami皻a, i na skutek ujemnego wsp馧czynika temperaturowego napi璚ia przewodzenia diod, charakterystyki przej軼iowe b璠 zale積e od temperatury.
    Dlatego te korzystniejsze s te uk豉dy w kt鏎ych przez diody pr康 polaryzacji p造nie przez ca造 czas i s w ten spos鏏 podgrzewane, przez co zostaje ustalona r闚nowaga termiczna.
    Sam dob鏎 warto軼i rezystor闚 sieci przy wykorzystaniu symulacji w PSpice ma polega na badaniu zawarto軼i wy窺zych harmonicznych (nieparzystych) w napi璚iu wyj軼iowym i poszukiwaniu ich minimalnej zawarto軼i.
    Nie wiem jakie masz w tej materii postawione kryterium, ale jak zejdziesz poni瞠j 2% THD, to dalej nie pr鏏uj... rzeczywisto嗆 i tak to zepsuje... :cry:
    Oczywistym jest, i warto嗆 amplitudy wej軼iowego przebiegu tr鎩k徠nego musi by niezmienna, poniewa od niej zale篡 dob鏎 parametr闚 nieliniowej sieci diodowo-rezystancyjnej.

Wyobra sobie teraz to zadanie realizowane ponad trzydzie軼i lat wstecz. O symulatorach typu PSpice, nikt nie wiedzia. Projektowa這 si tak sie "na pieszo" i wykre郵nie, to wst瘼nie, potem zmontowany rzeczywisty uk豉d pod陰czony do generatora i miernik wy窺zych harmonicznych (lub zniekszta販e nieliniowych - ten mierzy sum wszystkich wy窺zych harmnonicznych i odnosi j do pierwszej harmonicznej, czyli podstawowej) na wyj軼iu.
    Metod "pr鏏 i b喚d闚" dobierane by造 rezystory sieci projektowanego generatora ... :D
    Pozdrawiam
    _Grooby_
    Level 10  
    Dzieki za informacje. Juz wiem ze nie znajde nic wiecej w takim razie. Szukalem w kilku podrecznikach, skryptach roznych politechnik, w sieci ... wszedzie bylo to samo, ale teraz uswiadomiles mi ze nie ma "przepisu" na taki uklad ...
    Pozdrawiam!