Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja urządzeń. Bluetooth, samodzielna konstrukcja.

23 Paź 2006 17:25 1122 7
 • Poziom 10  
  da sie zrobić własnoręcznie odbiornik i nadajnik Bluetooth?? a jeżeli tak to jak?? z góry dzienks za wszystkie porady
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
 • Poziom 10  
  to da sie czy nie??
 • Poziom 17  
  Generalnie rzecz biorąc wszystko się da, ale zrobienie urządzeń wykorzytsujących ten protokół może być bardzo trudne w domowym zaciszu, może pomyśl nad IrDĄ?? Jest to znacznie prostsze, w internecie i w czasopismach jest bardzo dużo opisanych ukladów odbiorczych i nadawczych tego typu.
 • Poziom 10  
  A za pomocą IrDA mogę sterować np. samochodzikiem?
 • Poziom 17  
  Sterować możesz ale musisz pamiętać że IrDA ma mały zasieg max 5m (porównaj do pilota w tv) no i co będzie bardzo utrudniać sprawe, trzeba kierować nadajnik w strone odbiornika. Jeśli chcesz sterować modelem np. samochodu to jedynym sensownym rozwiązaniem jest sterowanie radiowe AM np na 27MHz albo na 433MHz z modulacją OOK (dobre do przesyłu cyfrowego). Takie układy są stosowane powszechnie i łatwe do wykonania.
 • Poziom 10  
  a gdzie moge zdobyc taki uklad lub jak go zmontowac?
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Więc tak zacznijmy od tego co właściwie chcesz sterować i czy chcesz mieć dużą czy małą kontrole nad tym. Jesli samochód to przydałoby sie sterowanie proporcjonalne na conajmniej dwóch kanałach (żeby płynnie skręcał i żeby płynnie zmieniał prędkość), ale można prościej, po porstu cała w prawo, prosto, cała w lewo (to bedzie jeden kanał) przód, stój, tył (drugi kanał), można też różne bajery dodać jak światła (to kolejne kanały do nich).
  Schematy nadajników i odbiorników do takiego sterowania można znaleźć w internecie jak się wytrwale pogrzebie, prostym rozwiązaniem jest zakupienie urządzeń hybrydowych (koszt dość dobrego odb+nad 30-50zł) i dobudowanie do nich kodera i dekodera, w ten sposób można sie dużo nauczyć.
  Kodery i dekodery też są różne, zaawanasowne rozwiazania wykorzytsują programowane procesory np tutaj:
  http://www.kubaw.it.pl/index.html