Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Artist kompletnie nie "żywy".

23 Paź 2006 20:00 1452 4
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich dziś otzrymałem zabytkowego laptopa. Pisze na nim niejaki ARTIST. z ok 1997 roku) w niektórych miejscach jest troche poniszczony ale ogólnie nie aż taki zły. I mam pytanko jak sie za niego zabrać. Jedyne co działa to dioda led pzry przycisku power zaświeca sie po włączenia laptopa. a pozatym nic więcej. ma ktoś pomysły??
  • Poziom 11  
    Witam

Sprawdz czy pojawiaja sie napiecia na plycie normalnie na zabytkach to nie wiem ale np na pinie 7 w SDRAM pojawia sie 3.3V w DDR 2.5V zaleznie od pamieci, sprawdz czy procesor sie grzeje jesli nie jest to spowodowane uszkodzeniem ukladow zasilania w odroznieniu od plyt glownych normalnych laptopow nie sa to tranzystory tylko uklady w nowych plytach masz oznaczenia typu 49xx gdzie dwie ostatnie cyfry oznaczaja wielkosc napiecia na wyjsciu, jesli zasilanie jest poprawne sprawdz generator czestotliwosci bedzie to uklad o kilkunastu nogach z jednej strony na szczycie ukladu siedza dwie cewki oznaczenie bedzie przy nich L czesto sie zdarza ze jedna z nich poprostu pada.
    Ewentualnie cos w ukladzie zasilania nie znam tego modelu sluze pomoca przy laptopach Hi-Grade, Toshiba, zlomu typu Sony itd ale nowszych z ostatnich dwoch lat.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Z tego co zdążyłem obejzreć to procesor sie nieco gzreje a napięcie sie pojawiało na pamięci ram tzn na 6 nóżce od prawej strony.
  • Poziom 21  
    Mam od kilku tygodni takiego samego Artista. Początkowo też się nie chciał włączać, aż w końcu ruszył po dokładnym wyczyszczeniu. Laptop ten jest dosyć "wybredny".Sprawdzałem w nim całą garść pamięci.
    Jednych nie widział wcale i nie ruszał, drugie widział w połowie i uruchamiał się. Znalazłem jedną "kość' 16 MB na której działa, narazie z FDD.
    Wczoraj dobrałem taśmę do dysku i tu zaczęły się też ciekawe problemy. Podpięłem sprawdzony dysk z win 95.
    Laptop z dysku nie ruszył. Z dyskietki startowej widać dysk w fdisk i dir, ale polecenie C:\windows\win zgłasza błąd odczytu.

Laptop jest firmy Maxdata, ale na stronie firmowej są tylko późniejsze wersje Artistów z procesorami PIII i PIV. Będę szukał dalej, może coś na forach będzie, byle nie po japońsku.
  • Poziom 14  
    Z względu na wiek Laptopa rezygnuję z zabawy z nim. Szkoda czasu mu poświęcać. Schowałem go w głębokiej szafie może coś kiedyś się z niego przyda.Temat uważam za zamknięty.