Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przezwajanie silnika 1-fazowego

2703 24 Oct 2006 01:29 5488 6
    2703
    Level 12  
    Witam.
    Mam przezwoić silnik jednofazowy chyba 1,1 kW; 1400 obrotów. Piszę chyba bo na tabliczce znamionowej już nic się nie da rozszyfrować gdyż jest starta. Jest to silnik od pompy wodnej dwustopniowej, wnękowej i tam były używane silniki albo 3-fazowy 1,5 kW albo 1-fazowy 1,1 kW jeśli dobrze pamiętam. Ten jest 1-fazowy z kondensatorową fazą rozruchową i wyłącznikiem odśrodkowym, 24 żłobki, długość rdzenia stojana 116mm.
    Chodzi o to że nie mogę go znaleźć w "Poradniku przezwajania silników - Jana Zembrzuskiego"1990r - tylko taki posiadam, a dane nawojowe, które z niego ściągnąłem wydają mi się trochę dziwne.
    Oto one: uzwojenie rozruchowe - 4 cewki po 80 zwojów drutem 0,7mm,
    uzwojenie robocze - 4 cewki po 2 zezwoje, w zezwoju średnio (od 28-50) po 29 zwojów podwójnych różnymi średnicami drutów - fi 0,95 i fi 1,1mm. Nadmieniam, że silnik już był przez kogoś przezwajany i nawet zaimpregnowany ale minią do metalu.
    Przeglądałem przed chwilą temat "Przezwajanie silnika" i doszedłem do wniosku, że chyba mi pomożecie oczywiście jak zechcecie.
    Moja prośba to jeśli ktoś zna fabryczne dane nawojowe tego silnika to bardzo bym był wdzięczny gdyby mi je podał.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Witam
    U siebie mam uzwojenie rozruchowe-dane jak u Ciebie ,a robocze 2×30zwoi drut φ0,95.Pozdrawiam
    2703
    Level 12  
    Witam.
    Czyli mam rozumieć, że rozruchowe to 80 zwojów w cewce drutem φ 0,7,
    A robocze 30 zwojów podwójnych, drutem φ 0,95 każdy. Jeśli tak to proszę potwierdź.
    Dziękuję za odpowiedź.
  • Helpful post
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Potwierdzam
    KACZOREK
    Level 21  
    podaj wymiary rdzenia stojana to znaczy jego średnicę wew. i długość to podam ci parametry uzwojenia moc silnika
    Czarus_k
    Level 12  
    Witam oryginalnie jest tak: rozruch 80 zw Φ0,70 a główne 2 zezwoje po 31 zwoi drutem 2x Φ1,00mm ale jest bardzo ciasno w żlobkach. Pozdrawiam.
    2703
    Level 12  
    Witam.
    Przepraszam, że zapomniałem o tym temacie ale skorzystałem natychmiast z podpowiedzi "Topolskiego Mirosława". Silnik przewinąłem i od tego czasu chodzi bez zarzutu.
    Jako że problem został rozwiązany zamykam temat.
    Dziękuję wszystkim, którzy zainteresowali się moim problemem.