Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozsypal sie Boschmann Cyfrowy ZX2 d1:(

Mario_Gdynia 24 Paź 2006 14:08 1830 12
  • #1 24 Paź 2006 14:08
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Witam,wzmacniacz ten sprawial mi problemy od samego poczatku. Wzbudzal sie co jakis czas.Ale problem jest inny. Ktos gneral mi w bagazniku i odpial kabel masy zasilania. W momencie,kiedy wlaczalem radio,wzmak probowal sie automatycznie tez wlaczyc. Plus dochodzil,a mase wzial sobie z kabli Cinch Audio,gdyz ktos lub cos odkrecilo biegun:( i kabel minus sie zsunal. Wywalilo bezpieczniki 3x30A i na tym koniec. Juz nie gra:( Pali caly czas bezpieczniki. Nie mam czasu nawet zasiasc i pognerac we wnetrznosciach.Co moze pojsc we wzmacniaczu,kiedy mase pobierze z kabli sygnalowych??? Narazie mojej uwadze rzucily sie diody prostownicze,jakies zabezpieczajace w sekcji 12V oraz w przetwornicy, bez wylutowywania,przewodza wedlug miernika prad w obie strony.... Jesli sie myle,to czekam na wskazowki...

0 12
  • #2 24 Paź 2006 22:47
    kalasz20
    Poziom 25  

Witam
    Jeśli będziesz mogł to wrzuć zdjęcie całej elektroniki. Może wtedy się coś wymyśli.
    Pozdrawiam

0
  • #3 24 Paź 2006 22:59
    irek2
    Poziom 40  

masa sygnalowa powinna byc oddzielona od masy zasilania wiec tamtedy nie ma prawa poplynac taki prad.

Z tego co widze na forum to sporo jest o uszkodzonych buszmenach w klasie D. Chyba nie dopracowali konstrukcji.

0
  • #4 25 Paź 2006 00:39
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Oki,wylutowale diody prostownicze od wysokiego napiecia z przetwornicy, aby oddzielic sekcje zasilacza od koncowki mocy. Wiec zasilacz dziala, nie wywala bezpiecznikow,napiecia to dwa pojedyncze 64V . Wiec pozostaje kwestia koncowki mocy cyfrowej:) O czyms takim niestety sie nie uczylem,ale dziala jak przetwornica napiecia.Wiec tranzystory kluczujace to IRF 9640 x 6szt na jednej stronie i na drugiej. Dwa trafa toroidalne na wyjsciu glosnikowym. Wiec pewnie pozostaje kwestia sprawdzenia tychze tranzystorow? Dobrym tropem ide? Czekam na podpowiedzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Hey Irek,gdyby byla oddzielona,to wzmak by sie poprostu wtedy nie zalaczyl, a jednak pobral skads minus zasilania. Sprawdzalem miernikiem i faktycznie masa audia = masie zasilanie ,opor 0.4ohm:) Ale jak wspomnialem wyzej, sekcja zasilacza zyje. Teraz rozgryzc konowke mocy, stawiacie na tranzystory kluczujace? Jak sprawdzic te IRF-y?

0
  • #5 25 Paź 2006 10:05
    Passat_EQ
    Poziom 22  

Te troidy to czesc ukłądu całkujacego.
    Tranzystory prawdopodobnie łączone są w trójki sygnał 4 bitowy, bądz po 6 sztuk - sygnał 2 bit , ale to byłoby troche mniej prawdopodobne.

irek2 miał na myśli separacje galwaniczną na trafach przetwornicy przez co masa zasilania nijak sie ma do masy sekcji wzmacniacza.... powinna sie mieć nijak ;)

0
  • #6 25 Paź 2006 22:21
    irek2
    Poziom 40  

wiekszosc wzmakow ma oddzielona mase sygnalowa od zasilania choc sa takie co maja te masy polaczone, wtedy wymagaja roznicowych ukladow wejsciowych i czasem maja regulacje minimalizowania zaklucen.

Ilosc tranzystorow z bitami nie ma nic wspolnego. Clasa D dziala podobnie jak zasilacz impulsowy. Na przemian zalacane sa tranzystory od dodatniej polowki napiecia i ujemnej. Modulujac wspolczynnik wypelnienia otrzymujemy na wyjsciu przebieg audio. Oczywiscie po odfiltrowaniu zcestotliwosci kluczujacej. To te dlawiki wyjsciowe.
    Buszmen prostacko rozwiazal wyjsciowe tranzystory mocy. IRF9640 (mosfet p-ch) to tandeta w dodatku jest dwa razy gorsza od odpowienika n-kanalowego (IRF640) dlatego tych tranzystorow jest dwa razy wiecej. To bardzo amatorska konfiguracje, teraz sie nie dziwie ze te wzmaki tak sie sypia.

0
  • #7 26 Paź 2006 10:26
    Passat_EQ
    Poziom 22  

irek2 napisał:

Ilosc tranzystorow z bitami nie ma nic wspolnego.

Moze jednak ciutke ma? :)

Taki orion 2500D/ WCC5000 pracuje w systemie 4 bitowym i nie wyobrazam sobie to zrealizować na 2 tranzystorach :)

0
  • #8 04 Lis 2006 23:05
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Panowie Pomocy:) Ja raczej tez ostaje za teoria przetwornicy impulsowej, troche poczytalem w necie:) Ale z braku czasu moje prace wogole sie nie posunely. Wylutuje wszysykie te IRF-y i zobacze czy ruszy dalej.Potem jak je sprawdzic? Prosze o pomoc.Lub co jeszcze powinienem wziasc pod uwage? Jesli chodzi o kwestie zasilania i masy zasilajacej,to gdzies ona podaza do sekcji przedwzmacniacza ....

0
  • #9 07 Lis 2006 21:31
    kalasz20
    Poziom 25  

Witam
    Masz ten wzmacniacz od nowości czy kupiłeś go używany? Na Allegro jest teraz uszkodzony taki sam i tam zamiast IRF są FB23N20D , być może był on już naprawiany (twój) przez kogoś.
    Pozdrawiam

0
  • #10 07 Lis 2006 23:16
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Sluszna uwaga,widze ze kolega jest spostrzegawczy:) Tak,zagadza sie co do tranzystorow IRF. Byl on juz naprawiany,ma 3 tranzystory IRF.... zamiast oryginalow,ale gral na full mocy bez problemu przez rok czasu... moze ta sama usterka i kwestia wymiana tranzystorow koncowych??? Kurcze,szkoda ze jestem tak zapracowany od 5.00 do 21-szej,potem zycie prywatne;) wczoraj chcialem sie zabrac,ale okazalo sie,ze odsysacz do cyny sie "skonczyl" i kurcze nadal stoje w miejscu,ponawiam pytanie,jak sprawdzic te tranzystory typu MosFet chyba,abym wiedzial dokladnie ktore padly...porownywac omomierzem ???

0
  • #11 08 Lis 2006 13:36
    luk1980
    Poziom 22  

Mosfetów nie sprawdzisz zwykłym miernikiem widziałem kiedyś przystawke ale dokładniej to niewiem.

0
  • #13 08 Lis 2006 21:41
    irek2
    Poziom 40  

W jakim systemie 4-bitowym?? Od kiedy to wzmacniacze klasy D pracuja w jakis systemach bitowych?? Tu nie ma zadnych bitow!!
    Sa dwa tranzystory lub dwie galazie tranzystorow ktore na przemian sie wlaczaja/wylaczaja tworzac na wyjsciu fale prostokatna o wartosci napiecia zasilania. Zmiana wypelnienia (modulacja) powoduje powstanie sygnalu.
    Z tego co koledzy z padnietymi buszmenami pisali to wzmak ma w jednej galezi n-mosfety a w drugiej dwa razy wiecej p-mosfetow bo maja one dwukrotnie wyzsza rezystancje kanalu.
    To bardzo amatorskie rozwiazanie az dziwne ze buszmen takie zastosowal.

0
  Szukaj w 5mln produktów