Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SYNCHRONICZNY Licznik modulo 7

24 Paź 2006 17:57 8949 8
  • Poziom 11  
    Witam. Prosze o schemat licznika modulo 7 wykonanego na przerzutnikach JK. Mecze sie z nim juz bardzo dlugo i nie mam pomyslu jak go wykonac. Z gory dziekuje za pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam

Na początku należy dokonać konwersji przerzutników JK na przerzutniki T.
    Sprowadza się to do połączenia ze sobą wejść J i K danego przerzutnika. Te dwa połączone wejścia teraz stanowią wejście T. Mając już tak skonstruowane przerzutniki budujesz licznik tak jak na "normalnych" przerzutnikach T. Potrzebne są 3 przerzutniki by uzyskać licznik modulo 7.
    Wejście pierwszego przerzutnika stanowi wejście CLK całego licznika. Wyjście Q łączysz z wejściem CLK następnego przerzutnika (czyli 1Q z 2CLK, 2Q z 3 CLK). Poszczególne wyjścia Q przerzutników stanowią wyjścia licznika 1Q-A, 2Q-B, 3Q-C. Połączone wejścia JK (czyli T) przerzutników podłączasz na stałe do `1`czyli do plusa zasilania.
  • Poziom 43  
    Witam,
    nie podałeś ważnej informacji, mianowicie czy ma to być licznik asynchroniczny, czy synchroniczny i w jakim kodzie ma liczyć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ma to byl licznik asynchroniczny zliczajacy w naturalnym kodzie dwojkowym. W ukladzie tym nie ma byc dodatkowej bramki sluzacej jako dekoder stanu.
  • Poziom 34  
    Ups, modulo 7 to jest chyba 0..6?
    Wtedy bez bramki dekodującej 111 raczej się nie da...
  • Poziom 11  
    Wielkie dzieki. Mamy okropnego goscia od cyfrowki wiec bardzo mozliwe, ze jest to podpucha.
  • Poziom 34  
    No dla pewności zajrzałem i tu:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Z_modulo_n
    Tak więc w stanie 111 (7) przerzutniki muszą zostać wyzerowane, a do tego niezbędna by była np. trzywejściowa bramka AND.
    Reasumując, wygląda mi to na podpuchę albo pomyłkę...
    Na wszelki wypadek radziłbym Ci zrobić jednak modulo 8, to się wybronisz.
  • Poziom 11  
    Oki. Bardzo dziekuje wszystkim za pomoc.