Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grubośćiówko- wyrówniarka

k64 24 Paź 2006 19:14 8328 6
  • #1 24 Paź 2006 19:14
    k64
    Poziom 10  

Kupiłem wałęk do grubościówki i chciałbym zmontować ją w własnym zakresie. Zastanawiam się jak wykonać napęd stołu grubościówki. Wszelkie pomysły mile widziane.

• Pomocny post
    #2 24 Paź 2006 19:23
    Nstan
    Poziom 31  

Najlepiej sprawdza się napęd na korbę napędzaną mięśniami własnych rąk(zawsze wówczas dobierzesz szybkość przesuwania deski do oporu). Możesz dać drugie koło pasowe odpowiednio dobierając średnicę(lub możesz wykonać dodatkowe przełożenie na dodatkowym wałku) i całość napędzać silnikiem głównym napędzającym wałek grubościówki. Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego lecz o znacznie mniejszej mocy silnika tylko do wałków ciągnących.

• Pomocny post
    #3 25 Paź 2006 14:07
    pavyan
    Poziom 13  

Witam!
    Stół (w prostym rozwiązaniu) przeważnie stoi na czterech pionowych śrubach, napędzanych jednym łańcuchem poprzez typowe, np. rowerowe kółka zębate. To daje możliwość wypoziomowania stołu w stosunku do wałka i podczas przesuwania stołu to ustawienie pozostaje niezmienne.
    Kółko ręczne mocujesz na jednej ze śrub, kręcąc nim obracasz synchronicznie (łańcuch!) wszystkimi śrubami, a to daje zmianę odległości od wałka.
    Pozdrawiam, Pawyan.
    PS: To, jeśli chodzi o napęd stołu, czyli grubość obrabianej deski. Napęd posuwu to inna sprawa, potrzebna jest przekładnia o dużym współczynniku przełożenia i można napędzać wałki posuwu z silnika głównego lub dodatkowego, jak napisał poprzednik.

• #5 25 Paź 2006 19:58
    k64
    Poziom 10  

A może ktoś ma fotki bardziej skomplikowanych rozwiązań?

• #6 27 Paź 2006 12:27
    pavyan
    Poziom 13  

Witam!
    O foto będzie mi trudno, ale poszukaj gdzieś zdjęć obrabiarki typu DYMA 8. Rozwiązania w niej zastosowane są dość proste i można je skopiować ( nawet ulepszyć ) - warunkiem jest posiadanie doświadczenia w pracach ślusarskich, spawaniu i dostępu do maszyn do obróbki metalu. Mój Staruszek na takiej fabrycznej DYMIE przekotłował kilkaset m3 drewna, choć profesjonalną jej nazwać nie można.
    Jeżeli wyrówniarkę jest stosunkowo łatwo zrobić, to jednak grubościówka musi mieć system posuwu materiału i to już inna para kaloszy - robi się z tego ambitne zadanie :-). To są dwa wałki, jeden podający - zębaty i drugi odbierający, gładki. Oba muszą mieć możliwość niezależnego liniowego poruszania się tylko w pionie (oprócz zsynchronizowanego wolnego ruchu obrotowego) w zakresie ok. 10mm - również końce każdego wałka poruszają się niezależnie od siebie. Muszą być dość solidnie podparte (ponieważ wolno się obracają, to mogą to być łożyska ślizgowe) i dociskane do materiału sprężynami na obu końcach.
    Pozdrawiam, Pawyan.
    Dzięki.

• #7 06 Kwi 2007 21:27
    k64
    Poziom 10  

Poskładałem grubościówkę około dwa tygodnie temu. Wykonałem na niej już sporo pracy i działa znakomicie. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME