Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o pomoc w uruchomieniu Pioneer DBR-S220SC

KajetanZ 25 Oct 2006 16:34 5203 24
Computer Controls
    KajetanZ
    Level 15  
    Do tej pory działał bez problemu w Skandynawii na wykupionym abonamencie.Po przyjeździe do kraju chciałbym go uruchomić.Czy ktoś może udzielić mi na ten temat informacji.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    Zbynex
    Level 26  
    To jest odpowiednik naszego BCT1430, a z resztą to już sobie poradzisz.
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    Inaczej: Pioneer 1430 - częściej spotykana nazwa. Należy do grupy Mediasatów.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    slonce63
    Level 2  
    witam!
    DBR-220Sc - to pioneer 1540
    obsługuje conax i seca
    chodzi na nim rodzima platforma
    nie ma do niego softów edukacyjnych:cry:
    pozdrawiam!
    slonce63
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    Niestety, kolega slonce63 może mieć rację!!!
    Aby jednoznacznie rozwiać wątpliwości zdejmnij obudowę i przeczytaj oznaczenie płyty głównej BNP...... Sprawdż też, czy z tyłu jest gniazdo opisane "COMMON INTERFACE"?
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    No to mamy problem. Chyba nikt nie ma racji!!!
    Pioneer1540 ma płytę oznaczoną BNP 1357B oraz oprócz "COMMON INTERFACE" dwa gniazda- "SERIAL" i "PARALLEL". Twój Tuner może być następcą 1540.
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    KajetanZ wrote:
    Do tej pory działał bez problemu w Skandynawii na wykupionym abonamencie.Po przyjeździe do kraju chciałbym go uruchomić.Czy ktoś może udzielić mi na ten temat informacji.

Zapytam inaczej: co chciałbyś z nim zrobić? Co oglądać? Do czego ma służyć?
    KajetanZ
    Level 15  
    Zastanawiam się czy jest możliwoćś wgrania softu który pozwoliłby odbierać FTA,jak wgrać soft przez złącze" serial"nie mając wejścia szeregowego- równoległego.
  • Helpful post
    rj22
    Level 20  
    Poszukaj na płycie złącza jtag jak coś to tym
    pozdro
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    KajetanZ wrote:
    Zastanawiam się czy jest możliwoćś wgrania softu który pozwoliłby odbierać FTA,jak wgrać soft przez złącze" serial"nie mając wejścia szeregowego- równoległego.

FTA powinieneś odbierać na tym sofcie, który obecnie masz. Jednak trzeba do slotu wsunąć kartę, bo pewnie w tej chiwli po włączeniu zasilania masz komunikat "brak karty" lub podobny.
    Złącza jtag może nie być (pewnie trzeba wlutować odpowiednię listwę).
  • Helpful post
    Zbynex
    Level 26  
    @KajetanZ dla pewności zrób zdjęcie wnętrza tunera i zamieść w temacie.
    Musisz podejść do tego tunera indywidualnie, to jest odpowiednik BCT1430 ale nie 100%. Na poczatek należy zamontować w nim gniazdo złącza jtag i zczytać orginalny soft. Przyda się jak coś nie wyjdzie ,można też ten soft rozłożyć i się mu przyjżeć.
    Tuner nie posiada złącza równoległego i trzeba soft załadować jtagiem.
    Brak tego złącza nie stanowi już problemu dzięki Deemonru (D-Mon) oraz @dtf, bo mamy już możliwość programowania Firmware tunera poprzez port RS232 (com). Narazie dotyczy to 1530, ale koledzy w najbliższym czaie to dostosuja do innych tunerów.

Koniecznie zamieść zdjęcie elektroniki tunera, bo mogę się mylic co do wersji posiadanego przez Ciebie sprzętu.
    KajetanZ
    Level 15  
    Przesyłam zdjęcie (w załączniku). Na płycie nie ma gniazda( jtag) muszę kupic listwę i wlutować.(gdzie zakupić).Chciałbym jeszcze dodać że orginalną kartę musiałem zostawic. Mam natomiast funkę czy jak ją zaprogramuję funMagik to będzie działać. Na stronie internetowej znalazłem że odpowiednikiem jest BCT1540 (proszę o sprawdzenie) (http://sat.riga.lv/pioneer_reverse/conax/conax.htm).Czy jest możliwy kontakt z(D-Mon) oraz @dtf. Dziękuję.
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    Zbynex wrote:
    @KajetanZ dla pewności zrób zdjęcie wnętrza tunera i zamieść w temacie.
    Musisz podejść do tego tunera indywidualnie, to jest odpowiednik BCT1430 ale nie 100%.

@Zbynex z całą pewnością nie jest to Pioneer BCT1430, ani Pioneer BCT1530!!! Na 1000%.

Mam Pioneera 1540 i wnętrze tunera, które na foto zamieścił @KajetanZ jest bardzo podobne do mojego tunka. Napisałem już wcześniej, że mój ma płytę główną BNP1357.

WAŻNE!!! Żadne softy do 1430 lub 1530 nie pasują do 1540!!!
    Do 1540 nie ma alternatywnego oprogramowania.

@Kajetan - samo zamontowanie złącza nic Ci nie da, bo potrzebny jest programator jtag. Jedyne wyjście widzę w zaprogramowaniu fun-ki.
  • Helpful post
    Zbynex
    Level 26  
    Jednak sie myliłem i @meloch ma tutaj racje.
    Zostaje Ci jeszcze przeprowadzić próby z jakimś modułem CAM przerobionym (Dragon, T-Rex), może zadziała w tym tunerze.
  • Helpful post
    meloch
    Level 29  
    KajetanZ wrote:
    @meloch co proponujesz aby wgrać na funkę?

Wystarczy najprostrzy programator typu FUNPROG. Z modułami też trzeba uważać - nie jestem pewien, czy każdy się nadaje. Tuner obsługuje systemy SECA i CONAX.
    warhol
    Level 2  
    Cześć,

O odbiorniku SC 220 po kolei.

1. Tak jak koledzy pisali - to jest zupełnie inny odbiornik od tych w Polsce. Główne różnice to inna głowica SAT, dodane złącze CI i więcej ramu. Jako, że ramu jest więcej, w celu przyspieszenia pracy odbiornika, aplikacje z flash są przy bootowaniu kopiowane do RAM. W konsekwencji tej zmiany żaden soft od 1530 - a to jest ta sama generacja nie będzie na tym odbiorniku działał - są inne lokalizacji procedur HDL itp.

Tak na marginesie. Płyta główna jest na tyle pozmieniana w stosunku do polskiego 1530, że podobno wystarczy dołożyć 1 chip i parę elementów na płytę i można mieć w nim złącze DolbyDigital 5.1 - ale co z tego jak fabryczny soft tego nie obsługuje.

2. Spokojnie z oryginalną/opłacaną kartą Cyfra + odbieram Cyfrę - z tym utrudnieniem, że nie ma EPG (to akurat można łatwo poprawić), oraz, że językiem domyślnym jest np. angielski, i za każdym razem trzeba to przestawiać (myślę, że to można też spokojnie obejść). Fakt, że troszeczkę mieszałem w ustawieniach odbiornika, ale jakoś wreszcie poszło.

3. Widziałem parę prób implementacji oprogramowania "alternatywnego" - nawet 2000 kanałów i część funkcji z najnowszych softów na Pioneera. Co nieco działa - ale, jedyny soft jaki znalazłem na uploadzie DVB jest pisany na 1540 a nie na SC220 i chyba dlatego kanały nie skanują się z satelity.

Niestety nie mam czynnego programatora eepromów, wiec nie wiem czy po wgraniu załączonego przez autora eepromu działa to lepiej - ale podejrzewam, że nie ma to znaczenia.

Ewentualnie można by spreparować listę i wgrać jtagiem - tylko trzeba pamiętać że ten akurat chipset (a może funkcje zaszyte w bootloaderze) wymagają innych niż w polskich pioneerach ustawień SR. - bazowe jest SR28000

4. Z podłączeniem seasona zamiast karty i zabawy poprzez komputer (na przykład jakieś EMU czy plugin share od kart DVB) jest problem - odbiornik odbiera tylko Seca/Seca2 i jako że jest szybszy to nie współpracuje z większością emulatorów - wyjątkiem jest Emulatorek11, ale i tu są zacięcia obrazu (emu za wolno odpowiada i odbiornik resetuje kartę czy emu, a potem odpytuje z wszystkich providerów - daje to 1-2 sekundowy czarny ekran)

5. Rozmawiałem z różnymi ludzmi kilka lat temu o przepisaniu podstawowej funkcjonalności HLD z 1530 na tego DBR-a (czyli multicam, emu, 2000 kanałów, EPG DVB, remote DW) ale niestety nie znalazłem chętnych. Z tego co wiem podobni łatwiej przerobić to pudło mechanicznie na pioneera 1530 niż przepisać kilkadziesiąt kb kodu od nowa.
    W moim wymieniłem flashe na takie bez protekcji, ale to za mało. Po wgraniu oryginalnego bootloadera od 1530 odbiornik sie nie podniósł.
    Prawdopodobnie wynika to z innego sposobu podpięcia pamięci do STI w 220 SC. Zainicjowane jak w 1530 po prostu nie działają.
    Można jeszcze spróbować wlutować flasha 2MB w wolne miejsce na płycie głownej (jest między dwoma istniejącymi) i wtedy zaryzykować wgranie loadera od 1530 - może wtedy DBR ruszy jako 1530? Wiem, że kilka osób robiło taką przeróbkę z 1630 na 1530 i działało to idealnie.

6. Podsumowując - nie ma konieczności odstawiania odbiornika na półkę, parę kosmetycznych zmian w eepromie i powinnien zachowywać się mniej więcej tak jak szybki i czuły odbiornik Cyfry/FTA - ale nic więcej.

Żeby zrobić z niego 1530 trzeba co najmniej lutownicy, jeśli nie poważnego doświadczenia w HDL/MHW.

PS. Istnieje edytor do MHW - czyli można sobie trochę pozmieniać grafikę ekranową, przetłumaczyć komunikaty na polskie - nazywa się Defiant i najnowsza wersja (niestety nie pamiętam w tej chwili numeru) - obsługuje poprawnie również 1540/DBR SC 220 (starsze wersje Defianta źle liczyły sumy kontrolne).
    meloch
    Level 29  
    Ale czy zawartość eeprom trzeba koniecznie wgrywać zewnętrznym programatorem?
    warhol
    Level 2  
    Fakt - można spróbować programem Pioniero po RS232 - w trybie serwisowym - czyli zworka 2002 do masy i włączamy zasilanie, a potem rozłączamy zworkę.
    No i wtedy można poprawić znaczniki providera, tak aby DBR akceptował MHW z satelity (pilot i EPG) oraz kod języka domyślnego.
    Muszę odszukać baaardzo stare notatki, ewentualnie wydaje mi się, że opis znaczenia poszczególnych bajtów w eepromie jest w instrukcji do programu Pioniero.
    meloch
    Level 29  
    warhol wrote:
    Fakt - można spróbować programem Pioniero po RS232 - w trybie serwisowym - czyli zworka 2002 do masy i włączamy zasilanie, a potem rozłączamy zworkę.
    Muszę odszukać baaardzo stare notatki, ewentualnie wydaje mi się, że opis znaczenia poszczególnych bajtów w eepromie jest w instrukcji do programu Pioniero.

Tak, chodziło mi o program Pioneero. W wersji 4 jest opis znaczenia poszczególnych bajtów w eepromie. Czay probowałeś wgrać oprogramowania Generatora wer. 92 (ta z dvb)?
    warhol
    Level 2  
    Wgrywałem ten soft (Generator 92) ale on po prostu nie działa dobrze. Ma błędy w każdym wyobrażalnym miejscu, co moim zdaniem wynika z niedostosowania warstwy HDL do MHW.

Wprawdzie soft widzi kartę - co jest i tak niezłym sukcesem, bo to znaczy że ktoś kto go składał poprawił odpowiednio tablice w MHW (mi się to nie udawało), ale za to wiesza się przy jakichkolwiek próbach skanowania satelity.

Wgrałem eeprom, co nie było proste bo mój SC nie ma trybu K2002 DLo (nie wiem czy wszystkie tak mają, czy coś się u mnie wysypało po przelutowaniu flashy na nowe), a w tryb 7003 przy zaistalowanym sofcie na bazie Generator 92 też odbiornik nie wchodzi.

Tak więc musiałem w oryginalnym sofcie wejść do 7003, eeprom się wtedy zeruje, wgrać przy pomocy pioniero eeprom załączony z softem Generatora, a dopiero później Jtagiem sam soft.

Wydaje mi się że z tej kompilacji nie będzie pożytku - nawet jeśli wgrywałem listę w kanałów w różne miejsca i tak soft nic nie odbierał.

Jeśli chodzi o oryginalne oprogramowanie, po wprowadzeniu zmian w eepromie udało mi się tylko uzyskać język polski jako domyślny.
    Ustawienie bitów od ściągania MHW z satelity (czyli Pilot i EPG) nie działa. Nawet ustawienie wszystkich bitów przy pomocy Pioniero na aktywne nie rozwiązuje tego problemu. Aplikacje interaktywne też się nie wczytują.

O tyle to dziwne, że na 99% kiedy pierwszy raz jakieś 3 lata temu włożyłem do tego odbiornika kartę cyfry to coś się ściągało i były komunikaty o ładowaniu aplikacji - ale to było chyba wtedy kiedy była
    wymiana kart cyfry.

Czyli jak już pisałem, albo można spróbować przerobić ten odbiornik na 1530 wlutowując do niego flashe z 1530, albo pozostaje żmudna droga poprawiania softu samemu. Może zostawić tylko z tego softu generatora samą obsugę karty, pilota i epg, a procedury skanowania kanałów wziąść z oryginalnego softu?
    meloch
    Level 29  
    Czytałem trochę opisów o 1540 (również pomyślałem o możliwości wlutowania flash-a w wolne miejsce) i do dziś nie znalazłem żadnego opisu dotyczącego przeróbki pamięci. Na pojawienie się nowego oprogramowania raczej nie ma co liczyć, bo ten tuner jest dość mało popularny. Pozostaje więc jedynie zabawa z flash-ami.