Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler IDE - update BIOSu

17 Lip 2003 10:11 3044 15
  • Poziom 28  
    Witam!
    Posiadam kontroler IDE ATA100. Kupilem go juz dosyc dawno temu jak ATA133 bylo nowoscia i nie oplacalo sie kupowac takiego czegos. Ale moj kontroler (przynajmniej wg instrukcji obslugi) jest "ATA133 ready" i "RAID is enabled in new BIOS version". Takwiec chcialbym uaktualnic mu BIOS! Niestety na stronie producenta nic takiego nie znalazlem, i wogole nie wiem jak sie do tego zabrac... wkoncu jest to karta PCI a nie MoBo
    Moj kontroler to CMD - CP0649 - ATA100
    http://www.cmd.com/products/overview_sii0649.asp - specyfikacja wg producenta

Za wszelka pomoc bardzo dziekuje! Takze za adresy sklepow gdzie mozna kupic kosci BIOSu!!
  • Poziom 42  
    Na jakim chipie jest zrobiony ten sterownik?
  • Poziom 28  
    Kontroler jest na chipsecie:

0649 - C00 firmy CMD

Na dole chipsetu napisane jest jeszcze KAE1, a kosci BIOSu jest naklejka z logiem firmy KeyVision

Aktualna wersja BIOSu : 1.86
    poszukiwana: 1.9 lub wyzej
  • Poziom 28  
    Panowie! Nie wierze zeby nikt nie mial jakichs informacji na temat uaktualniania BIOSu do kontrolerow IDE PCI!!
    Znalazlem info ze na tym chipsecie kontrolery takze budowaly inne firmy - np. HP.
    Podajcie chociaz jakies linki do stron z uaktualnieniami!
    Przydaloby mi sie tez jakies ogolne info jak sie uaktualnia BIOSy na kartach PCI - tak samo jak na MoBo?
    dzieki!
  • Poziom 42  
    spec napisał:
    Nie wierze zeby nikt nie mial jakichs informacji na temat uaktualniania BIOSu do kontrolerow IDE PCI!!
    Przydaloby mi sie tez jakies ogolne info jak sie uaktualnia BIOSy na kartach PCI - tak samo jak na MoBo?
    Uaktualnie się tak samo jak bios na płycie czy grafice. Producent dostarcza program który działa na zasadzie, "odpali i zapomnij". A co do Twojego sterownika to jakiś prawdziwy biały kruk, zero konkretnych informacji w necie.
  • Poziom 28  
    No faktycznie - ciezko cos takiego kupic. W roku 2000 dalem za niego 190zl i to byla cena hurtowa za sam kontroler IDE bez RAIDu... Wtedy ATA100 i "ATA133&RAID ready" to bylo cos. Ale z tego co sie zorietowalem to producent jako taki ma tu nie wiele do gadanie bo pomimo iz jest to egzemplaz zrobiony przez KeyVision na licencji CMD to rownie dobrze smiga na sterownikach HP. Wszystko jest miodzio tylko ze wlasnie tego update'u nigdzie znalesc nie potrafie. A sprowadzac kosc BIOSu z hameryki... to mnie taniej jakis nowy zwykly kontroler wyjdzie.

I jeszcze taki drobiazg.... W jaki sposob moglbym zgrac aktualna zawartos BIOSu... tego ktory tam teraz jest?

podsylam tez PDF z informacjami o chipsecie... gdzies go kiedys na sieci znalazlem, ale tam tez BIOSu nie bylo:(
  • Poziom 42  
    Tylko programikiem dostarczonym przez producenta, jednocześnie ma opcje to zapisu, odczytu, weryfikacji BIOS i czasem do resetu konfiguracji i takich tam śmieci.
  • Poziom 28  
    Znalazlem kolejne "rewelacyjne" info odnosnie tego kontrolera. IDENTYCZNY robi firma KOUWELL. model: KW-571A
  • Poziom 2  
    Musi byc program (od producenta) + bios, kilka sekund i po klopocie :D
  • Poziom 26  
    Producentem chipa jest firma CMD czyli obecnie Silicon Image www.cmd.com, firma znana ale raczej z produkcji układów współpracujących z panelami LCD. Kontrolery CMD można było spotkać w komputerach jeszcze w epoce 486. Na ich stronie jest mnóstwo dokumentacji i plików (firmware i stery) ale do Twojego spec niestety chyba nie ma biosu :( ale możesz poprzeglądać. W specyfikacji tego chipa jest nawet nazwa pliku z biosem który trzeba wgrać aby uruchomić ATA133 ale po pliku ani śladu na stronie więc chyba go wycofali bo może było coś nie tak. Jest też opis że chip nie obsługuje pamieci flash więc do upgrade firmwaru i tak trzeba mieć programator i czystą kość EPROM.
  • Poziom 28  
    grzes-007 napisał:
    Musi byc program (od producenta) + bios, kilka sekund i po klopocie :D

To juz bylo walkowane kilka postow wczesniej.. tylko ze wlasnie nie wiem skad to wziasc!

Cytat:
    Na ich stronie jest mnóstwo dokumentacji i plików (firmware i stery) ale do Twojego spec niestety chyba nie ma biosu ale możesz poprzeglądać. W specyfikacji tego chipa jest nawet nazwa pliku z biosem który trzeba wgrać aby uruchomić ATA133 ale po pliku ani śladu na stronie więc chyba go wycofali bo może było coś nie tak. Jest też opis że chip nie obsługuje pamieci flash więc do upgrade firmwaru i tak trzeba mieć programator i czystą kość EPROM.

Dokumentacje i stery to ja znalazlem! Problem tylko z samym BIOSem. Do programatora mialbym dostep, czysta kosc chyba nie problem kupic... tylko w dalszym ciagu nie wiem co na nia wgrac :(

Jak jest nazwa tego pliku?? bo jakos znalesc nie umialem :(
  • Poziom 12  
    Właśnie kupiłem też taki kontroler ATA 100 bo mi ten z płyty głównej nie działał. Nazywa się to CMD PCI-0649 Ultra DMA IDE Controler, mam bios 1.9.10 i mógłbym Ci go zgrać jeśli podeślesz mi program do takiej operacji bo ja nie mam nic oprócz sterów (na dyskietce były dołączone). Chipset jest firmowany przez SiliconImage (to chyba to samo co CMD). W każdym bądź razie wyczytałem, że można to spoko przeprogramować na RAID (zgodny sprzętowo) tylko jest jedno ale plik biosu do Raida może być większy niż ten do Ata zwykłego (moja karta ma eprom Atmela 27C512 i literka R na końcu (512 kBitów chyba, 1/2 MB więc dość duży). Więc można by go Willemem prognąć chyba bez najmniejszych problemów. Wersje BIOS dla RAID mają numerację 2.3.x (ata IDE 1.9.xx). Mam trochę z nim problemów nie mogę zabootować z CD-rom i zainstalować VIA hyperion pod 98SE i Płytą Abit KT7 (Athlon 1800+ XP).
  • Poziom 16  
    Witam kolegow,

tez mam podobny kontroler chyba Zoltrixa cmd pci-0649 ultra dma ide z biosem 1.9.10 i straszny problem, z win98 wszystko chulalo ale przesiadlem sie na Xp i juz problemy

HDD mam podlaczony przez kontroler i XP nie chce wstac,
    uruchamia sie, kontroler znajduje dysk jako pri master
    startuje a po kilku sek blysk niebieskiego ekranu zapisanego ale nie da sie odczytac 0.5sek i resetuje sie, i tak w kolko

co mam zrobic?

win98 w takiej konfiguracji chodzil

do instalacji byl podlaczony do IDE plyty ale jest wolna UDMA MODE 2

ps. przepraszam za odkopanie ale na calym forum znalazlem tylko ten temat o CMD wiec sie dokleilem
  • Poziom 28  
    dr_Henio napisał:
    Witam kolegow,

tez mam podobny kontroler chyba Zoltrixa cmd pci-0649 ultra dma ide z biosem 1.9.10 i straszny problem, z win98 wszystko chulalo ale przesiadlem sie na Xp i juz problemy

HDD mam podlaczony przez kontroler i XP nie chce wstac,
    uruchamia sie, kontroler znajduje dysk jako pri master
    startuje a po kilku sek blysk niebieskiego ekranu zapisanego ale nie da sie odczytac 0.5sek i resetuje sie, i tak w kolko

co mam zrobic?

win98 w takiej konfiguracji chodzil

do instalacji byl podlaczony do IDE plyty ale jest wolna UDMA MODE 2

ps. przepraszam za odkopanie ale na calym forum znalazlem tylko ten temat o CMD wiec sie dokleilem

Typowy problem na tym kontrolerze. Nie pojawia sie gdy winde (2k / XP) zainstalujesz na zwyklym kontrolerze z plyty a potem przepniesz dysk na tego. Inne rozwiazania u mnie nie skutkowaly. Z tym ze powinienes zainstalowac sterowniki na poczatku instalki windowsa (F6) i potem jeszcze raz przy wlaczonej windzie i dysku podpietym do plyty.

PS. moj kontroler na chipie CMD jest produkcji Kouwella
  • Poziom 16  
    a jakie sterowniki zainstalowac? moglbys mi je udostepnic?

mam jakies znalezione w sieci

IAA RAID
    SIL
    SILRAID
    SCSI
    Promise 20265 ATA XP
    RAID XP
    VIA i SIS

mam xp zainstalowanego na kontrolerze z plyty
  • Poziom 28  
    dr_Henio napisał:
    a jakie sterowniki zainstalowac? moglbys mi je udostepnic?

mam jakies znalezione w sieci

IAA RAID
    SIL
    SILRAID
    SCSI
    Promise 20265 ATA XP
    RAID XP
    VIA i SIS

mam xp zainstalowanego na kontrolerze z plyty

Ja mialem dostarczone do kontrolera, ktorego sie juz pozbylem razem ze sterami. Wejdz na www.driverguide.com (login/Psw: Drivers/All) i poszukaj wg modelu chipsetu na tym kontrolerze.