Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar pojemności akumulatorków Ni-MH R3 i R6(IC8800)

marpio09 07 Oct 2007 00:30 201204 418
Tespol
    elvis100
    Level 2  
    Ładowarka: BC-700
    Akumulatorki:
    - nowe
    2 sztuki Philips MultiLife 1600mAh
    - używane(?), kupione razem z telefonem bezprzewodowym
    (nie znam dokładnej historii tych akumulatorków)
    2 sztuki GP 1600mAh

pomiar na funkcji "Refresh" 100/200mA
    Ładowanie i rozładowywanie trwało około 3-4dni
    Wyniki dla akumulatorków:
    1. 1713mAh
    2. 1722mAh
    3. 1548mAh
    4. 1613mAh
  • Tespol
    lukas1850
    Level 15  
    Taka tradycja się przyjęła na forum, że pomiary robi się przy użyciu funkcji TEST, akumulatorki AAA ładując prądem 200mA, a AA 500mA.
    Oczywiście nie jest to jakiś obowiązek, tylko wskazówka, a ma na celu uzyskanie porównywalności wyników pomiarów.
    dead_avis
    Level 10  
    Koledzy pomóżcie!
    Mam ładowarkę BC-700 i dwa komplety po cztery sztuki sanoy 2700 i duracell 2650. Myślałem że te akumulatorki sanyo są skopane bo jakoś w kratkę się ładują np. 3szt. na jakieś 1100 a jedna na 3300 mAh. Kupiłem duracelle i ustawiłem je na funkcję test 100/200 i wyszły dwa około 900 i dwa 1100 mAh. Moje pytanie do was, czy nowe baterie zanim się uformują ładują się w okolicach 1/3 swojej nominalnej pojemności ?
    Dzięki za odpowiedź...
    wujt11
    Level 2  
    dead_avis - Gdybyś przeczytał wszystkie posty w tym temacie tak jak mi się to udało wczoraj to dowiedział byś się, że takie rzeczy na nieuformowanych aku się zdarzają.
    Rozładuj i naładuj aku kilka razy za pomocą funkcji REFRESH i sprawdź wtedy funkcją TEST. Baterie AA prądy 500/250, AAA natomiast 200/100 i wtedy podaj wyniki na forum.

Mam prośbę to użytkowników ładowarek BC-700/900 o sprawdzenie ogniwa Fujicell 2700mAh hr-3ua. Jestem posiadaczem tych aku ale nie mam ładowarki aby je sprawdzić. Myślę że w testach wyjdą bardzo dobrze, nawet podobnie do Sanyo 2700mAh. Cenowo Fujicell jest tańszy o prawie 3zł na sztuce. (4xSanyo 35zł+przesyłka, 4xFujicell 24zł+przesyłka). Ja kupiłem po 26zł ostatnio ale z odbiorem osobistym, dlatego wyszło mnie taniej.

I jeszcze jedno pytanie. Czytałem w tym temacie o prądach ładowania. Wiem że zbyt duży prąd może niekorzystnie wpływać na ogniwo. A jak jest z mniejszym prądem, jak on wpływa? Chodzi o to że chce ładować baterie 2700mAh na starej ładowarce Energizera procesorowej która posiada prąd ładowania 150mAh. Czy ogniwa będą poprawnie się ładować i czy to będzie niekorzystnie wpływać na jakiś ich parametr?
    Defender1
    Level 17  
    Ja ładuje ultra małymi prądami, i powiem jedno - od 50mA w dół ogniwa AA ładują się najlepiej jak to tylko możliwe, nabierają temperaturę tylko kilka stopni wyższą względem otoczenia i to tylko po osiągnięciu przeładowania. Osiągana pojemność jest tym większa im mniejszym prądem naładujesz akumulator(prąd przeładowujący niszczy zmagazynowaną energię). Jedyna wada to czas, kiedyś normalne było że się czakało 12-36H na na naładowanie akku a dziś nikomu się czekać nie chce. Poprostu dawniej ludzie byli poważniejsi i niedopuszczli do niszcznia akumualatorów a teraz to każdej firmie zależy na tym aby szybko się zniszczyły, do auta też możesz wlać agresywanego paliwa i mieć 3 raz tyle mocy co na zwykłej bezynie tylko że auto rozpadnie się nie 3 a 30 razy szybciej, wybór należy od Ciebie , to Ty je zniszczysz albo dasz im długo i bezawayjnie pożyć. Zalecany dla Milicji i wojska prąd ładowania wynosił 20 lat temu 45 mA, niech ktoś nie myśli że to długo bo to narmalny nieniszczacy prąd ładowania dla akumualtorów które miały służyć codziennie i wykonać realne 1000cykli i mieć wtedy około 70% pojemnosci. Dziś akumualatory wykonują po 200cykli i idą do śmietnika, a niemarkowe około 50. Jako że kiedyś akumulatory miało tylko wojsko i milicja to sprawy ładowania były bardzo ważne bo w pewnien sposób gwarantowały bezpieczeństwo (latarki , radiostacje), teraz ZALEŻY producentom aby akumulatory się uszkodziły bo służą zarabianiu pieniędzy a kiedyś nie zarabiały, kiedyś miały inny cel - działać i trwać , koszty nie grały roli , akumualtor miał działać i koniec bo służba była najważniejsza teraz interes.
    TomPL
    Level 14  
    Ciekawa jest ta powyzsza wypowiedz z wojskowego punktu widzenia :D
    Pewnie nie calkiem przypadkiem domyslne prady w ladowarce (IC8800 czy BC) to "tylko" 100/200mA, ale wiadomo - swiat przyspieszyl i czekanie ponad 20 godzin na naladowanie wymaga samozaparcie i cierpliwosci a dla wiekszosci jest nie do zaakceptowania...
    atraxy
    Level 2  
    Ładowarka BC-900
    akumulatorki 2 x Duracel 1000mAh AAA
    Nowe po 3 cyku :
    1: 1145
    2: 1126

Akumulatorki 2 x Panasonic 800 mAh AAA roczne
    formowane na MW 9168 GS
    1: 852
    2: 870

Akumulatorki były rozładowane funkcją discharge a następnie ładowane prądem 200mA.
    BASS_MAN
    Level 13  
    redef wrote:
    Mała prośba: proszę dopisywać, czy badane baterie oparte sa na ogniwach Sanyo - można je poznać po nabitych małych literkach HR na anodzie.

Energizery 2500 mAh (Sanyo), prąd rozładowania 350mA:
    1: 2,42 Ah
    2: 2,45 Ah
    3: 2,43 Ah
    4: 2,43 Ah

Kupione dzień temu akumulatory Sayno 2700 nie mają oznaczeń HR na denku. Tylko na naklejce w modelu jest napis HR-3U.

Czy to są podróby po 10?

Które ogniwa mają wtedy ten znak HR?
    mahcin
    Level 27  
    Witam, uczę się rozumieć tę ładowarkę, mam ją 2 dni, co mnie zdziwiło:
    Wkładam baterię Energizer..okej, może i tj podróbka skoro tak, ale...czy tak może być? Dałem test żeby spr pojemność, na Energizer zaczęło mrugać naprzemiennie wartość/FULL 879mAh gdzie na bat napisano 2500mAh, a na foreverku 190mAh gdzie na niej napis 850mAh, czy mam rozumieć przez to że ładowarka jak najbardziej okej, a baterie badziewne?
    2ga sprawa, jak wkładam do testowania, ustawiam prąd np 200mA, bateria się pierw ładuje, a potem rozładowuje i ładuje, na końcu wynik, czyli pojemność, czy tak ma być?

pzdr

Bolo_Yeung
    Level 13  
    Jeśli baterie są stare albo bardzo świeże, warto włączyć tryb "refresh" i zostawić tak aż pojawi się napis "full" - kolejne cykle głębokiego rozładowania i ładowania powodują że pojemność baterii może się zwiększyć.

Wyniki które podałeś są możliwe właśnie dla starych / bardzo nowych baterii.

W trybie "test" ładowarka testuje maksymalną pojemność ogniwa. Najpierw więc ładuje "do pełna", potem rozładowuje "do zera". Wynik - ile prądu zostało "wyciągnięte" jest zapamiętywany a bateria ladowana ponownie. Tak więc wszystko jest w porządku, tak ma być :)
  • Tespol
    mahcin
    Level 27  
    aha, czyli z ładowarką wszystko w porządku, tak, są bardzo stare, żeby się przekonać czy warto było dać tyle na ładowarkę, zrobiłem test, ponumerowałem baterie, zapisałem wartość, a teraz robię REFRESH najmniejszym prądem, potem zrobię test, cyferki pokażą swoje, a latarka też swoje w której będą.
    Ale jak narazie wydaje mi się że to był BDB zakup, wiem teraz rzeczy których wcześniej nie wiedziałem, np krótkofalówki na 4 AAA słabo trzymały, wszystkie aku były forever 850mAh, a ładowarka pokazała że ogniwa zgodne, ok. 600, a jeden rodzynek 400mAh, więc urządzenie (krótkofalówka) brała napięcie najsłabszego ogniwa, czyli to wszystko było do d... hehe, super sprawa, lepiej właśnie dać więcej i mieć właśnie coś takieg:D
    Dzięki za pomoc
    mahcin
    Level 27  
    A jeszcze pytanko, mam stare baterie, chciałbym coś z nich jeszcze wyciągnąć, czy tj dobry sposób na ożywienie? :

(mowa o ładowarce BC - 700)

1: (TEST) sprawdzenie pojemności
    2: (DISCHARGE) Rozładowanie, najmniejszym prądem
    3: (CHARGE) ładowanie najmniejszym prądem
    4: (REFRESH) odświeżenie ogniw
    5: (TEST) sprawdzenie zmian

Wnioski, jeżeli po jednym razie będzie różnica, ponowić, jeżeli to samo lub mniej, dać sobie spokój

Czy to dobry sposób ?

pzdr
    Defender1
    Level 17  
    Generalnie stare akumulatory o ile sie nie uszkodziły od leżenia uzyskują swoje parametry życiowe po 5 cyklach i później już nie polepszają się.
    jwalentek
    Level 11  
    Witam Kolegów,

Ja gustuje tylko w akumulatorkach SANYO CADNICA i na ładowarce PULSAR. Stosuję je w modelarstwie lotniczym i efekty są rewelacyjne.

Mam takie akumulatorki NiCd SANYO CADNICA 500AR o pojemnosci 500mAh. Wymiary nieco wieksze niż AA tzn. 2/3A D17x27mm ale osiągi wspaniałe. Np. po 3 latach pojemnośc wciąż 530mAh, łądowane prądem 1-2A, nie przesadzam, tą łdowarka mozna naładować w 15-20min i rozładowywane prądem 4-6 A !

Jest wiele innych typów akumulatorków Sanyo Cadnica.
    Jeżeli ktoś nie ma czasu na eksperymenty i zależy mu na pewności to polecam własnie takie :). Naprawdę szkoda czasu na eksperymenty :)
    Bolo_Yeung
    Level 13  
    @ mahcin

Wystarczy włączyć REFRESH i pozostawić.

W trybie tym ładowarka będzie za każdym razem sprawdza czy pojemność akumulatorków po kolejnym cyklu się zwiększyła - i dopóki się ona zwiększa, cykle są powtarzane, tak długo aż będzie na tym samym poziomie co w poprzednim cyklu. Nie trzeba kombinować ze sprawdzaniem :)
    TomPL
    Level 14  
    jwalentek wrote:

.....
    Jest wiele innych typów akumulatorków Sanyo Cadnica.
    Jeżeli ktoś nie ma czasu na eksperymenty i zależy mu na pewności to polecam własnie takie :). Naprawdę szkoda czasu na eksperymenty :)

Pewnie masz racje, ale tylko w odniesieniu do modelarstwa czy tez podobnych tematow, gdzie masz jakis wplyw na rozmiar i ksztalt miejsca na baterię.
    Podejrzewam jednak, ze tu wiekszosc postow pisza ludzie ktorym baterie/aku potrzebne raczej do zasialania urzadzen gotowych/kupionych jak aparaty cyfrowe, playery itp. I tu musi byc AAA lub AA bo i rozmiar zadany i prądy inne, prawdaż?
    mahcin
    Level 27  
    Dzięki Bolo_Yeung :D rzeczywiście...a się zastanawiałem dlaczego REFRESH na jednym aku idzie szybko na innym ponad 1 dzień:D działa wyśmienicie:D dzięki ładowarce tej poznałem się na aku i wiem że już przepłacać nie będę, bo np energizer ma baterie bardzo drogie, fakt, kupuje tyle mAh ile jest napisane, ale raz w markecie kupiłem jakieś badziewie, 4 baterie za 8zł 2100mAh !!! :D i po roku co się okazuje? Że tak, Energizer bez zastrzeżeń ale wiadomo że to drogie aku a te tanie gdzie za 4szt miałbym tylko 1 energizera, mają po 1500mAh a jak dla mnie to wypasik ;) i oszczędność duża;)

Polecam wszystkim tą ładowarkę :D
    jwalentek
    Level 11  
    Do TomPL:
    Do typowych zastosowań też się nadają. Np dzisiaj zamawiam 4 szt akku Sanyo Cadnica AA 1100mAh NiCd w dość dużej cenie bo 14zł, ale na prawdę warto.
    Nie polecał bym nikomu akku typu NiMH bo mają wielką wadę. Samorozładowanie potężne i pojemność im spada na łeb na szyję. Po roku to już nawet Refresh nie pomaga. A takie bajki jak 2500, 2700, 2900mAh dla typu AA to zwykły chwyt reklamowy. Po miesiącu i tak maja już ponizej 2000.
    A NiCd możecie użytkować 5 lat zamin zauważysz że słabną.

Pozdrawiam
    mahcin
    Level 27  
    zależy...w poście powyżej wspomniałem o energizer AA które po ponad roku mają po REFRESH 2200mAh, a napis na aku to 2500mAh więc jest naprawdę dobrze jak się zainwestuje, a fakt faktem że jak się kupi tak jak piszesz że jest bajką by bateria która ma ponad 2000mAh miała tyle to prawda, odnośnie 99% baterii mało znanych firm takich jak np "Energy" hehe nowe aku 2100mAh w rzeczywistości 1500mAh.

A i też się zgodzę w kwestii twoich większych baterii skoro przetestowałeś i są okej, to sam ich poszukam, bo zauważmy, że w wielu urządzeniach w miejscu mocowania baterii na "minusie" jest sprężynka która często ma trochę luzu, więc możliwe że twoja bateria by weszła, jeżeli osiągi są duże , warto pokombinować, przynajmniej mi;)

I wiem że jeżeli chodzi o długość to do mojej cyfrówki firmy "BENQ" wszedłby taki aku , bo widzę że rezerwa miejsca jest;)
    marpio09
    Level 13  
    O jakich wynalazkach ta dyskusja?
    Ni-MH są zdecydowanie poza konkurencją.
    Ktoś sobie chyba stroi żarty.
    NiCd mają swoje zastosowania w pewnych(ekstremalnych) dziedzinach.
    Dla zwykłych użytkowników nie są jednak żadną alternatywą.
    Tanie akumulatorki Ni-MH mają z reguły najwyższy współczynnik wydajność/cena. Te renomowanych firm(drogie) nie mają tutaj nic do powiedzenia. Każdy zresztą robi jak uważa. Gdybym ja miał kupić "niepewnego" i drogiego Energizera albo mającego realnie 200mAh mniej jakiegoś "chińczyka" to pewnie wybrałbym tego drugiego.
    Najbardziej zastanawia mnie jednak podniecanie się przez wielu "nowościami" typu "Recyko", "ENELOOP" itp.
    Nie ma większego kitu jak wciskanie bzdetów typu "po roku leżakowania nasze aku zachowują jeszcze 80% pojemności".
    Pytanie brzmi - dla kogo są produkowane takie aku do leżakowania?
    Normalni ludzie ładują i rozładowują swoje aku wielokrotnie a nie cieszą się, że moje nowe aku w aparacie leży już pół roku i jeszcze dziala.
    Gdy mamy zamiar kupić źródło energii do zalegającego w szafie i b.rzadko używanego sprzętu to kupujemy baterie alkaliczne i kropka.
    To tak jakby kupować ENELOOPy do pilota do TV.
    Wszystko musi mieć ręce i nogi, nie dajmy się zwariować.
    Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek, czego sobie i wszystkim użytkownikom tego forum życzę.
    Pozdrawiam.
    mahcin
    Level 27  
    marpio09 nie rozumiem co twój post wnosi do tematu.

Wg ciebie jestem więc nienormalny człowiek bo moje aku leżakują, od święta urzywam Energizerów bo z 2500mAh po roku zostaje im 2200mAh więc wiem że mnie nie zawiodą a na codzień urzywam tandet i się z tego cieszę :D

Wydaje mi się że jeżeli coś wiesz, to o tym powiedz, ale tylko wtedy kiedy doświadczyłeś tego a nie na zasadzie, "bo piszą" lub "bo słyszałem" a jeżeli czegoś nie wiesz, to śmiało pytaj.

Czytam kilka krotnie i dalej nie rozumiem twojej wypowiedzi, ale może jestem inny :D hehe

Co do działania Ni-MH, i NiCd w pełni się z tobą zgadzam, a co do reszty - WOGÓLE

Zwróć uwagę na to że w kwestii takiej jak bateria, czy ładowarka...ludzie używają aku do różnych celów,może i ty często więc w takim przypadku najlepiej tanie aku i ich nie oszczędzać, ja bym tak zrobił, a z kolei ktoś inny może żadko urzywa? pomyślał kolega o tym? i dla niego bdb inwestować jest w coś porządnego trwałego, a nie w coś co teraz działa a za pół roku nie będzie.

I na marginesie.. .czerwony kolor w twoim poście jest nie stosowny.

pozdrawiam

A jeszcze coś mi się przypomniało:
    Jeżeli mamy coś co leży, np pilot do TV i jest nie urzywany, to wyciągamy baterie żeby nie zaśniedziały , dzieje się tak w każdym urządzeniu elektronicznym, sprawdziłem, szczerze: dlaczego: nie wiem, ale tak się dzieje, dlatego jeżeli mamy coś czego nie używamy, baterię najlepiej wyciągnąć, bo na półce leżąc mniej właściwości straci niż w nieużywanym urządzeniu.
    TomPL
    Level 14  
    marpio09 wrote:

Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek, czego sobie i wszystkim użytkownikom tego forum życzę.
    Pozdrawiam.

Ty też zachowaj zdrowy rozsądek, nie przyjmuj tylko swoich założen - bo w twoim tekscie niestety tego nie uniknales.
    Napisales kilka zdan-reguł z ktorymi sie zgadzam, ale tez przesadziles... diabel tkwi w szczegolach :) Przyklad z zycia:
    Mam aparat cyfrowy na AA, wybieram sie na wczasy, 1-2 tygodnie. Ładuje aku przed wyjazdem, biore tez naladowany zapasowy komplet. Po paru dniach wyczerpuja mi sie aku, wkladam zapasowe - a tu niespodzianka: rozladowaly do jakichs 50% i za dużo zdjeć to juz nimi nie zrobię! I tutaj ENELOOPy itp. swietnie zdaja egzamin.
    Bo nie ma sie co chichrać i opowiadac ile sie rozladuja po roku, kiedy NiMH rozladowuja sie znacznie po paru tygodniach a nawet po paru dniach! Wystarczy poczytac wczesniejsze posty... pelno takich relacji.
    Ni-CD maja sporo mniejsza pojemnosc i wiekszy 'efekt pamieciowy', ale przy wlasciwym uzytkowaniu tez pewnie maja zastosowanie - wszystko zależy od zastosowania :)
    marpio09
    Level 13  
    No witam Kolegów ponownie.
    Gdy zakładałem ten temat już dosyć dawno(wielu pewnie nie przeglądało pierwszych jego stron) to liczyłem na ciekawe i "wymierne" opinie wielu osób.
    Tak było na początku, później niestety zrobiło się już trochę gorzej.
    Temat był też zamykany dzięki niesfornym użytkownikom, jednak jakoś tam przetrwał, niestety nie rozwija się tak jak sądziłem.
    Miały być pomiary i wyniki a do tego jakieś tam przemyślenia a zaczęło to wyglądać tak:
    wybujałe teorie o wyższości kosmicznych lub przeciwnie przestarzałych rozwiązań nad innymi.
    Mój post miał sprowokować (bardzo lubię ten kolor) do zastanowienia się nad sensem takiego podejścia do tematu i myślę, że się udało.
    Mierzymy, dzielimy się wynikami, coś tam próbujemy podsumować ale........
    nie wyciągajmy jedynych słusznych wniosków, te mają wyciągać sami czytający, nie wciskajmy nikomu kitu.

Zabawne jest np. pisanie, że kłopotem jest naładować aku 2-3 dni przed wycieczką(tydzień lub dwa wytrzyma chyba każdy) więc lepiej kupić drogie Eneloopy bo je można naładować np. miesiąc wcześniej i będą doskonałe. Niestety ich pojemność nie jest najwyższa a wiele tandetnych modeli pobije je na głowę.
    Najlepsze było jednak ostatnio polecanie NiCd jako świetnej alternatywy dla "beznadziejnych" przecież NiMH.
    Zresztą nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać, jeśli chcecie piszcie równie "ciekawe" opinie jak ta wspomniana wyżej.
    Temat będzie obszerny, ale stanie się też stertą nikomu nie przydatnych, często wprowadzających w błąd opinii.
    Na szczęście są osoby, które traktują temat poważnie i dzielą się swoimi pomiarami, dzięki takim osobom zawsze warto będzie tutaj zaglądać.
    Pozdrawiam Mariusz
    mahcin
    Level 27  
    okej, też prawda, ale w tym wszystkim wydaje mi się że wymiana zdań również jest potrzebna i najlepiej w takim temacie gdzie jest wszystko na temat produktu, czyli tu, a nie w innym, chyba że jestem w błędzie ale tak marpio09 , rozumiem.

A trzymając się tematu, kiedy to właśnie dzięki wymianie zdań w nim szybko nauczyłem się obsługi ładowareczki, podaję moje pomiary:

TEST:
    (ładowanie 200mA, rozładowanie 100mA).
    1xAA ENERGIZER 2500mAh - 2latek, sporadycznie używany (cyfrówka): 2220mAh
    1xAAA FOREVER 850mAh - 2latek, sporadycznie używany (krótkofalówka): 580mAh
    1xAAA FOREVER 850mAh - 2latek, sporadycznie używany (krótkofalówka): 610mAh
    1xAAA FOREVER 850mAh - 2latek, sporadycznie używany (krótkofalówka): 585mAh
    1xAAA GP 550mAh - ?lat-więcej niż 2latek, używany:? : 450mAh

reszta wkrótce ;)
    TomPL
    Level 14  
    Mariusz, chwala ci za zalozenie tematu - sciagnelo tu pelno ludu, nawet nie zwiazanego wczesniej z elektroda (jestem tego przykladem).
    Ale w powyzszych postach to ty sie pogubiles.
    marpio09 wrote:

Zabawne jest np. pisanie, że kłopotem jest naładować aku 2-3 dni przed wycieczką.....

Nikt tak nie stwierdzil. Sam podalem przyklad, jak laduje tuz przed wyjazdem. I nie rozumiem, dlaczego nie zrozumiales, ze sa niestety aku ktore po tygodniu traca 50% pojemnosci?
    Najwieksze nieporozumienie wzielo sie z "Po roku...", ktore powinienes odczytac jako "po roku uzytkowania" a nie 'leżakowania' - i wtedy to ma sens prawda? Bo faktycznie, po roku uzytkowania aku NiMH, czyli po zalozmy 50-100 ladowaniach pojemnosc maksymalna do jakiej mozna dane aku naladowac niestety zmniejsza - aku sie zuzywaja i na dodatek aku NiMH szybciej sie zuzywaja niz aku NiCd.
    Jasne, ze do playera mp3 nie zakupie NiCD za 14zl, bo po co? Player potrzebuje tylko okolo 100mA i wazniejsza dla mnie jest tu pojemnosc ponad 2000mA niz duze prady i mozliwosc super szybkiego ladowania.
    Ale nie przekreslajmy NiCD ani Eneloopow (to juz tylko 7zl), a wszelkie opinie o najlepszym ich zastosowaniu moga sie kazdemu przydac.

pozdrawiam - Tom
    mahcin
    Level 27  
    1xAA TRONIC ENERGY 2100mAh - 2latek, sporadycznie używany (cyfrówka): 1580mAh

Tani akumulatorek z marketów niemieckich
    marpio09
    Level 13  
    Akumulatorki R6 typu "Eneloop" różnych producentów mają oczywiście różne nazwy i jest to koszt minimum 33zł za 4szt (VARTA READY2USE).
    Przykład opisu tego typu "wynalazków" -
    "Raz naładowane akumulatorki utrzymują aż 80% swojej pojemności po roku przechowywania. Możesz, zatem zrobić zapas energii ładując je z wyprzedzeniem"
    Pytanie jaki jest sens ładować je np. kilka tygodni przed użyciem?
    Mają mniejszą pojemność, sporą cenę i chyba tylko jedną zaletę - dobrze przechowują to co w nie załadowano.
    Dla mnie kupno czegoś takiego to "przerost formy nad treścią" i nie dam się przekonać.
    Bo niby jaka ma to być konkurencja dla zwyczajnych, pojemnych aku NiMH?
    Proszę mi tylko nie podawać przykładów rozładowujących się w kilka dni modeli "niby" dobrych producentów.
    Jeżeli aku rozładowuje się w krótkim czasie samoczynnie oznaczać to może, że jest tandetną podróbką sprzedawaną jedynie pod dobrą marką.
    Każdy ma prawo reklamować taki wadliwy towar.
    Prawdą jest jednak, że w świecie akumulatorów zdarzają się także wpadki tym najlepszym producentom.

Sam posiadam sporą ilość aku R3 i R6 pod opieką i nie zauważyłem aby jakieś z nich były szczególnie podatne na samorozładowanie. Najstarsze z nich mają już 3 lata(tak jak mój stary mp3 player). Wiadomo, że z czasem tracą swoją pierwotną pojemność. Ale najważniejsze to chyba nie dopuszczać do kompletnego rozładowania aku do zera.
    Wyraźnie muszę stwierdzić, że takie akumulatorki trzeba "podrasować" przed ładowaniem aby ładowarka rozpoznała, że coś jest włożone.
    Ja robię to na szybko łącząc równolegle z tym "wyzerowanym" naładowany aku na kilka sekund. Wkładam następnie do ładowarki a ona rozpoznaje aku i zaczyna ładowanie.
    Zauważyłem, że nie dochodzą one do siebie po pierwszym ładowaniu. Ładunek zgromadzony jest wyraźnie mniejszy niż powinien. Ustawiam więc następnie rozładowanie, po którym następuje automatyczne ładowanie. Wtedy jest już dobrze(jak sądzę).
    Możemy zebrać informacje i ustalić pod jaką marką najłatwiej jest kupić "bubla", z którego zmagazynowana energia nagle umyka w kilka dni.

Co do NiCd to napisałem wyraźnie, że mają swoje specyficzne zastosowania i tam jest ich miejsce. Zdecydowanie jednak będę protestował jeśli ktoś będzie je polecał do zwykłych zastosowań, tam gdzie pobór prądu jest w granicach 10-500mA. Takie prądy mamy w 95% urządzeń przenośnych powszechnego użytku.
    Poniżej 10mA powinniśmy zastanowić się nad użyciem baterii alkalicznych(zależy to też od ciągłości poboru prądu), przy dużych prądach możemy zaś pomyśleć o NiCd.
    Defender1
    Level 17  
    NI-CD są do latarek czy silniczków, poprostu latarka jest potrzeba losowo i nie ma czasu/możliwosci(brak prądu) na ładowanie akku, a akku NI-CD przetrzyma miesiąc bez ładowania tracąć około 20-40%, do pozostałych rzeczy NI-MH. Akumualatory do takiej pracy awaryjnej to tylko dobrych firm, bo inne mają przeważnie silne samorozładowanie.

Eneloop jest świetny do latarek.
    piotr_p
    Level 2  
    Witam kolegów!
    Mam pytanie odnosnie Max. pojemnosci ładowanych ogniw przez BC-900.
    Podane jest 3000 mAh, jak jest w przypadku gdy dysponujemy ogniwem o wiekszej pojemnosci?
    Ładowarka przerwie ładowanie po dojsciu do tej wartoscio wpompowanej energii?
    Czy w ogóle sa ogniwa, majace rzeczywista pojemnosc wieksza niz 3 Ah, chodzi mi tu głownie o Profitexxy 3200mAh. Wiem, ze było pytanie odnosnie ich mozliwosci bodajze na 6-7 stronie, ale nikt ich nie testował.
    Gdyby kto miał je pod ręką, prosiłbym o test.
    Pozdrawiam