Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool ART836 wybulona tylnia ścianka i 3cm szron

26 Paź 2006 10:11 14357 34
  • Poziom 21  
    Witam

Posiadam kilkuletnią lodówkę dwu komorową Whirlpool ART 836.
    4 tygodnie temu była ustawiona na MAX chłodzenie przez około 3dni i w tym czasie zaczął się zbierać szron na tylniej ściance, urósł prawie do 3cm..
    Po rozmrożeniu okazało się wybuliło / wypiętrzyło tylnią ściankę w lewej górnej części. Pod naciskiem wydaje się jakby nazbierało się tam powietrze, bo w żaden sposób nie da się tej ściany wyprostować.
    Po rozmrożeniu po około tygodniowej pracy na połowie zakresu mrożenia znowu 3cm warstwa szronu.
    Szron ten nigdy się nie pojawiał zawsze na tylniej ścianie w lodówce skraplała się woda!

Co mogło się stać? Jakich dolegliwości szukać?

Pozdrawiam Stefek
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Lodówka niby reaguje a regulacje chłodzenia.
    Poza tym słychać jak włącza się chłodzenie i wyłącza.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    sprawdź datę zakupu bo może jeszcze masz układ chłodniczy na 7 letniej gwarancji
  • Specjalista AGD
    Jak sie wlancza i wylancza chlodziarka to niepodlega 7 letniej gwarancji ;)
  • Poziom 21  
    eeban napisał:
    sprawdź datę zakupu bo może jeszcze masz układ chłodniczy na 7 letniej gwarancji

Minęło w marcu 7lat.

Na razie dzisiaj po rozmrożeniu pracuje około 6godzin na połowę zakresu regulacji i na tylniej ścianie skrapla się woda, czyli tak jak było dawniej.
    Zawsze pracowała ustawiona na trzy czwarte zakresu i było gites.
    Zobaczę rano, co tam po nocy.

Ale co mogło spowodować wypiętrzenie / wypchniecie do wewnątrz lodówki tylniej ścianki?
    Górną półkę ciężko dosunąć dokońca.
  • Specjalista AGD
    stefcio napisał:
    eeban napisał:

Minęło w marcu 7lat.

Na razie dzisiaj po rozmrożeniu pracuje około 6godzin na połowę zakresu regulacji i na tylniej ścianie skrapla się woda, czyli tak jak było dawniej.
    Zawsze pracowała ustawiona na trzy czwarte zakresu i było gites.
    Zobaczę rano, co tam po nocy.

szkoda :cry: bo masz nieszczelność parownika chłodziarki ten stan się pogorszy :cry: wołaj chłodziarza lub przygotuj się na zakup nowej :D
  • Poziom 21  
    Na połowie zakresu regulacji jest niby Ok., ale po dokładniejszym wsłuchaniu się w prace lodówki coś jest jednak nie tak bo cały czas coś szumi, tak jak by nie wyłączała się do końca.
    Długo tak pociągnie?
  • Poziom 14  
    ,,To już jest koniec'':cry:. Szkoda prądu, + groźba uszkodzenia agregatu, tylko dobry fachowiec i wymiana płatu parownika lodówki sprawę załatwi.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Wychodzi na to, że lodówka była zaprogramowana żeby po okresie gwarancji zepsuć się?
    Jakiś timer / budzi tykał?:cry:

Ile teraz Pan chłodziarz może zawołać ode mnie za tę „imprezę”?
    :?:
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Najlepszym sposobem na na usunięcie tej usterki jest montaż, wewnątrz lodówki nowego płatu parownika lodówki. Wygląda to dość estetycznie i nie trzeba ,,kopać'' w obudowie w poszukiwaniu nieszczelności, po prostu omija się cały układ starego parownika. Co do ceny, myślę że około 250-300zł, ale to zależy, wiadomo różnie jest.
  • Poziom 21  
    miron_102 napisał:
    Najlepszym sposobem na na usunięcie tej usterki jest montaż, wewnątrz lodówki nowego płatu parownika lodówki. Wygląda to dość estetycznie i nie trzeba ,,kopać'' w obudowie w poszukiwaniu nieszczelności, po prostu omija się cały układ starego parownika. Co do ceny, myślę że około 250-300zł, ale to zależy, wiadomo różnie jest.

Ten parownik to, co to za element jak on wygląda i gdzie go szukać?
    Na dole czy górze lodówki?

Czy moje zdolności manualne w dziedzinie elektryki wystarczą by samemu podjąć się tej czynności?
    Przyznam się że różne rzeczy naprawiam ale lodówki to jeszcze nie robiłem.
  • Specjalista AGD
    stefcio napisał:

Czy moje zdolności manualne w dziedzinie elektryki wystarczą by samemu podjąć się tej czynności?
    Przyznam się że różne rzeczy naprawiam ale lodówki to jeszcze nie robiłem.

Niestety, nie... :|

eeban napisał:
    wołaj chłodziarza
  • Poziom 14  
    Wierzę w Twoje zdolności manualne, ale to jest dość skomplikowane, bez podstawowej wiedzy w tym zakresie i narzędzi nie poradzisz sobie. Przykro mi. :cry:
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Masz rozszcelniony układ chłodniczy. Należy zamontować nowy parownik wewnątrz chłodziarki i spiąć go z drugim układem
  • Poziom 21  
    Poszła matka z tym tematem do sklepu AGD w którym też sprzedają części do tego typu urządzeń oraz mają serwis, i po zapytaniu o wymianę pracownika usłyszała odpowiedz, że tego nie opłaca się naprawiać i lepiej kupić nową lodówkę.
    Rozumiem, że po prostu ją zbyli?
    Czy rzeczywiście lepiej kupić nową lodówkę?
  • Poziom 14  
    Nie wiem na ile wycenili, ale kalkulacje czy się opłaca czy nie powinni pozostawić użytkownikowi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    To znaczy tu żadnej kalkulacji czy wyceny nie było, dzwoniłem tam do tego serwisu i usłyszałem że tego nie da rady wymienić bo to jest wewnątrz lodówki.

Ale dzwoniłem jeszcze do innego majstra i mówił coś o jakiejś płycie i niby 170zł z robocizną.
    Czekam na niego bo ma przyjechać na oględziny
  • Poziom 14  
    To się jeszcze opłaca nie?, ale wybór należy do Ciebie :D
    Jeszcze jedno, niech przy okazji sprawdzi czy nie ma przebicia do obudowy bo czasem grzałka parownika robi takie «kuku».
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    stefcio napisał:
    To znaczy tu żadnej kalkulacji czy wyceny nie było, dzwoniłem tam do tego serwisu i usłyszałem że tego nie da rady wymienić bo to jest wewnątrz lodówki.

Ale dzwoniłem jeszcze do innego majstra i mówił coś o jakiejś płycie i niby 170zł z robocizną.
    Czekam na niego bo ma przyjechać na oględziny

jak za tyle zrobi to dorzuć mu jeszcze premię :!:

za takie pieniądze warto :!:
  • Poziom 21  
    Fachman stwierdził że to nie koniecznie parownik, ale coś z elektroniką bo cały czas mocno chłodzi. "ewentualnie czujnik"
    Stwierdził że jak by to był parownik i nie szczelność to lodówka by nie chłodziła.
    Jak na razie nie podjął się naprawy.
    A tylnią ściankę wybuliło bo pracowała na max i nie była rozmrażana 1,5miesiaca.

Fakt faktem tydzień po rozmrożeniu lodówka pracuje na połowie zakresu regulacji i znów gruby szron na tylniej ścianie i w lodówce mróz.
    A tego szronu nigdy nie było.

Nie wiem co już robić.
  • Poziom 14  
    Plastik pod wpływem niskiej temperatury raczej się kurczy, efektem tego może być popękana tylna ściana wewnątrz lodówki.
    Z tego co wiem, to ten typ nie ma za wiele elektroniki.
    Czy mierzył temperature parownika lodówki?.
  • Poziom 21  
    miron_102 napisał:

Czy mierzył temperature parownika lodówki?.

Nie mierzył, ale ja mogę zmierzyć, gdzie wetknąć sondę?
  • Poziom 14  
    Do parownika lodówki na tylnej ściance, tam gdzie tworzy się szron. Przytknij do oczyszczonej powierzchni i przyciśnij np. gąbką. O odczekaj, aż się ustabilzuje i napisz.
  • Specjalista AGD
    wyłącz chłodziarkę i szukaj majstra co wymieni parownik>>>>>i przepnie czujkę ntc na nowy >>>>na bank masz nieszczelność :!::!::!:
  • Poziom 21  
    miron_102 napisał:
    Do parownika lodówki na tylnej ściance, tam gdzie tworzy się szron. Przytknij do oczyszczonej powierzchni i przyciśnij np. gąbką. O odczekaj, aż się ustabilzuje i napisz.

W środku w lodówce? Czy z tyłu?
  • Poziom 14  
    W środku, tam gdzie tworzy się szron (masz to na zdjęciu) :D
  • Poziom 21  
    Po 30 minutach obserwacji licznik mojego „liczydła” zatrzymał się na temperaturze minus10stopni. – dość dużo mi się wydaje jak na lodówkę.
    Co związku z tym?