Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wędrujący punkt świetlny. Film - rozwikłanie schematu.

kaytec 25 Kwi 2011 15:02 33483 130
 • #121
  maxiomax
  Poziom 12  
  To jaki jest sens ingerowania w układ? Jeśli chcesz koniecznie potencjometr to podłącz go w miejsce rezystorów 2,7k.Poeksperymentuj z różnymi wartościami kondensatorów i rezystorów.
  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • #122
  maciekc11
  Poziom 13  
  Zacznę od tego że polecam ten układ dla początkujących, ponieważ pomaga nabrać doświadczenia i podstawowej wiedzy potrzebnej dla każdego elektronika. Ja wprowadziłem pewne zmiany ponieważ dodałem jeszcze potencjometr regulujący napięcie na wejściu który obniża napięcie z 6,5 do 3V na wejściu. Dodałem także w szereg z rezystorem 2,7k rezystor 2,2k aby wydłużyć czas ładowania kondensatorów, a co za tym idzie zwolnić tępo przełączania się ledów. Efekt wyszedł naprawdę fajny do nauki w sam raz a także na zaliczenie do szkoły się nada:). Polecam
 • #123
  szokobon
  Poziom 8  
  Zrobiłem ten układ, ale pozmieniałem parametry rezystorów i użyłem tranzystora BC548B. Zamiast rezystorów 82om dałem 100om, a zamiast 2.7k dałem równolegle 4.7k z 10k i wyszło z tego 3k. Wcześniej miałem 220om za 82om i 4.7k za 2.7k. Dziwnie mi te diody migają, nie idzie jedna za drugą, tylko tak sobie migają jak chcą. Co zrobić, żeby migały jedna za drugą i wygasały do końca? Zamieszczam filmik jak to u mnie działa.
 • Relpol przekaźniki
 • #124
  maciekc11
  Poziom 13  
  Według mnie trzeba zmniejszyć pojemność kondensatorów.
 • #125
  szokobon
  Poziom 8  
  Zmniejszyłem. Nic nie daje, tylko szybciej mruga. Podłączyłem wpierw 100uF to szybko migały, a potem 220uF i troszkę wolniej migają.
 • #126
  maciekc11
  Poziom 13  
  No ja miałem taką samą sytuacje jak ty że się nie wygaszały do końca. I z tego co pamiętam to ja to zmieniłem przy pomocy zmniejszenia pojemności i zwiększeniu wartości oporników. Ale nie jestem pewien więc nie wiem czy moja porada wgl się przyda. Może kolega ma chęć to może spróbować zmniejszyć ten kondensator tak do 100 uF i dać większe oporniki może to coś da można się zawsze przekonać.
 • #127
  szokobon
  Poziom 8  
  Dobra kij tam z tym wygaszaniem, najbardziej mnie interesuje to dlaczego one migają sobie jak chcą, a nie jedna za drugą. Powinien być efekt wędrującego punktu, a u mnie jest zwykłe miganie.
 • #128
  maciekc11
  Poziom 13  
  Ale to jest efekt wędrującego punktu, jednak po prostu poprzednie diody się nie do końca wygaszają co powoduje że nie wygląda to tak ładnie.
 • #129
  szokobon
  Poziom 8  
  To nie jest efekt wędrującego punktu. Najpierw zapalają się (od prawej) dioda 1, 3, 5 razem, a potem 2,4 razem. Dokładnie się temu przyjrzałem. No chyba, ze tak ma wyglądać ten efekt.
 • #130
  maciekc11
  Poziom 13  
  Wpadłem na pomysł jak zrobić taki punkt wędrujący od lewej do prawej, mianowicie w sklepie AVT można znaleźć coś takiego
  http://sklep.avt.pl/p/pl/483232/policyjny+kogut+bialy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
  Tworzy to wędrujący punkt świetlny ale stworzony z dwóch LED-ów, to jeśli jednego LEDa zamienimy na rezystor o odpowiedniej wartości uzyskamy punkt który porusza się w danym kierunku z regulowaną szybkością. Czyli można zrobić linijkę składającą się z 8 LED-ów, i uzyskamy w ten sposób punkt wędrujący np od lewej do prawej, można też zrobić podwójny punkt wtedy nie trzeba montować żadnych rezystorów. Chętnie bym zbudował to i pokazał jednak nie mogę znaleźć nigdzie schematu, jak mi się uda to zaprezentuje o co mi chodzi. Może nie jest to zbyt ambitny plan żeby przerobić takie coś ale jednak myślę że spełniło by to oczekiwania kolegi z postu wyżej.

  Edit:
  Zlokalizowałem plik ze schematem zaraz biorę się za robotę
  dla chętnych
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9134018#9134018