Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić termometr analogowy(!) na led + max, min wartość?

Balu 26 Paź 2006 21:40 2775 18
  • #1 26 Paź 2006 21:40
    Balu
    Poziom 38  

Witam, wiem, że temat dość nie zrozumiały...ale starałem się jak najlepiej opisać;)

Otóż Panowie (i Panie?) macie jakieś propozycje zaprojektowania takiegoż układu? Schemat ideowy byłby git;)
    Ja myslalem o czyms w stylu czujka -> a/c (z wyjściem binarnym) -> komparator -> (tu w zależności czy mniejsza czy wieksza do rej. odpowiedniego wpis ) no i wyświetlenie na led... Do tego jakiegoś switcha coby dało się zmienić, czy chce ogladac max, czy min, czy bieżącą....
    Niestety bez użycia procesora:(

• Fibaro
  • #2 26 Paź 2006 22:11
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Balu napisał:

Otóż Panowie (i Panie?) macie jakieś propozycje zaprojektowania takiegoż układu? Schemat ideowy byłby git;)
    Ja myslalem o czyms w stylu czujka -> a/c (z wyjściem binarnym) -> komparator -> (tu w zależności czy mniejsza czy wieksza do rej. odpowiedniego wpis ) no i wyświetlenie na led... Do tego jakiegoś switcha coby dało się zmienić, czy chce ogladac max, czy min, czy bieżącą....
    Niestety bez użycia procesora:(

Na czym ta analogowość ma polegać, co to oznacza 'wyświetlenie na LED'? Mozna użyć albo scalonek analogowego czujnika temperatury (np. LM35) lub zwykłej diody (napięcie przewodzenia zmienią o 2mV na każdy stopień zmiany temperatury). Stałe napięcie wzmacniacz zwykłym wzmacniaczem operacyjnym (wzmocnienie zależne od czułości twojego wskaźnika i potrzebnego zakresu), możesz dołożyć kompensację (regulację zera, niezbędne dla czujnika diodowego). Wyjście podjesz na wskaźnik analogowy (jak LED to np. drabinka na UL1980), temperatury minimalne i maksymalne załatwiasz komparatorami i masz co trzeba. schemat ideowy powinieneś znaleźć w notach aplikacyjnych firmy National - www.national.com

• #3 26 Paź 2006 22:21
    Balu
    Poziom 38  

Już tłumaczę:)

Po kolei analogowy znaczy ma to być coś jak lm35 lub cokolwiek tego typu:) (nie z wyjściem cyfrowym typu Ds18xx).Co do wzmacniacza się zgodzę.

A dalej to już nie bardzo tak jak myslisz... to ma na 7-segmnetowych wyswietlac:)
    A co do ideowego z nationala to nie bardzo wiem co ma piernik do wiatraka...

Pozdrawiam Łukasz.

• #4 26 Paź 2006 22:56
    mgradzki
    Poziom 16  

Możeby tak:
    Jako czujnik PT100 - dość precyzyjny (w odpowiedniej odmianie), nie za drogi i dobrze udokumentowany.
    Jako zasilanie LM334 ustawione np. na 1 mA. Wtedy na rezystorze masz napięcie prawie proporcjonalne do temperatury. W zakresie temperatur bliskich pokojowych można by odpuścić sobie linearyzację błąd będzie rzędu pojedynczych procent.
    Dalej to nie bardzo mam koncepcję co z tym zrobić bez procesora bo należę już do pokolenia procesorowego :), ale na pewno można podać na układ scalony sterujący linijki LED.

• Fibaro
  • #5 26 Paź 2006 22:58
    Balu
    Poziom 38  

Przecież pisałem że na 7-segmentowy wyśw chcę dać:)
    Więc linijka sux!

• #6 27 Paź 2006 11:24
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Balu napisał:

Po kolei analogowy znaczy ma to być coś jak lm35 lub cokolwiek tego typu:) (nie z wyjściem cyfrowym typu Ds18xx).Co do wzmacniacza się zgodzę.

A dalej to już nie bardzo tak jak myslisz... to ma na 7-segmnetowych wyswietlac:)

No to dalej za wzmacniaczem masz ICL7107 :)

Balu napisał:

Po prostu kiedyś w notach aplikacyjnych tej firmy widziałem schemat analogowego miernika temperatury, z odczytem na wskaźiku wychyłowym. Tylko brać i przerabiać.

• Fibaro
  • #7 27 Paź 2006 11:28
    Balu
    Poziom 38  

tszczesn napisał:
    Balu napisał:

No to dalej za wzmacniaczem masz ICL7107 :)

Balu napisał:

Po prostu kiedyś w notach aplikacyjnych tej firmy widziałem schemat analogowego miernika temperatury, z odczytem na wskaźiku wychyłowym. Tylko brać i przerabiać.

Taaa... a widziałeś komparator na kod 7-segmentowy? Zastanow sie co piszesz...prosze...

• #8 27 Paź 2006 11:34
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Balu napisał:

Taaa... a widziałeś komparator na kod 7-segmentowy? Zastanow sie co piszesz...prosze...

???

Komparator dajesz analogowy _przed_ przetwornikiem. A na kod siedmiosegmentowy też się da zrobić, ale po co?

• #9 27 Paź 2006 11:37
    Quarz
    Poziom 43  

Balu napisał:

[ ... ]

...a ja widziałem, był mojego projektu ... :D
    Natomiast DataSheet do LM35 masz tam:
    http://www.datasheet4u.com/html/L/M/3/LM35_NationalSemiconductor.pdf.html
    gdzie znajdziesz dla siebie odpowiedni układ aplikacyjny, a jak sprzęgniesz to z odpowiedniki kompatorami, to masz to czego szukasz.
    Pozdrawiam

• #10 27 Paź 2006 13:22
    Balu
    Poziom 38  

Witam Panie Quarz.
    Jedyne co mi z tego pasi, to to, co potrafię sam zrobić:P
    Tzn Figure 14:)

Ale mi bardziej chodzi o to co za adc'em a nie przed:)

I... no nie wątpię, że zrobiłeś bin->7seg...ja też... ale na laboratorium... i nie był to jeden układ scalony...a dośćdużo... A mnie bardziej chodzi o jakieś gotowe scalaki... bo sorry robić samemu dekoder z bramek to trochę porażka...a zastosowanie PAL/etc wykracza poza moje umiejętności póki co.
    Idąc dalej, nie chcę, abyś wziął moją wypowiedź za napad na Twoją osobę... Ja tylko nie znalazłem tam (pdf) nic poza tym co wiem:)

Jeśli chciałoby Ci się, możesz machnąć schemat jak Ty widzisz za ADC'em uklady i połaczenia...
    Bo ja powiem szczerze, że nie mam jakoś specjalnie koncepcji na to, jak to zrobić dalej by pamiętać min.max i guzikiem zmieniać na wyświetlaczu...

• #11 27 Paź 2006 15:52
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Balu napisał:
    Witam Panie Quarz.
    Jedyne co mi z tego pasi, to to, co potrafię sam zrobić:P
    Tzn Figure 14:)

Ale mi bardziej chodzi o to co za adc'em a nie przed:)

I... no nie wątpię, że zrobiłeś bin->7seg...ja też... ale na laboratorium... i nie był to jeden układ scalony...a dośćdużo... A mnie bardziej chodzi o jakieś gotowe scalaki... bo sorry robić samemu dekoder z bramek to trochę porażka...a zastosowanie PAL/etc wykracza poza moje umiejętności póki co.

a szkoda, ćwiczenie czyni mistrza ...

Balu napisał:
    Idąc dalej, nie chcę, abyś wziął moją wypowiedź za napad na Twoją osobę... Ja tylko nie znalazłem tam (pdf) nic poza tym co wiem:)

Jeśli chciałoby Ci się, możesz machnąć schemat jak Ty widzisz za ADC'em uklady i połaczenia...

Ale tego nie chce mi się, ponieważ dotąd nie wyartykułowałeś jednoznacznie co to ma być za termometr.
    Z tytułu wynika, iż ma to być regulator dwustanowy z histerezą.
    Do wykonania takiego regulatora potrzebny jest tylko czujnik temperatury jak liniowy przetwornik temperatura/napięcie (np. rzeczony LM35), oraz dwa analogowe komparatory, no i oczywiście odpowiednio stabilne źródło napięcia odniesienia.
    Mając sygnały binarne z dwóch komparatorów dysponujemy tu trzema (00, 10, 11, nie czterema) bitami informacji.
    Z Twoich enigmatycznych wymagań z tytułu wnioskuję, iż potrzebujesz z tego tylko dwa bity informacji (10 i 11), ponieważ wspominasz tylko o dwóch LEDach.
    Progowe wartości temperatury dla których ma następować przełączanie można kodować (zmieniać) za pomocą potencjometrów w obwodzie napięcia odniesienia komparatorów.

Balu napisał:
    Bo ja powiem szczerze, że nie mam jakoś specjalnie koncepcji na to, jak to zrobić dalej by pamiętać min.max i guzikiem zmieniać na wyświetlaczu...

Tego to już ni jak nie rozumiem, pisz tak, by było to jednoznaczne dla czytających.
    Pozdrawiam

• #12 27 Paź 2006 23:30
    Balu
    Poziom 38  

No to może powiem tak:
    Ma to być termometr z trzema wyświetlaczami 7 segmentowymi, ma mieć też guzik (1 albo 2) którym(i) się wybierze, żeby na 7-segmentowym wyświetlaczu trzy pozycyjnym pokazał temperaturę min/max na jakąś chwilę a potem znów wrócił do bieżącej... (Oczywiście nie ma to niczym sterować ani nic takiego ma to być zwykły termometr...)

Mam nadzieję, że teraz jest dla Ciebie jaśniejszy mój problem.

Dodano po 1 [minuty]:

A co do "ćwiczenie czyni mistrza" do czego to mam odnieść?

• #13 27 Paź 2006 23:51
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    to nie można było tak od razu napisać?
    Skoro pytasz o tego mistrza to masz w oryginale:
    Übungen machen Meister ... co tłumacząc na "nasze":
    poprzez ćwiczenia (wprawki) dochodzi się do mistrzowstwa ... :D

Teraz Ad Meritum; myślę sobie, iż gdybyś zabrał się za BASCOMa i
    przymierzył się do µPC AT98C4051, plus szeregowy EEPROM typu AT24C02 (AT24C04) do zapamiętania wartości min, i max. wskazań, razem z układem z już tu wymienianej aplikacji z Fig. 14 to rozwiązanie, moim zdaniem, optymalne.
    Pozdrawiam

• #14 28 Paź 2006 10:03
    Balu
    Poziom 38  

Pierwszy post: "Niestety bez użycia procesora:("

Tak,. znam 51` i obecnie poznaje avrki... ale to nie ma nic do rzeczy, gdyz uklad ma byc zbudowany bez wykorzystania elemnetow uProgramowalnych... Niestety :(
    Uwierz mi, że jeśli by to miało tylko tak wyglądać już by leżało gotowe;)
    (I nie mam pojęcia po co do tej 51` jeszcze wciskasz pamiec zewnetrzna...)

• #15 28 Paź 2006 10:27
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Balu napisał:
    żeby na 7-segmentowym wyświetlaczu trzy pozycyjnym
    - czy nie uważasz, że to jest mało zrozumiałe?

1. Elektroda służy do zadawania pytań.
    2. Wychodzimy z załozenia: nie ma głupich pytań, sa tylko głupie odpowiedzi.
    3. W tym przypadku Twoje pytania są dla mnie niezrozuniale - niestety (pewnie wynika to z forestowego IQ=75)

Więc napisz wprost: co chcesz uzyskać/zbudować, do czego to ma służyć?

• #16 28 Paź 2006 10:35
    Balu
    Poziom 38  

W prost ma to być termometr który zbudowany bez części programowalnych.
    Ma mięć rej. pamiętające temp. minimalną i maxymalną, na wyjściu chcę mieć trzy pozycyjny wyświetlacz 7-segmentowy - troszkę nie bardzo wiem, co w tym może być nie zrozumiałe. No i jakiś guzik albo dwa do pokazania temp. minimalnej i maxymalnej...
    (chodzi mi o możliwość wyświetlenia na 3 pozycjach temperatury np 27,8, teraz jaśniej?).

• #17 28 Paź 2006 11:45
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    Domagasz się, więc masz i porównaj sobie ten poniższy Twój tekst:

Balu napisał:
    W prost ma to być termometr który zbudowany bez części programowalnych.
    Ma mięć rej. pamiętające temp. minimalną i maxymalną, na wyjściu chcę mieć trzy-pozycyjny[/color] wyświetlacz 7-segmentowy - troszkę nie bardzo wiem, co w tym może być nie zrozumiałe. No i jakiś guzik albo dwa do pokazania temp. minimalnej i maxymalnej...
    (chodzi mi o możliwość wyświetlenia na 3 pozycjach temperatury np 27,8, teraz jaśniej?).

Z tym tekstem poniższym, który zamieściłeś na początku:

Balu napisał:
    Temat:
    Jak zrobić termometr analogowy(!) na led + max, min wartość?
    ...........................................
    Witam, wiem, że temat dość nie_zrozumiały...ale starałem się jak najlepiej opisać;)

Dla mnie led, lub LED to Light-emitting diodedioda elektroluminescencyjna , więc konieczne było dopisanie słowa: wyświetlacz siedmiosegmentowy na ...
    Napisałeś, jak widać nie, więc z pretensjami proszę udać się do swego drugiego Ja... :cry:
    Chcący Tobie udzielić odpowiedzi jasnowidzami nie są, umiejętności czytania w Twoich myślach nie mają, natomiast "czytanie między wierszami" ma tę wadę, że daje wieloznaczność domysłów.

Nie chcesz µPC, to baw się na elementach dyskretnych, podpowiem tylko rozwiązanie (na rozrysowywanie tego, co robiłem trzydzieści lat wstecz nie mam ochoty);
    - multiplekser trzywejściowy trzech słów czterobitowych BCD,
    - na wyjściu tegoż transkoder trzech słów czterobitowych z kodu BCD na kod wyświetlacza siedmiosegmentowego,
    - rzeczony transkoder steruje trzema wyświetlaczami siedmiosegmentowymi LED (trzy cyfry).
    Teraz to, co przed multiplekserem (znacznie bardziej skomplikowane), idę "w drugą stronę", czyli do czujnika temperatury:
    - dwa rejestry z wejściem i wyjściem równoległym o długości trzech słów czterobitowych do przechowywania informacji o temperaturze minimalnej i maksymalnej,
    - automat sekwencyjny skończony w sensie Mealy'ego o wejściu przystosowanym do wektora informacji otrzymywanej z przetwornika przetwarzającego na postać cyfrową informację przetwornika pomiarowego t/U,

- rzeczony wyżej automat ma za zadanie przetworzyć informację wejściową na wyjściowy wektor informacji binarnej w postaci trzech słów (cyfr) czterobitowych w kodzie BCD,
    - dodatkowo, rzeczony automat musi mieć takież dwa podobne wyjścia pomocnicze z których będzie dostarczał wektor informacji o o wykrytej aktualnie temperaturze minimalnej i maksymalnej do wcześniej wspomnianych rejestrów rownoległych,
    - dalej, tenże automat musi mieć człon decyzyjny (komparator cyfrowy ze sterowaniem) porównujący wektor informacji wejściowej (a więc potrzebne są dwa wejścia pomocnicze o długości słowa, jak wyjścia z tychże rejestrów) z wektorami informacji zapisanymi w rejestrach wartości temperatury minimalnej i maksymalnej i podejmujący decyzję czy zapisaną tam wektor (minimalnej, czy maksymalnej) pozostawić, czy dokonać nowego (aktualnego) wpisu, i dwa jednobitowe wyjścia do sterowania rzeczonych rejestrów,
    - "serce automatu", a więc generator zegarowy sterujący procesami w/w automacie oraz sterujący (a więc wyjścia), już wcześniej wspomnianym, trzywejściowym multiplekserem,
    - i na koniec wejścia (jednobitowe) od przycisków do odczytu temperatury minimalnej i maksymalnej, oraz do kasowania (wpisu wartości temperatury aktualnej) tychże na żądanie, przetworzone w/w informacje sterują odpowiednio zapisem do rejestrów, lub multiplekserem.

Uff ... chyba niczego nie pominąłem, proszę mnie, gbyby co, poprawić.
    Teraz popatrz sobie, co Ciebie czeka przy realizacji tego zadania z elementów dyskretnych... :D

Jak widać, nie przewidziałem żadnego rejestru do przechowywania wektora informacji temperatury aktualnie mierzonej, gdyby uwzględnić jeszcze to, wtedy całe urządzenie jeszcze bardziej skomplikuje się.

W przypadku zastosowania µPC prawie całość jest realizowalna za pomocą odpowiedniego programu, tylko przetrzymywanie informacji o wartościach temperatur minimalnej i maksymalnej trzeba przetrzymywać w pamięci zewnętrznej.
    Pozdrawiam.

• #18 28 Paź 2006 13:11
    Balu
    Poziom 38  

Ja Ciebie również witam!

Quarz napisał:

W przypadku zastosowania µPC prawie całość jest realizowalna za pomocą odpowiedniego programu, tylko przetrzymywanie informacji o wartościach temperatur minimalnej i maksymalnej trzeba przetrzymywać w pamięci zewnętrznej.
    Pozdrawiam.

Doskonale zdaję sobie sprawę, jak to wygląda przy użyciu procesora... P.S. min i max można trzymać w RAMie;) Albo wybrać procek z eepromem:)

Ale wracając do dyskretnych... no niestety to nie mój wybór - takie mam założenie "z góry" że mam nie używać procesora...

A co do tego automatu Mealyego:) To chyba nawet dobry pomysł ;-)

Pozdrawiam Ciebie i dziękuję za rozjaśnienie troszkę koncepcji:)

• #19 28 Paź 2006 13:38
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    a więc jednak, wyczytałem "pomiędzy wierszami" właściwie, tylko dlaczego te wszystkie Twoje informacje nie pojawiły się w sposób jednoznaczny w tytułowym poście?
    Osoba zadająca Tobie to zadanie doskonale wie co robi i moje przytoczenie tu powiedzenia: Übungen machen Meister ... chyba jak najbardziej pasuje... :D
    Jak widzisz, stopień skomplikowania realizacji sprzętowej na elementach dyskretnych jest znaczny w porównaniu z nowoczesną realizacją programową na odpowiednim µPC.
    Życzę powodzenia w realizacji i proponuję projekt realizować w obie strony od multipleksera tak, jak to opisałem w swojej wizji ... :D
    Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo