Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie hamulcem elektrycznym

26 Paź 2006 22:23 2126 3
 • Poziom 12  
  Witam
  Jest układ - silnik od podnoszenia sprzężony z cewką hamulca sterowany stycznikiem. Chciałbym zmienić na sterowanie np triakiem. Proszę o rady ewentualnie sprawdzone schematy.
  Dziękuję Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  ujus napisał:
  Witam
  Jest układ - silnik od podnoszenia sprzężony z cewką hamulca sterowany stycznikiem. Chciałbym zmienić na sterowanie np triakiem. Proszę o rady ewentualnie sprawdzone schematy.
  Dziękuję Pozdrawiam


  Jeżeli jest on zasilany napięciem przemiennym to wymień stycznik elektromagnetyczny na stycznik/przekaźnik półprzewodnikowy np. HSR - koszt ok 80-150zł.
  Pamiętaj jeszcze, że występują 2 podstawowe wersje takich styczników:
  1. Bez załączania w zerze przebiegu sieci.
  2. Załączająca w zerze przebiegu sieci.

  Pierwsza wersja nadaje się do sterowania fazowego oraz grupowego, ale za to w chwili załączania generuje duże zakłócenia w sieci zasilającej.

  Ta druga wersja umożliwia załączanie bezzakłóceniowe (w zerze przebiegu napięcia zasilającego sieci), a także zabezpiecza układ przed przepięciami indukowanymi w elementach indukcyjnych. Nadaje się tylko do sterowania grupowego. W Twoim przypadku ten typ będzie odpowiedni.

  Ponad to wystepują też z wejściami na różne napięcia sterujące 230V i 24V.

  Jeżeli hamulec zasilany jest napięciem stałym to pozostają Ci podobne moduły wyposażone w tranzystory IGBT zamiast triaków.

  Jacek "Plumpi"
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Przepisy Dozoru Technicznego w zakresie dźwignic wnoszą pewne obostrzenia w zakresie wykorzystania półprzewodnikowych łączników w dźwignicach. Przed takimi eksperymentami radzę skonsultować się z firmą która zrobi to profesjonalnie i zgodnie z wymaganiami UDT. Samowolne przeróbki w urządzeniu podlegającym pod Dozór Techniczny grożą nie tylko poważnymi konsekwencjami prawnymi, ale też niosą ze sobą zagrożenie dla ludzi obsługujących te urządzenia i nie tylko.
  Tym bardziej że chodzi o mechanizm podnoszenia ...
  Proszę zerknąć na stronę:
  http://www.udt.gov.pl
 • Poziom 12  
  Dzięki wam za odpowiedż. Wszystko jasne i zrozumiałe. Myślę, ze zostawię jeszcze temat otwarty na dyskucje z tym związane. W szukajce nic nie znalazłem ciekawego na ten temat co wychodzi, ze to jedyny post. Pozdrawiam.