Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny trójdrożne do domu. Jakie głośniki, zwrotnice?

fax21 26 Oct 2006 23:45 9889 48
    fax21
    Level 11  
    Witam
    Chcę zrobic sobie kolumny trójdrożne do domu. podstawową wiedzę mam materiał na obudowę tez mam jak również dużo checi i zapału.
    Potrzebuje profesjonalnych porad co do głosników, zwrotnic itp
    Jestem wstanie poswięcic dużo pracy zapału i czasu aby kolumienki były zajeb... Cieszyłbym sie z gotowego zestawu głosników i zwrótnic
    Widze to tak 2x bas 1x sredni 1 x wysoki i kolumna BR
    Bardzo proszę o pomoc
    Oto zd mojej pracy wmiare ładnie wygląda ale nic fachowego
    A chcę zrobic naprawdę konkrętną rzecz
    Yuppy
    Level 16  
    moze dosc standardowy zestaw na TVM'ach:
    2x ARN 226-07/4
    ARP 150-00/8
    ARV 104-04/8

koszt glosnikow to okolo 150zl, do tego zwrotnica (ciezko bedzie sie zmiescic w 50zl, ale moze sie uda. w kazdym badz razie bedzie to niewiele wiecej). jesli masz wlasne materialy na obudowe, to za srubki i inne takie wyjda grosze. mam zbudowana jedna kolumne na tym samym zestawie, wyszlo mi okolo 250zl, a gra naprawde niezle.
    Armosus
    Level 26  
    albo wysokie i srednie jw. a na sekcje niskotonowa jak sam wybrales calkiem dobrze STX GDN-22-120 ;)
    Yuppy
    Level 16  
    STX rowniez moze byc, skutecznosc bedzie sie zgadzac, choc nie wiem, jak rozlozy sie moc miedzy niskotonowe a srednie i wysokie i czy poprostu te dwa ostatnie to wytrzymaja. choc wydaje mi sie, ze raczej wszystko powinno byc ok. mi jednak bardziej przypadl do gustu TVM i nawet cena o 2zl nizsza :P
    Armosus
    Level 26  
    Tyle ze przy visatonie kolumne pociagnie do 20kHz a przy Tesli do 15kHz.
    wiezlak
    Level 35  
    Oczywiście, że ARZ nie pociągnie pasmem aż tak wysoko, jak Visaton - ale i nie zdrenuje kieszeni tak jak Visaton (ARZ 25zł, Visaton 400zł);). Poza tym różnica w przenoszeniu nie jest wyjątkowo porażająca - wg wykresów 20kHz tego Visatona to jakieś -12dB a u ARZ spadek -12dB jest na 17kHz.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dokładnie tak.
    ARZ ma swoich przeciwników i zwolenników, sam właśnie bawię się tym głośniczkiem a koleżka miał go w obudowie a'la akuhorn.
    Średnica i wysokie o ile mogły mi się podobać, o tyle bas był taki, no cóż neutralny? niepowalający? :D
    Pomślałem aby czymś to podeprzeć od dołu. I stąd ta idea.
    fax21
    Level 11  
    Wielkie dzięki za wszystki informacje
    Deski, śruby, kleje, filc do wygłuszania wszystko mam we3 własnym zakresie
    Ta kombinacja mi sie bardzo podoba
    2x ARN 226-07/4
    ARP 150-00/8
    ARV 104-04/8
    czesto słysze o tej firmie same pozytywy
    mam jeszcze jedno pytanie co do zwrotnic :
    na alegro prazentuje sie koles który robi zwrotnice bezposrednio pod zestawy głosników
    http://www.allegro.pl/item135922727_zwrotnice_diy_tonsil_tvm_tesla_stx_visaton_i_inne.html
    Czy ktos słyszał o nim ?
    Yuppy
    Level 16  
    masz tu schemat zwrotnicy pod te glosniki. dowiedz sie ile bedzie chcial za to ten koles z allegro, a ile krzykna za to w polinku. polink to producent podzespolow do zwrotnic, wiec mysle ze moze byc taniej, a poza tym bedziesz mial pewnosc, ze zwrotnica zostanie wykonana z podzespolow, jakie bedziesz chcial.

Kolumny trójdrożne do domu. Jakie głośniki, zwrotnice?
    fax21
    Level 11  
    Wielkie dzięki za ten schemat tylko troche sie w nim orientuje ale dojde do wszystkiego
    Pózniej wystawie schemat kolumn licze na fachową opinie
    Jeszcze raz wielkie dzięki

Dodano po 52 [minuty]:

CZy wysokotonowy z ARV 104-04/8 mozna wymienic na (jakos mam upodobanie do STX )http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1&vItemDB=itemdb
    wiezlak
    Level 35  
    Te nowe STXy podobno grają przyjemniej od ARV (łagodniej), ale koledzy muszą potwierdzić, czy obejdzie się bez zmian w zwrotnicy.
    fax21
    Level 11  
    W schemacie zwrotnicy nie rozumiem pozycji na dolu
    fd1..................
    fd2............
    Co to jest ??
    wiezlak
    Level 35  
    Te Fd to cięcia głośników, poczynając od niskotonowca: niskotonowiec ucięty na 500Hz na górze, średniotonowiec ucięty na 550Hz na dole i 3200Hz na górze, wysokotonowiec ucięty na 4100Hz z na dole.
    Yuppy
    Level 16  
    jesli chcesz zrobic ta zwrotnice sam, wszystkie czesci masz w polinku. kondensatory najlepiej mkp, choc jesli chcesz przyciac koszta to nadadza sie tez bipolarne. rezystory takie jak na schemacie, wyboru nie bedzie. cewki najlepiej powietrzne, choc te dwie 2.7mH i 3.3mH beda kosztowac ponad 50zl sztuka. jesli Cie na to nie stac, to te dwie bierz rdzeniowe o takiej indukcyjnosci jak na schemacie i z jak najmniejszym oporem (czyli jak najwieksza srednica drutu). jak juz wspominalem, mi za same komponenty wyszlo jakies 70zl na zwrotnice.

co do tego STX, prawie napewno bedzie trzeba zmienic czesc wysokotonowa na schemacie. zwrotnice indywidualnie dobiera sie do kazdego glosnika.
    fax21
    Level 11  
    Mówicie, że zwrotnice bedą takie drogie, dlaczego zwrotnice w sprzedaży są dużo tansze np. 3drożna =35 zł ?
    Czy to jakiś SYF ?

Dodano po 16 [minuty]:

Moje kolumny maja mniejwiecej wyglądac tak
    wyższe, ciut chudsze, i dłusze

Kolor bedzie bardzo jasny bukowy
    Ma może ktoś link do firmy sprzedającej okleiny do Mebli
    Z góry dzieki
    Yuppy
    Level 16  
    taka zwrotnica nigdy nie bedzie odpowiadala parametrom glosnikow. uzyte czesci sa zazwyczaj duzo gorsze. zwrotnice projektuje sie pod konkretne glosniki, takze dla kazdego zestawu powinna byc inna. wtedy uzyskasz najlepsze parametry. 70zl za zwrotnice to i tak jeszcze malo :)

EDIT: zastanow sie nad daniem jednego glosnika niskotonowego nad sredni i wysoki. moim zdaniem ladniej to wyglada :) przy tych ARN 226 szerokosc mozesz zmniejszyc gdzies do 24cm nawet.
    wiezlak
    Level 35  
    Kolega Yuppy proponuje układ głośników a la Tonsil Scherzo/Voyager lub Diora Polaris 180/200 - to Ci trochę odróżni konstrukcję od innych DIY - popatrz na wymienione kolumny i zdecyduj, co Ci się bardziej podoba :)
    fax21
    Level 11  
    Ostatecznie widze to tak
    2 x BASS http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=45&vItemDB=itemdb
    Średni 1 x http://www.akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_sz...ly&firma=tvm&model=ARP-150-00-8&lang=pl&dh=dt
    Wysoki 1 x http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1&vItemDB=itemdb
    Z chęcią wymieniłbym średniaka na cos innego

Czy ta konstrukcja jest lepsza od
    2x ARN 226-07/4
    ARP 150-00/8
    ARV 104-04/8
    Yuppy
    Level 16  
    ARP to bardzo dobry sredniotonowy glosnik, wsrod STX napewno takiego nie znajdziesz. czy Twoja koncepcja jest lepsza niz na TVM? hmm... napewno bardziej mocozerna. uwazam jednak, ze TVM stoi jakosciowo ciut wyzej niz STX. czym masz zamiar to zasilic?
    wiezlak
    Level 35  
    ARN 226 zagrają dźwiękiem bardziej kameralnym, cieplejszym - STX zaś będzie grał z bardziej wyczuwalnym uderzeniem. Efektywność będzie zbliżona, ale Tesla zadowoli się słabszym wzmacniaczem - 2 STXy będą chciały nawet ponad 200W. Jeszcze jedna ważna spawa - jeśli chcesz kolumny wykorzystać jako element KD i postawić blisko TV lub monitora (na klasycznym kineskopie), to musisz zadbać o to, by głośniki były ekranowane magnetycznie (ten ARN jest ekranowany przez dodanie drugiego magnesu).

Jeśli chcesz innego średniaka, niż ARP to zapomnij o STX - jeśli już to inna Tesla (ARX 150) albo najlepiej Tonsil.
    Yuppy
    Level 16  
    wiezlak wrote:
    Jeśli chcesz innego średniaka, niż ARP to zapomnij o STX - jeśli już to inna Tesla (ARX 150) albo najlepiej Tonsil.

ARX odpada, bo ma za mala skutecznosc. jesli chodzi o ekranowanie kolumny, to zamiast ARV 104-04 mozesz dac np ARV 104-63 z zalozonym ekranem. co do wyboru niskotonowych, to tak jak mowilem, powiedz jaki masz wzmacniacz. STX naprawde duzo potrzebuja, a ja ten zestaw Tesli probowalem napedzac 40W na kanal. choc przydaloby sie tak conajmniej z 60W, to 40 w zupelnosci wystarczalo do dosc glosnego grania.
    wiezlak
    Level 35  
    Tak, ARX 150 ma mniejszą efektywność od ARP w zakresie do 1500Hz, ale można dać wersję 4ohm, która będzie przy takim samym napięciu prawie 3dB głośniejsza.
    Yuppy
    Level 16  
    no tak, ale z drugiej strony ARP ma wlasna obudowe, przy ARX dochodziloby dodatkowo wiecej klopotu z obudowaniem tego :)
    wiezlak
    Level 35  
    Racja - ale ARX ma przewagę w tym, że można go niżej ciąć (niższa FS, kosz otwarty) - jak widać każde rozwiązanie ma swoje "zady i walety" :D.
    Yuppy
    Level 16  
    sadzac po wykresie ARP rowniez zejdzie dosc nisko, nawet gdzies do 200hz. ARX jednak jest o te 10zl tanszy, wiec jak kto woli :) ja ogolnie sklanialbym sie do wniosku, ze do 2xARN dajemy ARP, a do 1xARN bedzie ARX :)
    wiezlak
    Level 35  
    Niestety cięcie ARP w okolicach jego rezonansu nie jest dobrym pomysłem z tego samego powodu, dla którego nie tnie się wysokotonówek na rezonansie, tylko zazwyczaj ok. 2x wyżej - po prostu przetwornik nie wytrzyma mocowo... Za to plusem wyższego rezonansu ARP jest większa skuteczność. Zatem wybór ARP/ARX głównie zależeć będzie właśnie od wymagań co do skuteczności i wysokości cięcia :)
    fax21
    Level 11  
    własnie oglądałem kolumny no i lepiej będzie wyglądał z rozstawionymi Bassami
    Co do kolumn to najlepiej pozostac przy TVM ?
    2x ARN 226-07/4
    ARP 150-00/8
    ARV 104-04/8
    i wszystko mozna kupic w jednej firmie : http://www.akkus.com.pl
    I ten schemat zwrotnicy juz bym miał (jest on odpowiedni do TVM ? )
    A litrarz tych kolumn mniejwięcej jaki ?, wolałbym większe rozmiary kolumn, wyższe
    A wogóle to naprawde wielkie dzieki za fachowe porady, dla mnie podróż po milionach ofert głośników, ich parametrów itp. to prawdziwa DŻUNGLA !!!
    wszystkie rady są dla mnie bezcenne !!!
    Yuppy
    Level 16  
    w tym akkusie ceny sa troche wysokie, wiecej zaoszczedzisz kupujac w empire.com.pl. schemat ten co zamiescilem bedzie idealny. litraz to jakies 65-70l. ja dalem wymiary 25x30x130 (szer/gleb/wys). BR stroilem w granicach chyba 37hz, czy cos takiego, wiem ze akurat wlazla tam rurka o srednicy 7cm i dlugosci 12cm.