Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winda nie widzi dysku w laptopie, linux tak

steacz 27 Paź 2006 09:30 1413 4
  • #1 27 Paź 2006 09:30
    steacz
    Poziom 10  

Witam, mam nastepujący problem. W lapptopie FS 1320 Przeglądałem SUSE 10.1 Swierzo wypalona płytka. Nie miałem zamiaru instalować tylko przejrzec zawartość płytki i przeprowadzić ewentuaslnie test memtestem. A teraz co nastąpiło (Dodam ze na stałe miałem zainstalowaną winde xp) Po restarcie i odpaleniu windowsa okazało się że touchpad nie dział jak należy więc zajrzałem do biosu tam przestawiłem jakąś funkcję związaną właśnie z tym urządzeniem i od tamtej pory po włączeniu kompa widzę tylko przez 3 sekundy odpalającego się windowsa i komunikat o jakim błędzie na niebieskim tle (wyświetla się na ulamek sekundy) Pruba re instalki nic nie pomaga bo jak dochodzi co do cxzego to instalacyjny windowsa informuje ze na komputerze nie wykrył dysków. Po załadowaniu knoppixa z płytki widzi te partycje ntfs i jest wszystko tip top....

Czy ktoś może coś zaproponować??? może jakaś płytka naprawcza, czy może to być uszkodzony lub zmieniony jakiś sektor dysku (mbr itp?) Czy może bios zeszwankował....

Z góry dzięki za wszelkie komentarze..

(dysk sata 60gb, dwie partycje ntsf, w biosie przestawiałam na domyślne kilka razy i nic)

0 4
  • #2 27 Paź 2006 15:25
    zorg666
    Poziom 21  

chyba zainstalowałes Grubba lub Lilo.
    teraz musisz w pliku menu.lst zmienić ściezki bootowania.
    dziwne że nie pojawia się menu bootloadera

0
  • #3 27 Paź 2006 15:36
    mari.30
    Poziom 10  

W podobnej sytuacji kiedys, gdy XP nie chcial sie zainstalowac, nie cackalem sie z tym, tylko wyjalem HDD z laptopa, przy pomocy adaptera z Allegro podpialem do normalnego komputera, sformatowalem przy pomocy Partition Magic i dysk juz dzialal bez problemu w laptopie.

0
  • #4 27 Paź 2006 19:32
    steacz
    Poziom 10  

Witam, dodam jeszcze że w biosie dysk jest. A jak ładuje sie winda to dosłownie ułamki sekund widac logo ładowania xp i zaraz niebieski ekran. A przy próbie instalacji komunikat ze w tym kompie niema dysków (mimo ze knoppix niema problemu i występuje ta próba załadowania windy) Wygląda na to że zostaje podpięcie do stacjonarnego dysku i formacik.

0
  • #5 28 Paź 2006 19:17
    steacz
    Poziom 10  

Witam ponownie. Sytuacja wygląda następująco...

Jeśli posiadasz lapka FS z sata(mośliwe że inne też) i postanowiłeś przywrócić ustawienia domyślne w biosie, poczym winda nie startuje tylko blue screen i error a podczas próby reinstalki komunikat o braku dysków- nie wyjmuj dysku celem sformatowania pod innym kompem itp. poprostu wejdz ponownie do biosu i wyłącz (ustaw) AHCI [Disable] TEMAT ZAMKNIĘTY.

0
  Szukaj w 5mln produktów