Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

serwer proxy - definicja

27 Paź 2006 14:02 4896 12
  • Poziom 12  
    Poniżej zamieszczam definicję serwera proxy - wg tej definicji strony otwierają się szybciej - jakim cudem ????? Wypróbowałem działanie różnych serwerów proxy za pośrednictwem różnych anonymizerów i żadna strona nie otwierała się szybciej, wszystkie strony otwierały się dużo wolniej - wiec co za głupoty oni piszą w definicji serwera proxy ??
    Prawie wszystkie strony zmieniają się non stop, np. strona: www.onet.pl - i co niby jak skorzystam z serwera proxy to mi ta strona będzie otwierać się szybciej? NIE, bo zmienia się non stop i serwer proxy musi najpierw sprawdzić czy posiada w swoich zasobach najnowszą wersję tej strony (oczywiście nie posiada, bo zmienia się ta strona non stop, więc traci tylko czas) a potem i tak musi ją pobrać ?? Wszędzie czytam, że te serwery proxy przyspieszają otwieranie stron - to chyba przyspieszają otwieranie takich prymitywnych stron, które zmieniają się raz na miesiąc. A może moje rozumowanie jest błedne ????? jeśli tak to czy mógłby ktoś podać jakiś serwer proxy - anonymizera, który przyspiesza otwieranie stron ?? Bo moim zdaniem te serwery proxy to spowalniają a nie przyspieszają otwieranie stron.

serwer proxy - Specjalny serwer, przez który następuje połączenie pomiędzy serwerem i klientem (np. serwerem WWW i przeglądarką stron internetowych). Serwer proxy przechowuje pliki pobierane z odległego serwera i umożliwia szybszy dostęp do nich poprzez przechowywanie ich kopii bliżej użytkownika.

W przypadku stron WWW oznacza to, że gdy korzysta się z serwera proxy znajdującego się w Warszawie, aby dostać się na popularne amerykańskie strony WWW nie trzeba tych stron pobierać z USA tylko z Warszawy. Jeżeli już wczesniej ktoś je pobierał z USA to są one dostępne w zasobach serwera proxy i jeżeli tylko nie zmieniła się zawartość tych stron, pobierane będą właśnie z niego.

Zastosowanie serwera proxy odciąża ruch w sieci i znacznie przyśpiesza transfer plików. W pewnych przypadkach jest to usługa niepożądana, dlatego można ją włączać i wyłączać w zależności od potrzeb.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wychodzą Ci głupoty, ponieważ korzystasz z 2 rzeczy na raz.

Proxy - to serwer pośredniczący.
    Zazwyczaj w tej samej sieci, więc obrazki i inne statyczne treści z jego dysku ładują się dużo szybciej niż z Internetu.

Anoniomowe proxy w Internecie niekoniecznie są blisko i mogą być przeciążone.
    Wynikiem może być (zazwyczaj jest) spowolnienia transmisji.
  • Poziom 12  
    mbo, tyle że np. na onecie i większości dużych stron w Internecie zarówno obrazki jak i tekst ciągle się zmieniają, więc:
    -jesli otwieram daną stronę www za pośrednictwem serwera proxy to ten sprawdza czy na stronie www.onet.pl cos sie zmieniło - a jako że tam zarówno obrazki, reklamy jak i tekst zmieniają się ciągle to serwer proxy stracił tylko czas na takim sprawdzeniu; następnie pobiera więc cała stronę www i wysyła ją dopiero do mnie; ja klikam na tej stronie na jakiś link i serwer proxy znów sprawdza tracąc czas czy na stronie będacej pod tym linkiem coś się zmieniło itd..... - przecież to olbrzymia strata czasu .......

-jesli ja otwieram daną stronę www bez posrednictwa serwera proxy to wszystkie dane są od razu pobierane i wyswietlane w oknie przegladarki bez sprawdzania czy coś na stronię która chcę obejrzeć się zmieniło - więc to znacznie zaoszczedza czas
    Pomijasz drobny szczegół - taki serwer ma zazwyczaj dużo szybsze łącze.

Po za tym obrazki aż tak szybko się nie zmieniają. A samo sprawdzenie czy strona jest aktualna na szybkim serwerze jest niezauważalne dla klienta.

Jeśli uważasz inaczej nie musisz stosować serwera proxy.
  • Poziom 12  
    hm......... a czy również korzystanie z serwerów proxy nie z mojej sieci przyspieszy ładowanie stron ??

Czy możecie dać mi jakiś przykład/napisać co zrobić żebym mógł oglądać strony przez jakiś serwer proxy i zobaczyć czy istotnie jest szybciej ??
  • Poziom 12  
    w wikipedii nie pisze nic ciekawego

Obecnie nie używam do oglądania stron www serwera proxy - przynajmniej tak sądze, bo w Internet Explorer - narzedzia - opcje internetowe - połączenia - ustawienia sieci LAN - nie mam zaznaczonej opcji: "uzyj serwera proxy dla sieci LAN"

chciałbym zobaczyć czy istotnie serwer proxy przyspiesza otwieranie stron - możecie mi pomóc - ??

Zaznaczam w IE opcję: "uzyj serwera proxy dla sieci LAN" i mam puste pole : adres i port i zapewne nalezy je uzupełnić ? - możecie podać adres i port jakiegoś serwera proxy, który faktycznie przyspiesza otwieranie stron, bo chciałbym zobaczyć jak to działa ????
    Witam, jeśli chcesz otwierać szybciej strony, to zamiast proxy używaj lepszej przeglądarki. Najszybszą obecnie jest Opera - ustaw kilka dodatkowych opcji (wyświetlanie strony na bieżąco, więcej jednoczesnych połączeń...), wtedy zobaczysz dużą różnicę w porównaniu z IE. A serwer proxy da Ci najwięcej kiedy będziesz w sieci LAN (zamiast łączyć się z serwerem strony, połączysz się z serwerem proxy Twojej sieci i wtedy zobaczysz duże przyspieszenie) - kiedy łączysz się bezpośrednio, na niewiele się on zda, choć oczywiście w pewnych przypadkach może pomóc.

Pozdrawiam, Krzysztof.
  • Poziom 12  
    nie, nie chodzi o to że chcę szybciej otwierać strony tylko o to że chcę zobaczyć jak działa otwieranie stron za pośrednictwem serwera proxy i czy daje to przyspiezenie :D
    Na tej stronie co ją podałeś to nie bardzo coś, bo tam jest opis łączenia się przez serwer proxy tylko dla przeglądarek: Lynx i Netscape :/

Może da ktoś adres i port jakiegoś serwera proxy żebym mógł zobaczyć czy strony otwierają się szybciej ?? I czy ten adres i port wystarczy wpisać w Internet Explorerze i tylko tyle i już będę się łączyć za posrednictwem serwera proxy ?

PS. Napisałeś, że serwer proxy najwięcej daje w LAN'ie to ja mam pytania:
    a.) Czy w sieci LAN użytkownicy MUSZA łączyć się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy swojego usługodawcy internetowego ?
    b.) czy w każdej sieci innej niż LAN użytkownicy mają zawsze możliwość, ale nie muszą z niej skorzystać odnośnie łaczenia się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy swego usługodawcy internetowego ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam, co do tej strony, to ją usunąłem, bo projekt już mocno podupadł. W internecie jest wiele list serwerów proxy (np. http://www.publicproxyservers.com/, jeśli chcesz coś z niej wybrać wybierz jakiś polski, jest też polska strona http://proxy.net.pl/), ale w najlepszym wypadku nie spowolnią Ci przeglądania stron, jak już wcześniej napisano, służą one raczej do anonimizacji.

a) zwykle łączą się automatycznie przez proxy w LANie, więc nie muszą niczego ustawiać, i tak wszystko idzie przez proxy. Jednak jest możliwa konfiguracja bez proxy, chociaż z oczywistych względów rzadko się ją stosuje.

b) jeśli łączysz się bezpośrednio, możesz używać proxy, ale oczywiście nie musisz.

Serwer proxy najwięcej da w LANie dlatego że jest wtedy bardzo blisko Ciebie i masz z nim bardzo szybkie połączenie. Im proxy jest dalej, tym mniej pomaga, aż w końcu zaczyna przeszkadzać.

I jeszcze raz namówię do zmiany IE :)

Pozdrawiam, Krzysztof.
  • Poziom 12  
    krzychocpp ciekawie i jasno piszesz-dam ci "pomógł" :D

Używam FireFoxa, ale pytałem o ustawienie proxy w IE, bo tam chyba najłatwiej go ustawić. Mógłbyś mi w związku z tym napisać czy wpisanie w IE adresu i portu jakiegoś serwera proxy sprawi, że używając przeglądarki IE będę przeglądał strony www za pośrednictwem tegoż serwera proxy ? wystarczy tylko wpisać adres i port w IE i już ??

I prośba - jesli to takie proste jak w moim powyższym pytaniu to czy mógłbyś podać jakiś adres i port żebym mógł wypróbować działanie oglądania stron za posrednictwem serwera proxy, bo nie chciałbym sam z tej pierwszej strony co ją podałęś wybrac dowolnego adresu i portu i żeby się potem nie okaząło, że to jest płatne czy coś :D
    Witam, jak dla mnie ustawienie proxy w IE jest trudniejsze, również z innych względów (głównie bezpieczeństwa, itd.) lepiej użyć FF. Edycja->Preferencje->Główne->Ustawienia Połączenia. Wybierz ręczną konfigurację i w polu "HTTP proxy" wpisz adres i port i gotowe (Wybacz jeśli coś pomyliłem, mam FF po angielsku).

Dwa ogólnodostępne polskie serwery proxy, sprawdziłem przed chwilą ich działanie:

193.219.28.144:8080 (w3cache.icm.edu.pl)
    193.219.28.146:8080 (w3cache2.icm.edu.pl)

Pozdrawiam, Krzysztof.
  • Poziom 12  
    hm........... "Edycja->Preferencje->Główne->Ustawienia Połączenia." - w edycji nie ma tego, szukam, szukam i gdzie indziej tez nie ma tych opcji.... ?:D

hm....... spróbuję może w IE :?:

Dodano po 20 [minuty]:

//////////////////////////

dobra udało się ustawić serwer proxy w FireFoxie, ale zauważyłem, że strony szybciej ładują się bez ustawienia serwera proxy - np. wchodzę na jakąś stronę www bardzo rozbudowaną z mnóstwem obrazków i strona bez proxy ładuję się 3 sekundy a potem włączam proxy i wchodzę na tę samą stronę i ona mi się ładuje 5 sekund - więc gdzie to przyspieszenie ???

A czy wy używając Internetu korzystacie z proxy czy nie ?

Dodano po 5 [godziny] 57 [minuty]:

odpowie mi ktoś - dlaczego jak używam serwera proxy mego usługodawcy internetowego to mi się strony wolniej otwierają ??

I czy wy używacie serwerów proxy czy łączycie się bezpośrednio z Internetem ??????