Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

serwer proxy - definicja

27 Paź 2006 14:02 4896 12
 • Poziom 12  
  Poniżej zamieszczam definicję serwera proxy - wg tej definicji strony otwierają się szybciej - jakim cudem ????? Wypróbowałem działanie różnych serwerów proxy za pośrednictwem różnych anonymizerów i żadna strona nie otwierała się szybciej, wszystkie strony otwierały się dużo wolniej - wiec co za głupoty oni piszą w definicji serwera proxy ??
  Prawie wszystkie strony zmieniają się non stop, np. strona: www.onet.pl - i co niby jak skorzystam z serwera proxy to mi ta strona będzie otwierać się szybciej? NIE, bo zmienia się non stop i serwer proxy musi najpierw sprawdzić czy posiada w swoich zasobach najnowszą wersję tej strony (oczywiście nie posiada, bo zmienia się ta strona non stop, więc traci tylko czas) a potem i tak musi ją pobrać ?? Wszędzie czytam, że te serwery proxy przyspieszają otwieranie stron - to chyba przyspieszają otwieranie takich prymitywnych stron, które zmieniają się raz na miesiąc. A może moje rozumowanie jest błedne ????? jeśli tak to czy mógłby ktoś podać jakiś serwer proxy - anonymizera, który przyspiesza otwieranie stron ?? Bo moim zdaniem te serwery proxy to spowalniają a nie przyspieszają otwieranie stron.

  serwer proxy - Specjalny serwer, przez który następuje połączenie pomiędzy serwerem i klientem (np. serwerem WWW i przeglądarką stron internetowych). Serwer proxy przechowuje pliki pobierane z odległego serwera i umożliwia szybszy dostęp do nich poprzez przechowywanie ich kopii bliżej użytkownika.

  W przypadku stron WWW oznacza to, że gdy korzysta się z serwera proxy znajdującego się w Warszawie, aby dostać się na popularne amerykańskie strony WWW nie trzeba tych stron pobierać z USA tylko z Warszawy. Jeżeli już wczesniej ktoś je pobierał z USA to są one dostępne w zasobach serwera proxy i jeżeli tylko nie zmieniła się zawartość tych stron, pobierane będą właśnie z niego.

  Zastosowanie serwera proxy odciąża ruch w sieci i znacznie przyśpiesza transfer plików. W pewnych przypadkach jest to usługa niepożądana, dlatego można ją włączać i wyłączać w zależności od potrzeb.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wychodzą Ci głupoty, ponieważ korzystasz z 2 rzeczy na raz.

  Proxy - to serwer pośredniczący.
  Zazwyczaj w tej samej sieci, więc obrazki i inne statyczne treści z jego dysku ładują się dużo szybciej niż z Internetu.

  Anoniomowe proxy w Internecie niekoniecznie są blisko i mogą być przeciążone.
  Wynikiem może być (zazwyczaj jest) spowolnienia transmisji.
 • Poziom 12  
  mbo, tyle że np. na onecie i większości dużych stron w Internecie zarówno obrazki jak i tekst ciągle się zmieniają, więc:
  -jesli otwieram daną stronę www za pośrednictwem serwera proxy to ten sprawdza czy na stronie www.onet.pl cos sie zmieniło - a jako że tam zarówno obrazki, reklamy jak i tekst zmieniają się ciągle to serwer proxy stracił tylko czas na takim sprawdzeniu; następnie pobiera więc cała stronę www i wysyła ją dopiero do mnie; ja klikam na tej stronie na jakiś link i serwer proxy znów sprawdza tracąc czas czy na stronie będacej pod tym linkiem coś się zmieniło itd..... - przecież to olbrzymia strata czasu .......

  -jesli ja otwieram daną stronę www bez posrednictwa serwera proxy to wszystkie dane są od razu pobierane i wyswietlane w oknie przegladarki bez sprawdzania czy coś na stronię która chcę obejrzeć się zmieniło - więc to znacznie zaoszczedza czas
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Pomijasz drobny szczegół - taki serwer ma zazwyczaj dużo szybsze łącze.

  Po za tym obrazki aż tak szybko się nie zmieniają. A samo sprawdzenie czy strona jest aktualna na szybkim serwerze jest niezauważalne dla klienta.

  Jeśli uważasz inaczej nie musisz stosować serwera proxy.
 • Poziom 12  
  hm......... a czy również korzystanie z serwerów proxy nie z mojej sieci przyspieszy ładowanie stron ??

  Czy możecie dać mi jakiś przykład/napisać co zrobić żebym mógł oglądać strony przez jakiś serwer proxy i zobaczyć czy istotnie jest szybciej ??
 • Poziom 12  
  w wikipedii nie pisze nic ciekawego

  Obecnie nie używam do oglądania stron www serwera proxy - przynajmniej tak sądze, bo w Internet Explorer - narzedzia - opcje internetowe - połączenia - ustawienia sieci LAN - nie mam zaznaczonej opcji: "uzyj serwera proxy dla sieci LAN"

  chciałbym zobaczyć czy istotnie serwer proxy przyspiesza otwieranie stron - możecie mi pomóc - ??

  Zaznaczam w IE opcję: "uzyj serwera proxy dla sieci LAN" i mam puste pole : adres i port i zapewne nalezy je uzupełnić ? - możecie podać adres i port jakiegoś serwera proxy, który faktycznie przyspiesza otwieranie stron, bo chciałbym zobaczyć jak to działa ????
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam, jeśli chcesz otwierać szybciej strony, to zamiast proxy używaj lepszej przeglądarki. Najszybszą obecnie jest Opera - ustaw kilka dodatkowych opcji (wyświetlanie strony na bieżąco, więcej jednoczesnych połączeń...), wtedy zobaczysz dużą różnicę w porównaniu z IE. A serwer proxy da Ci najwięcej kiedy będziesz w sieci LAN (zamiast łączyć się z serwerem strony, połączysz się z serwerem proxy Twojej sieci i wtedy zobaczysz duże przyspieszenie) - kiedy łączysz się bezpośrednio, na niewiele się on zda, choć oczywiście w pewnych przypadkach może pomóc.

  Pozdrawiam, Krzysztof.
 • Poziom 12  
  nie, nie chodzi o to że chcę szybciej otwierać strony tylko o to że chcę zobaczyć jak działa otwieranie stron za pośrednictwem serwera proxy i czy daje to przyspiezenie :D
  Na tej stronie co ją podałeś to nie bardzo coś, bo tam jest opis łączenia się przez serwer proxy tylko dla przeglądarek: Lynx i Netscape :/

  Może da ktoś adres i port jakiegoś serwera proxy żebym mógł zobaczyć czy strony otwierają się szybciej ?? I czy ten adres i port wystarczy wpisać w Internet Explorerze i tylko tyle i już będę się łączyć za posrednictwem serwera proxy ?  PS. Napisałeś, że serwer proxy najwięcej daje w LAN'ie to ja mam pytania:
  a.) Czy w sieci LAN użytkownicy MUSZA łączyć się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy swojego usługodawcy internetowego ?
  b.) czy w każdej sieci innej niż LAN użytkownicy mają zawsze możliwość, ale nie muszą z niej skorzystać odnośnie łaczenia się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy swego usługodawcy internetowego ?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam, co do tej strony, to ją usunąłem, bo projekt już mocno podupadł. W internecie jest wiele list serwerów proxy (np. http://www.publicproxyservers.com/, jeśli chcesz coś z niej wybrać wybierz jakiś polski, jest też polska strona http://proxy.net.pl/), ale w najlepszym wypadku nie spowolnią Ci przeglądania stron, jak już wcześniej napisano, służą one raczej do anonimizacji.

  a) zwykle łączą się automatycznie przez proxy w LANie, więc nie muszą niczego ustawiać, i tak wszystko idzie przez proxy. Jednak jest możliwa konfiguracja bez proxy, chociaż z oczywistych względów rzadko się ją stosuje.

  b) jeśli łączysz się bezpośrednio, możesz używać proxy, ale oczywiście nie musisz.

  Serwer proxy najwięcej da w LANie dlatego że jest wtedy bardzo blisko Ciebie i masz z nim bardzo szybkie połączenie. Im proxy jest dalej, tym mniej pomaga, aż w końcu zaczyna przeszkadzać.

  I jeszcze raz namówię do zmiany IE :)

  Pozdrawiam, Krzysztof.
 • Poziom 12  
  krzychocpp ciekawie i jasno piszesz-dam ci "pomógł" :D

  Używam FireFoxa, ale pytałem o ustawienie proxy w IE, bo tam chyba najłatwiej go ustawić. Mógłbyś mi w związku z tym napisać czy wpisanie w IE adresu i portu jakiegoś serwera proxy sprawi, że używając przeglądarki IE będę przeglądał strony www za pośrednictwem tegoż serwera proxy ? wystarczy tylko wpisać adres i port w IE i już ??


  I prośba - jesli to takie proste jak w moim powyższym pytaniu to czy mógłbyś podać jakiś adres i port żebym mógł wypróbować działanie oglądania stron za posrednictwem serwera proxy, bo nie chciałbym sam z tej pierwszej strony co ją podałęś wybrac dowolnego adresu i portu i żeby się potem nie okaząło, że to jest płatne czy coś :D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam, jak dla mnie ustawienie proxy w IE jest trudniejsze, również z innych względów (głównie bezpieczeństwa, itd.) lepiej użyć FF. Edycja->Preferencje->Główne->Ustawienia Połączenia. Wybierz ręczną konfigurację i w polu "HTTP proxy" wpisz adres i port i gotowe (Wybacz jeśli coś pomyliłem, mam FF po angielsku).

  Dwa ogólnodostępne polskie serwery proxy, sprawdziłem przed chwilą ich działanie:

  193.219.28.144:8080 (w3cache.icm.edu.pl)
  193.219.28.146:8080 (w3cache2.icm.edu.pl)

  Pozdrawiam, Krzysztof.
 • Poziom 12  
  hm........... "Edycja->Preferencje->Główne->Ustawienia Połączenia." - w edycji nie ma tego, szukam, szukam i gdzie indziej tez nie ma tych opcji.... ?:D

  hm....... spróbuję może w IE :?:

  Dodano po 20 [minuty]:

  //////////////////////////

  dobra udało się ustawić serwer proxy w FireFoxie, ale zauważyłem, że strony szybciej ładują się bez ustawienia serwera proxy - np. wchodzę na jakąś stronę www bardzo rozbudowaną z mnóstwem obrazków i strona bez proxy ładuję się 3 sekundy a potem włączam proxy i wchodzę na tę samą stronę i ona mi się ładuje 5 sekund - więc gdzie to przyspieszenie ???


  A czy wy używając Internetu korzystacie z proxy czy nie ?

  Dodano po 5 [godziny] 57 [minuty]:

  odpowie mi ktoś - dlaczego jak używam serwera proxy mego usługodawcy internetowego to mi się strony wolniej otwierają ??


  I czy wy używacie serwerów proxy czy łączycie się bezpośrednio z Internetem ??????