Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Webasto B1L - sterownik. Schemat do sterownika systemu ogrzewania.

27 Paź 2006 21:31 6679 12
  • Poziom 18  
    Witam wszystkich
    Potrzebuję schemat do sterownika systemu ogrzwania firmy Eberspacher B1L. To jest do puszki o numerze 251484500000 zasilanie 12V.
    Wszystko działa oprucz pompy paliwa.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Posiedziałem przy tym sterowniku i rozrysowałem schemat - wiele rzeczy mi się rozjaśniło.
    Do znawców tematu mam pytanie: z jakim wypełnieniem impulsu sterowna jest pompa? Gdzie znaleźć jakieś parametry takiej pompy?

Czy pompa paliwa powinna pracować szybciej jeśli na akumulatorze jest
    14V i turbina szybciej pracuje, niż przy 10V i i wolniejszych obrotach turbiny?
  • Poziom 25  
    Parametrów raczej nigdzie nie podają. Orientacyjnie 50% wypełnienia i ok 4Hz przy 12V.
    Częstotliwość zmienia się w zależności od napięcia.
  • Poziom 18  
    Przebadałem oscyloskopem sprawny sterownik B1L na 24V.
    Wygląda, że impulsy pompki mają wypewnienie tylko 10%
    i częstotliwość zmienia się od 2,94Hz do 4,16Hz przy zmianie napięcia zasilania w zakresie od 20V do 28V.

Czy zwiększanie częstotliwości pompki jest zastosowane po to aby skompensować większą prędkość turbiny powietrznej, a zarazem podtrzymanie prawidłowego spalania?

Pytam o szczegóły, bo mam zamiar zbudować własny sterownik.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    B1L 24V? Chyba się pomyliłeś.
    Co do zwiększania częstotliwości masz rację.
  • Poziom 18  
    Faktycznie, ten sterownik na 24V to D1L. Ale budowę ma identyczną
    jak B1L (oprucz programu w procesorze).
  • Poziom 16  
    Witam, kolego Leszku mam pytanie, ponieważ posiadam właśnie komplet D1L, interesuje mnie co siedzi w tym sterowniku, oczywiście prosta logika do sterowania turbiną, pompką(z tą częstotliwością macie racje), kontrolą czujnika płomienia itp. ale jak wygląda ten procesor, co za program w nim jest i czym się różni generalnie program w np sterowniku B1L od D1L??? Może jakieś zdjęcie poglądowe wnętrza i schemat, interesuje mnie to z czystej ciekawości, jak będę mógł to pomogę Ci przy budowie własnego sterownika, napewno nie będzie to problem w chwili obecnej, tylko pomyśl o mechanizmach zabezpieczających
  • Poziom 18  
    JStan napisał:
    interesuje mnie co siedzi w tym sterowniku ...

Witam,
    Swego czasu kolega poprosił mnie o naprawę sterowników od B1L, miał tego 3 szt.
    We wszystkich uszkodzony był procesor, dlatego pokusiłem się o zbadanie sprawnego sterownika i napisaniu własnego programu na ATmega8.

Robiłem to 4 lata temu więc mało pamiętam. Jednak mam gdzieś zapiski, wykresy i kod źródłowy do procesora.
    Program posiadał wszystkie zabezpieczenia opisane w instrukcji jak i te zbadane z autopsji.
    Więcej napiszę niebawem jeśli nadal kogoś to interesuje?

Dodano po 5 [minuty]:

ZKepowicz napisał:
    Witam . Czy ktos ma na zbycie sterownik do b1l o nr 251484500000 12 v

Tu masz jeden, ale nie wiadomo czy sprawny.
    Zawsze można spróbować naprawić.

sterownik do B1L
  • Poziom 18  
    Z wiadomych względów nie umieszczę tu kodu źródłowego.
    Mogę napisać co się dzieje w programie i jak wyglądała adaptacja nowego kontrolera.
    Widok projektu płytki z adaptowanym kontrolerem.
    Webasto B1L - sterownik. Schemat do sterownika systemu ogrzewania.
    Oryginalny uszkodzony mikrokontroler należy wylutować i wlutować w jego miejsce płytkę adaptera z mega8.

A teraz o programie:
    - do wykonywania programu nie jest wymagany precyzyjny zegar, dlatego
    ustawiony jest wewnętrzny generator RC = 4MHz

Co robi program po włączeniu zasilania:
    1. Sprawdza czy podłączona jest pompa paliwa.

2. Sprawdza obecność świecy w gnieździe (przepalona świeca)

3. Jeśli oba warunki są spełnione, załącza główny przekaźnik:
    - rozpoczyna się grzanie świecy,
    - rozpoczyna się praca turbiny,
    - jeżeli turbina nie wystartuje kończy się program rozruchu,

4. Następuje 3 minutowa próba zapłonu pieca, w tym czasie:
    - pompa podaje paliwo,
    - sprawdzana jest stan wyłącznika termicznego świecy - informuje o tym czy dokonał się zapłon,
    - sprawdzany jest stan wyłącznika maksymalnej temperatury,
    - jeżeli wyłącznik świecy nie odłączy grzania - rozruch kończy się (brak paliwa, słabe grzanie świecy, inny problem)

5. Właściwy cykl pracy:
    - mierzone jest napięcie akumulatora i proporcjonalnie do niego sterowana jest pompa paliwa,
    - jeżeli napięcie jest za wysokie lub za niskie - następuje odcięcie podawania paliwa i zatrzymanie turbiny, koniec pracy,
    - sprawdzany jest stan wyłącznika maksymalnej temperatury (przegrzanie),
    - sprawdzana jest stan wyłącznika termicznego świecy - informuje o tym czy nie zgasło w piecu,

6. Jeżeli określona temperatura zostaje osiągnięta (po jednej z linii
    sterownik dostaje informację o tym stanie) następuje gaszenie urządzenia:
    - pompa przestaje podawać paliwo,
    - sprawdzana jest stan wyłącznika termicznego świecy - informuje o tym czy już zgasło w piecu,
    - wyłącznie głównego przekaźnika,
  • Poziom 1  
    Witam,widze ze stary temat ale mam taki sam sterownik w moim garbusie i sa z nim problemy,potrzebowalbym schemat