Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor LCD dziwna sprawa

kornik23 27 Paź 2006 22:52 2171 16
  • #1 27 Paź 2006 22:52
    kornik23
    Poziom 15  

Pad mi monitor LCD i zastanawiam sie czy to moja wina zainstalowalem kubuntu sam ustawil rozdzieczosc i odsiwezanie na 76 Hz czyli max dla tego monitora

Code:

Częstotliwość pionowa     56 - 75 Hz
    Częstotliwość pozioma     30 - 83 kHz

po okolo 4 godzinach pracy zresetowalem pc i poczułem zapach spalonego tranzystora niestety monitor juz nieswieci tzn reaguje na sygnal pali sie dioda ale obraz czarny.Co może byc pospsute i czy to wina kubunta ???

0 16
  • #2 28 Paź 2006 13:18
    magir
    Poziom 27  

Witam

Czytałem no formum ze monitory lcd ustawia sie na 60 Hz bo większą w zasadzie jest zbędna (sam mam tak ustawioną - monitor lcd sony ) , niestety wygląda że go dobiłeś na samym początku.
    Nic odkrywczego Ci nie powiem ale mam prośbę - daj znać jak zareagował serwis i czy to jest naprawialne.

Pozdrawiam i łącze się w bólu :-(

0
  • #4 28 Paź 2006 19:59
    Pablo1964
    Moderator

Ustawił odświeżanie na maksymalne dla niego dopuszczalne - było to niepotrzebne, ale nie mogło być przyczyną awarii.

0
  • #5 28 Paź 2006 21:15
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

Większa częstotliwość "odświeżania" nie powinna być przyczyną uszkodzenia. Jednak bywa - dość często - że softwery "chcą zmusić" monitor do pracy w wyższej częstotliwości nie bacząc na możliwości monitora. Wtedy modele nie mające odpowiedniego "zapasu" radiacji ciepła "padają". Bywa że pewne częstotliwości są szkodliwe - powstaje jakiś rezonans - a to może uszkodzić urządzenie.

Pozdrawiam horsky

0
  • #6 07 Lis 2006 20:07
    Richi
    Poziom 39  

Po pierwsze nie podałeś marki i modelu tego monitora.

Następnie jeżeli możesz zauważyć zarysy obrazu na wyświetlaczu to myślę że ci się uszkodził inverter, i nie ma to nic wspólnego z odświeżaniem, monitor posiada swój soft i najwyżej pokaże jak pisał user powyżej ( Out of range ).

0
  • #7 07 Lis 2006 20:22
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

To prawda. Mam inny problem. Potrzebuję jakiejkolwiek dokumentacji do Compaq-a TFT 5010. Jest bez zasilacza ale "odpaliłem" go na AT 12V/5A.
    Jednak jedna ze świetówek nie świeci. Może ktoś wie gdzie je dostać.
    Obraz też lekko rozmazany.

Pozdrawiam horsky

0
  • #8 08 Lis 2006 08:46
    satgal
    Poziom 40  

Zasilać można go z komputera on wymaga 5V i 12V świetlówek to ma cztery dwie u dołu i dwie u góry i dwa nizależne inwertery, pewnie jeden znich jest uszkodzony. Z racji tego że to stara konstrukcja f-my CTX która dla Compaqa go produkowała obraz na nim będzie odbiegał sporo w jakości.

0
  • #9 08 Lis 2006 11:08
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

Dziękuję za pomoc. Gdzie taki inwerter można kupić? Czy możliwa jest jego naprawa? Czy "pasują" inwertery z innych LCD? Może ma ktoś jakiś schemat - to niezbyt "mądre" urządzenie.

Pozdrawiam "horsky"

0
  • #10 08 Lis 2006 19:11
    satgal
    Poziom 40  

Najpierw trzeba zobaczyć co się uszkodziło na inwerterze i jeżeli jest nie do naprawy to szukać takiego, pewnie i ja bym taki znalazł.

0
  • #11 08 Lis 2006 19:29
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

Dziękuję za pomoc, i pewnie z niej skorzystam. Ale muszę pierw określić uszkodzenia.

Mam jeszcze jedno /następne/ pytanie - mam LCD Mermaid Ventura 15" i ma on "dziwną" wtyczkę podłączeniową - 21 pin /chyba DFP/. Jaki jest układ połączeń w tej wtyczce. Czy poziomy sygnałów i ich kompletność pozwala na przejście na wtyk DVI oraz na analog VGA? /mogą w niej być oba standardy??/

Proszę o pomoc - podpowiedź - to ładny monitor i chciałbym go uruchomić.

Pozdrawiam "horsky"

0
  • #12 08 Lis 2006 21:04
    Mordrag
    Poziom 9  

Witam.
    Chciałbym sie zapytać o jedna rzecz, bo mam taki sam problem jak kolega wyżej z monitorem LCD ze pochodził chwilkę i zgasł widzę tylko zarys obrazu a reszta to ciemności egipskie i moje pytanie właśnie kieruje do tego problemu. Gdzie mogę zanieść monitor żeby mi to naprawili bo z tego co wyczytałem to da sie to naprawić z góry wielkie dzięki.

0
  • #13 09 Lis 2006 05:20
    satgal
    Poziom 40  

Jeżeli chodzi o monitor z dziwną wtyczką 26 pin to nic nie zrobisz bo ta firma produkowała je i dodawała specjalną kartę grafiki PCI do nich, w prosty sposób tego cyfrowego monitora nie podłączysz do DVI bo on ma bardzo ubogą elektronikę której na wyjściu DVI nie uaktywni bo nie jest w standarcie VESA. Wtyk DFP ma 20 pin (MDR-20)

0
  • #14 15 Lis 2006 11:28
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

TFT 5010 15" - słabo podświetla matrycę. B.ciemna jest lewa strona ekranu, prawa też ciemna ale mniej. Zamieniałem inwertery - efekt ten sam. Więc chyba świetlówki - te z lewej strony /?/. Tak jak kolega zauważył musi ich być 4 - po 2 na górze i na dole.

Opis zasilania TFT - 12V jednak jest jeszcze jeden pin żądający napięcia - podłączyłem 5V. Brak jakichkolwiek informacji.

Jakie to są świetlówki ? Gdzie można je kupić?

Proszę o pomoc i radę - ten temat już był ale nie zakończył problemu.

Pozdrawiam "horsky"

0
  • #15 26 Sty 2007 10:12
    elektron85
    Poziom 14  

monitor wymaga 12 i 12 v a nie 5 i 12 jak pisał kolega sam miałem problem słabo swieciły swietlówki jak podłaczyłm 12 i 12 jest wszystko ok a poreszta mozna to znalesc w servisówce i potwierdzic moją teorie

0
  • #17 28 Sty 2007 10:24
    techrys
    Poziom 28  

horsky napisał:
    Witam!
    Mam jeszcze jedno /następne/ pytanie - mam LCD Mermaid Ventura 15" i ma on "dziwną" wtyczkę podłączeniową - 21 pin /chyba DFP/. Jaki jest układ połączeń w tej wtyczce. Czy poziomy sygnałów i ich kompletność pozwala na przejście na wtyk DVI oraz na analog VGA? /mogą w niej być oba standardy??/

Proszę o pomoc - podpowiedź - to ładny monitor i chciałbym go uruchomić.

Z tymi wtyczkami sprawa wygląda tak, że w obu występują te same sygnały, różnią się jedynie pinologią. Jednak, aby uruchomić taki monitor, potrzebujesz kartę w pełni obsługującą dtms. Kiedyś walczyłem z takim dziwnym monitorem: tutaj

0