Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ kondensator/rezystor do czego służy?

larry98 28 Paź 2006 00:45 5883 8
  • #1 28 Paź 2006 00:45
    larry98
    Poziom 15  

Witam!
    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć do czego służy poniższy układ kondensatora i rezystora które odchodzą jak gdyby nigdy nic od gałęzi obwodu i wędrują do masy? Zauważyłem że w niektórych układach się stosuje takie coś ale nie wiem do czego.

3 8
  • #2 28 Paź 2006 00:52
    Redgy
    Poziom 33  

Odseparowanie obwodu, ewentualne tłumienie zakłuceń.

0
  • #3 28 Paź 2006 00:55
    any56
    Poziom 39  

Ten układ służy do "wycięcia" szybkozmiennych przebiegów (zakłóceń) z obwodu do którego jest podłączony.
    Dla przebiegów szybkozmiennych kondensator stanowi zwarcie a rezystor zamienia energię tych zakłóceń na ciepło...

0
  • #4 28 Paź 2006 01:07
    jony
    Specjalista elektronik

Ten układ na wyjściu wzmacniacza zwany jest Zobel Network(lub Boucherot cell) niweluje wzrost impedancji obciążenia, tym samym zapobiega wzbudzeniu się wzmacniacza

0
  • #5 28 Paź 2006 01:12
    adammc

Poziom 26  

larry98 napisał:
    Zauważyłem że w niektórych układach się stosuje takie coś ale nie wiem do czego.

No właśnie nie powiedziałeś w czym to siedzi i w jakiej częsci obwodu. Przeznaczenie moze być różne..
    Tutaj widac tylko zwykły dwójnik.
    Ale sądząc po wartościach elementów to bylo to na wyjściu jakiejś końcówki mocy, w tym przypadku zabezpieczenie przed wzbudzeniem.
    Równie dobrze przy więkrzej pojemności taki dwójnik stosuje sie w zwrotnicy głośnikowej w celu wyrównania przbiegu impedancji, i takie tam inne.

0
  • #6 28 Paź 2006 01:17
    larry98
    Poziom 15  

Czyli przy wzmacniaczy służy do tłumienia zakłóceń i zapobiega samowzbudzaniu ale w jakim miejscu się to stosuje przy wyjściu do głośnika, wejściu sygnału ze źródła? "W przypadku gdy urządzenie lub układ znajdują się w dużej odległości od zasilacza, zaleca się zablokowanie końcówek zasilania dodatkowym kondensatorem o pojemności min. 100nF (najlepiej ceramicznym) jak najbliżej układu zasilanego." - więc tutaj jakie ma zastosowanie taki układ bo przy zasilaniu nie potrzebne jest tłumienie zakłóceń? (tekst pochodzi z opisu wykonania jednego zasilacza)

0
  • #7 28 Paź 2006 02:08
    adammc

Poziom 26  

we wzmacniaczu jak juz wspomnialem stosowany taki dwójnik jest na wyjściu końcówki mocy po to by uklad z silnym sprzężeniem zwrotnym sie nie wzbudzil dla czestotliwości ponadakustycznych..
    W zasilaczach stosuje sie zazwyczaj sam kondensator w celu wyeliminowania skladowych wyzszych częstotliwości oraz zewnętrznych zaklucen.
    Co do tego cytatu
    to jezeli urządzenie zasilane jest za pośrednictwem dlugiego połączenia to bocznikuje sie takim kondenstaorem 100n dlatego po stronie odbiornika , poniewaz więkrzośc zakłuceń powstaje poprzez indukowanie sie pradów w kablu lączącym zasilacz z odbiornikiem.
    Zaś w mojej ulubionej car audio dziedzinie kondensatory o pojemnościach ogromnych zedu faradów stosuje sie po stronie odbiornika (wzmacniacza) nie w celu likwidacji zaklucen tylko po to by zmniejszyc opor wewnętrzny źródla zasilania widziany z punktu widzenia zacisków zasilania wzmacniacza.

Mój pierwszy post nie zostal zrozumiany , po prostu chcialem powiedziec
    poruszyłeś "temat rzeka" zastosowań takich dwojnikow jest naprawde wiele i pytac dlaczego to mozna tylko w konkretnym ukladzie.
    Niepotrzebnie sobie głowe zaprzątasz pierdolami, pytaj o cos czego nie rozumiesz w danym momencie a nie wybiegaj w przyszlosc bo nie starczy ci życia by dojśc do czwórników , nie mowiąc juz o samej elektronice czy programowaniu.

0
  • #8 28 Paź 2006 02:14
    larry98
    Poziom 15  

No właśnie tak ogólnie chciałem wiedzieć do czego służą nie mam zamiaru się wgłębiać w tajniki dwójników o mi tio nie potrzebne jednak dobrze jest wiedzieć coś niecoś na temat tego co się robi.

Dzięki za pomoc
    pozdrawiam

0
  • #9 28 Paź 2006 10:46
    Balu
    Poziom 38  

Ja jednak proponuję się wgłębić w "tajniki dwójników"

Z doświadczenia wiem, że robienie rzeczy po omacku kończy się fiaskiem.

0
  Szukaj w 5mln produktów