Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner "Tosca 303" (AWS-303) [problem z FM]

28 Paź 2006 11:47 9497 78
  • Poziom 21  
    Witam,jakis czas temu (pół roku) przestarajałem część radiową na wysokie pasmo w wyżej wymienionym amplitunerze.
    Grało do dnia wczorajszego,dziś juz nie złapał zadnej stacji radiowej.
    Odbiornik przestrajałem poprzez usunięcie kilku kondensatorów,oraz regulacje trymerem,wszystko działało, tuner sciągał stacje radiowe na kawałku kable (10cm kawalku) z maksymalnym sygnałem.
    ---
    Dziś chcąc posłuchać jakigo kolwiek radia, tosca jest bezuzyteczna.
    Sygnał jest stały, w kolumnach słychac tylko szum radiowy,podczas kręcenia 'gałką strojenia" sygnał nie zmienia swojej barwy/częstotliwości.
    Wskazniki sygnału tez nie reagują.
    ---
    Prosze o wskazówki ,gdzie zacząć szukac przyczyny.
    Dziwne jest,ze odbiornik po ponownym włączeniu stracił swoją funkcjonalność.
    ---
    Z powazaniem.
  • Poziom 31  
    Witaj,prosze sprawdzić napięcie przestrajanie czy dochodzi wszedzie ,heterodyna chodzi ?
  • Poziom 21  
    Moze tak, gdzie heterodyna sie znajduje?
    Jesli chodzi o napięcie, to nie mierzyłem.
    Podczas regulacji cewkami wskazanymi w opisie przestarajnia, rowniez nie zmienia sie pasmo.
    Nadal ten sam szum.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Nie rozumiem tu czegos potrafisz przestroic radio a nie wiesz gdzie jest cewka-heterodyna?Hmmm...Dziwna sprawa!Niczym tam nie krec tylko tak jak wyzej kolega napisal sprawdz czy masz napiecie strojenia!
  • Poziom 21  
    akurat zeby przestroić tosca 303 , nie trzeba miec duzo wiedzy, jesli chodzi o cewke w glowicy,o nie daje ona znaków popraawnego działania.
    Jesli chodzi o napięcie,powiedzcie a ktorym miejscu mierzyć.
  • Poziom 27  
    Zmierz ma nodzę 4 głowicy. Podczas kręcenia gałką strojenia powinno zmieniać się tam napięcie. W jakim zakresie się zmienia??

A może masz włączony któryś z przycisków programatora?
  • Poziom 37  
    Na nodze 7 powinno być zasilanie głowicy (14 V). No i sprawdzenie popraw-
    ności przestrajania (może coś się odlutowało). Następnie proszę porównać
    napięcia na tranzystorach w głowicy. W sumie szkoła...
  • Poziom 21  
    Jutro dokonam prace pomiarowe, i zdam relacje,tymczasem dziękuje za zainteresowanie.
  • Poziom 21  
    music napisał:
    Zmierz ma nodzę 4 głowicy. Podczas kręcenia gałką strojenia powinno zmieniać się tam napięcie. W jakim zakresie się zmienia??

Na nodze numer 4 nie ma zadnego napięcia.

dybas napisał:
    Na nodze 7 powinno być zasilanie głowicy (14 V). No i sprawdzenie popraw-
    ności przestrajania (może coś się odlutowało). Następnie proszę porównać
    napięcia na tranzystorach w głowicy.

Na nodze 7 jest mniejwiecej 14V.

Jakie wnioski ?

^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^

Moze coś w części programatora?
  • Poziom 37  
    Wniosek jest taki, że obszar usterki zawęził się do gałęzi napięcia przestrajania (powinno być 3÷25 V). Zaczynasz od sprawdzenia napięcia
    +50 V (sprawdź bezpiecznik B503, kiedyś mi się obluzował w oprawce).
    potem mierzysz napięcie na diodzie Zenera D107 (33 V), a dalej są tylko
    przełączniki i potencjometry. Powodzenia...
  • Poziom 12  
    Witam!! Podepne sie pod ten temat poniewaz mam taki sam problem , otoz moja tosca juz byla przestrojona jak ja dostalem i sytuacja jest taka sama jak opisuje kolega jest sam szum napiszcie gdzie dokladnie pomiezyc te napiecia i od czego one sa zalezne ja dodam od siebie ze na koncowkach k501-502 jest 47,3V 501-503 jest 14,3V 502-503 jest 32,6V pomozcie dzieki z gory
  • Poziom 37  
    Napięcia są prawidłowe, niepotrzebnie mierzyłeś tylko pomiędzy 502 i 503,
    ponieważ to jest różnica potencjałów między tymi punktami, a nie masą.
    Teraz sprawdź napięcia na głowicy: zasilanie (k7, +14V) oraz napięcie
    warikapowe (k4, 3÷25V)
  • Poziom 12  
    Podaj gdzie sa ta punkty poniewaz nie moge ich znalesc , obok jakiego rezystora , znalazlem tylko punkty WB oraz WC

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

K-7 oraz K-4 sa na plytce z bezpiecznikami a tam jest wszystko ok

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Sprawdzalem napiecia na koncowkach WB i jest tak : 7-6 3÷25V 7-4 0V 7-3 33V , dodam ze po zdjeciu pokrywy od glowicy nie mam tam zadnych oznaczen na plytce ,
  • Poziom 37  
    Chodzi o wyprowadzenia samej głowicy. Dostęp od strony druku na płycie.
    Na zasilaczu wszystko jest OK, więc trzeba zająć się głowicą. A pierwszym
    krokiem jest sprawdzenie zasilania, i napięcia przestrajającego. Nie pa-
    miętam, czy na druku są oznaczenia, jeżeli nie to musisz szukać połączeń
    z elementami w ich okolicy.
  • Poziom 12  
    Od strony druku sa rzeczywiscie oznaczenia od 1 do 9 jak sie nie myle , pomierzylem i na 7 jest 13,7V a na 3 nie ma nic co radzisz dalej !!!

Dodano po 8 [minuty]:

Sory , poprawka, na koncowce 4 nie ma napiecia a nie jak napisalem na 3
  • Poziom 37  
    Niewiele zostało. Najpierw sprawdź napięcie na katodzie D107, jeżeli będzie
    +33 V, dalej masz tylko isostaty i programator. Przełącznik zakresów
    musi być ustawiony na UKF.
  • Poziom 12  
    Na D107 jest napięcie 33V, teraz jest taki problem że przez programator łapie stację ale kręcąć głównym pokrętłem od strojenia jesli juz jakąś złapie to sygnał jest słaby i rozstraja się.
  • Poziom 37  
    Musisz mierzyć napięcie na wyprowadzeniu 4 głowicy, to jest napięcie
    przestrajania. Musi ono być stabilne, to znaczy niezależnie czy obracasz
    pokrętłem, czy programatorem, musi być stabilne. Jakość odbioru to już
    inna sprawa, może wynikać z przestrojenia, z anteny, może być uszkodzenie
    głowicy.
  • Poziom 37  
    A ja bym proponował sprawdzic potencjometr od przestrajania ten przykrecony do kondensatora zmiennego mialem kiedys z nim problem bo poprostu sie uszkodzil i napiecie sie nie zmienialo.
  • Poziom 12  
    Panowie doszedlem do wniosku ze glowica w mojej tosce to nie jest GFE 105 tylko cos zupelnie innego w GFE 105 sa 3 tranzystory u mnie jest ich 5 moze ktos moglby rzucic zdjecie GFE 105 chetnie bym porownal
  • Poziom 15  
    Witam
    Przydarzyła się i mojej Tosce utrata UKF-u. Przestudiowałem ten wątek, pomierzyłem napięcia i mam takie wyniki: K501-502 52,5V, K501-503 14,5V. Na kołkach WB (w stosunku do obudowy) k7 0V, k6,k4 3÷21V, k3 32,9V, mierząc natomiast tak jak kol. Błażej_Radom: k7-k6 3÷21V, k7-k4 3÷21V, k7-k3 32,9V. Na diodzie D107 33V. Co dalej sprawdzić ? I przy okazji - czy na płytce programotora są elektrolity 2,2 uF czy 22uF ?
  • Poziom 39  
    Mam kiepskiej jakości schemat dlatego: zmierz napięcie na R101 (zasilanie głowicy ok 14V i chyba go nie masz) i na R141 (przestrajanie 3-25V) względem obudowy głowicy.
    Jeśli chodzi o kondensatory to są to 2,2µF.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 15  
    Witam
    Zlokalizowałem jeszcze spalony bezpiecznik B504. Oryginalny był 250mA zwłoczny, miałem tylko szybkie i też go pali. Włożyłem na razie 315mA szybki i wytrzymuje, ale zasilania głowicy nadal nie ma. Napięcia na R101 i R141 dopiero zmierzę.
  • Poziom 39  
    B504 :?: To może opisz bliżej co się dzieje z tą toscą. B504 jest bezpiecznikiem zasilającym przedwzmacniacz, jeżeli był on spalony to w głośnikach musiałeś mieć kompletną ciszę, a Ty napisałeś, że nie masz tylko UKF-u.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 15  
    Tosca działała normalnie, wczoraj rano ją włączyłem i na całym UKF-ie jednostajny szum, tor AM pracował normalnie. Żadnego zwarcia przy pomiarach raczej nie zrobiłem.
  • Poziom 15  
    Zmierzyłem napięcia: R101 14,2V, R141 3,4V - nie zmienia się bez względu na położenie pokrętła strojenia.
    Co dalej z tym fantem ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Sprawdz czy masz napięcie na D107 chyba(nie wyrazny schemat mam) UL1550L
    Napiecie strojenia sprawdzaj na K4 programatora względem masy oczywiscie.
  • Spec od Falowników
    Miałem w mojej Tosce przebity kondensator ceramiczny (brązowy kwadracik) - już nie pamiętam, czy w gałęzi warikapów, czy na linii ARW. Wyciąłem go od góry, żeby nie wylutowywać całej głowicy.
  • Poziom 15  
    Napięcia na D107 i k4 już podawałem we wcześniejszym poście, te ostatnie napięcia podałem bo kol. Adam-T pisał o nich.
  • Spec od sprzętu Unitra
    To jesli na diodzie jest a na K4 programatora nie ma to cofnij sie,moze któryś potencjometr strojeniowy robi jaja.