Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator barwy tonów + przedwzmacniacz i może cos jeszcze ?

kwierzyk 28 Oct 2006 16:30 5145 13
    kwierzyk
    Level 15  
    Witam wszystkich serdecznie. Od paru dni mam drobny dylemat. Muszę zaprojektować sobie regulator barwy tonów + przedwzmacniacz. Schemat na którym będę bazować to :

http://theghost.cba.pl/regualcja.pdf
    Strona 5 - Bass & treble Control > jako regulacja tonów wysokich/niskich. Schematy te znalazłem na stronie texas instruments, więc one na pewno są dobre jakościowo :)

Jako przedwzmacniacz zastosuję dobry i sprawdzony już schemat veterana.
    Schemat w PDF'ie pod tym linkiem:
    http://unisonus.com/pdf/simple_univ_pre.pdf > simple preamplifier.

I teraz zastanawiam się jak to połączyć. W sensie co w jakiej kolejności. Z moich przemyśleń wymyśliłem, że sygnał pójdzie tak:

• przekaźnikowy selektor źródła
    • potencjometr regulacji głośności
    • opcjonalnie - bufor wejściowy
    • regulator barwy tonów
    • przedwzmacniacz
    • końcówki mocy

Masa sygnałowa łączyć się będzie na wejściu przy końcówce mocy - zęby nie porobić pętli we wcześniejszym torze audio. lub ewentualnie masa ta łączyłaby się już w selektorze źródła ? Nie jestem pewien jak lepiej - proszę o jakieś podpowiedzi, porady itd.

Myślę też nad tym opcjonalnym bufferkiem przed regulacją, czy będzie to dobry pomysł ??

I na koniec to co mam do dyspozycji :D :

• stabilizowany zasilacz ±12 lub ±15V na szybkich diodach (RGP15B), dobrych kondziołkach - NIPPONy LXY itd
    • przekaźnikowy selektor źródeł - na przekaźnikach SIEMSNS'a ( dopiero się robi :D ) i tu pojawia się kolejny dylemat, czy dać przy zasilaniu przekaźnika jakiś kondensator, który podtrzymywałby zasilanie przez ten moment gdy włączałby się inny przekaźnik, a tamten dosłownie po momencie się rozłączał - czas rozładowania kondensatora? I na różnych schematach widywałem diodę np 1N4001 , czemu ona ma służyć ? Czy też ją tam dać przy tym zasilaniu ? Poprosiłbym o jakiś schemacik, jak by to powinno wyglądać.
    • kondensatorki do od sprzęgania zasilania : 100nF WIMA, chyba 560uF/35V NIPPON CHEMI-CON LXY, 100uF/25V ELNA - z wylutu jakieś takie granatowe okładki mają :D
    • i układziki - wzmacniacze operacyjne lub OP ampy, jak kto woli :)

- AD 797ANZ - 2 sztuki
      - AD 711JZN - 2 sztuki
      - OP275 - 2 sztuki

Mam też NE5532 i jakieś TL oraz ICL - podwójne jakby co one są, chociaż gdzie się da chciałbym to zrealizować na pojedynczych.
    • całości dopełnią 1% rezystory metalizowane, bo dokładniejszych mi nie potrzeba
    • kondensatory wejściowe - zastanawiam się nad 4.7uF MKT ROE (takie są już przy końcówce), 2.2 i 1 uF WIMA. Nie wiem które dać do preampa na wejście, bo pomiędzy stopniami już ich chyba nie będzie potrzeba ?

jakby ktoś pytał - Układ zasilający, chyba standardowy z noty LM317/337, a tutaj bodajże ze schematu veterana z jego stronki

Regulator barwy tonów + przedwzmacniacz i może cos jeszcze ?
  • Helpful post
    Mc`sFrYcO
    Level 20  
    Witam!
    jeżeli mogłbym ci pomóc to ja bym poleciła następujące połączenie:
    -selektor wejść
    -przedwzmacniacz
    -regulator głośności
    -regulator barwy dźwięku
    -końcówka mocy
    Lub:
    -selektor wejść
    -przedwzmacniacz
    -regulator barwy dźwięku
    -regulator głośności
    -końcówka mocy
    oczywiście jest to moja propozycja poczekajmy na następne:D
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mc`sFrYcO wrote:
    Witam!
    jeżeli mogłbym ci pomóc to ja bym poleciła następujące połączenie:
    -selektor wejść
    -przedwzmacniacz
    -regulator głośności
    -regulator barwy dźwięku
    -końcówka mocy

to jest optymalne połączenie
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Elektryk80
    Level 25  
    Moja kolejność tak wygląda:

1) Przedwzmacniacz RIAA (bo takie sa tam na schemacie w pdf)
    2) Selektor wejść (Linia, phono, CD.. itd.)
    3) Bufor
    4) Regulator barwy dźwięku
    5) Regulator głośności (w tym miejscu ponieważ pozwala on na ściszenie wszystkich szumów z wszystkich bloków wejściowych)
    6) Końcówka mocy

Co do masy to różnie jest, najlepiej metodą prób i błędów dobrać optymalne miejsce ale generalnie jako "centralny punk masy" stosuje się miejsce pomiędzy nóżkami głównych kondensatorów filtrujących w zasilaczu.
    kwierzyk
    Level 15  
    Dzięki za odpowiedzi, ma ktoś jeszcze jakieś pomysły jak to podłączyć ? Przedwzmacniacz na pewno nie może byc jako pierwszy, bo chcę mieć 4 wejścia, to bym musiał wykonać 4 przedwzmacniacze ? Troszke za dużo, a płytek i elementów tyle nie mam ;) Zgodzę się co do kolejności :
    1) selektor wejść
    2) Bufor
    3) Regulator barwy dźwięku
    4) przedwzmacniacz
    5) Regulator głośności (w tym miejscu ponieważ pozwala on na ściszenie wszystkich szumów z wszystkich bloków wejściowych)
    6) Końcówka mocy

Ma ktoś jeszcze może jakieś sugestie i podpowiedzi ?:) Ostatecznie mogę pominąć buforek ;) Bo znajdzie się on na osobnej płytce ;)
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Możnaby zastosować jeszcze inne udoskonalenia:
    1. Filtr do mowy obcinający częstotliwości poniżej 300Hz i powyżej 4000Hz, niezbędny podczas przemówień.
    2. Filtr przeciwgwizdowy 9kHz
    3. Filtr przeciwbrumowy odcinający częstotliwości poniżej 70Hz.
    4. Układ auto-talkover.
    5. Kompresor dynamiki.
    Elektryk80
    Level 25  
    kwierzyk, w tej konfiguracji dlatego jako pierwszy jest przedwzmacniacz (jedna sztuka stereo na jednym wejsciu) ponieważ jest on przewidziany dla wkładki gramofonowej (jak posiadasz gramofon dynamiczny to na pewno byś chciał go podpiąć). Następnie sygnał wzmocniony przez niego do poziomu "liniowego" leci na selektor a w dalszej kolejności na ewentualny następny przedwzmacniacz oraz inne bloki całego układu (w zależności jak będą podłączone).

pozdrawiam :)
    User removed account
    User removed account  
    kwierzyk
    Level 15  
    Buuu, panowie czy czytacie co ja piszę ??? :P

Quote:
    http://unisonus.com/pdf/simple_univ_pre.pdf > simple preamplifier.

SIMPLE PREAMPLIFIER panowie, nie RIAA preamplifier :D nie mam w planie żadnego przedwzmacniacza gramofonowego w planach ;) nie będzie też żadnych bajerów typu jak tu zaproponował nam zarówka rtęciowa, bo to ma być wzmacniacz do domciu a nie na estrade :D

Więc co z tym połączeniem któe napsiałem ? Dla przypomnienia:

Quote:
    Zgodzę się co do kolejności :
    1) selektor wejść
    2) Bufor
    3) Regulator barwy dźwięku
    4) przedwzmacniacz
    6) Końcówka mocy
    Elektryk80
    Level 25  
    sorki kwierzyk, mój błąd i niedopatrzenie :| Ale to chyba z winy że za bardzo lubię gramofony :D

A wracając do przedwzmacniacza to daj go zaraz za selektorem, wtedy możesz pominąć bufor lub przesunąć go pomiędzy regulator głośności a końcówkę mocy.
  • Helpful post
    Ptolek
    Level 36  
    No więc dokładnie co do kolejności proponuję tak:
    1) selektor wejść
    2) Bufor, ew. z lekkim wzmocnieniem, z drugiego pliku .pdf
    3) Regulator barwy dźwięku (ten z pdfa Burr-Brown FIGURE 3, nie dawaj tych rezystorów 250k z pierwszego schematu)
    4) Balans (równoważnik kanałów)
    6) tu (albo przed regulatorem głośności sam się zastanawiam jak byłoby lepiej) może być tłumik 20dB na przekaźniku/przełączniku, przydaje się dla przecyzyjnej regulacji głośności przy cichym słuchaniu, można też przełączać rezystor w sprzężeniu zwrotnym bufora z punktu 2) i punkt 6) pominąć
    7) Końcówka mocy
    Dodatkowo można zrobić przełącznik ominięcia barwy dźwięku - dla uzyskania idealnie płaskiej charakterystyki, ja takie coś mam u siebie we wzmacniaczu. W punkcie 4 i 5, jeżeli potencjometry byłyby bez bufora zaraz po sobie, to pierwszy z kolei potencjometr powinien mieć mniejszą wartość, aby większa rezystancja kolejnego nie wpływała na jego charakterystykę.
    Narysuj teraz cały schemat i będziemy oceniać.
    kwierzyk
    Level 15  
    Ptolek dzięki za odpowiedź :) Przepraszam, że przez 2 dni nie pisałem, le zarywałem nocki nad książkami :P żeby dobre ocenki wpadły za testy i takie tam:P OK.

Przekaźnikowego selektora źródeł nie ma, nie będzie. Po przeliczeniu, wyszło mi, że przekaźniki wyjdą bardzo drogo, do tego robić płytki, na co nie mam natchnienia, dodatkowe trafo, stabilizacja itd więc stwierdziłem, że nie będę dociążał obudowy wzmacniacza dodatkowymi pierdołami, a kieszeni sporymi kosztami. Nabyłem więc selektorek mechaniczny ALPS'a za 8 zł. 4 pozycje, 3 sekcje, myślę że będzie ok ??

Jedziemy po kolei :D Selektor taki o będzie : Nie będę rysować schematów bo ręce mi już odpadają, tyle mam roboty w szkole i w domu, więc screeny porobiłem co i jak :)

• Selektor źródeł - mechaniczny przełącznik firmy ALPS :)
    • Bufor, :arrow: Ptolek, ten z 2 pdf'a ;);)
    • Regulator barwy tonów, ten od BB :) Zastanawiam się jeszcze jakich potencjometrów użyć ?? Telpody będą tutaj OK? A może jakaś inna alternatywa i żeby tanio było ?:D
    • regulator głośności - chciałbym tutaj dać PIHER'a 2 *50K Log, ale on kosztuje 10 zł, a przesyłka kolejne tyle, no chyba, że ktoś coś zamawia w TME, to możemy się jakoś dogadać ?:D:D
    • to samo balans, też myślę, nad jakimś dobry potencjometrem, nie wiem co wybrać, muszę się jeszcze rozejrzeć na allegro :)
    • myślę, że tłumik pominiemy :) nie lubię słuchać aż tak przesadnie cicho, z resztą poziom głośności reguluję raczej za pomocą PC :)
    • no i zgubiłby się nam preamp po drodze hehe :) Licząc, ze bufor da nam wzmocnienie niewiele ponad 1, regulator zadziała tu jak tłumik, więc myślę, ze warto dodać jeszcze jeden stopień wzmocnienia, żeby odciążyć końcówkę coś troszkę ;)
    • końcówka mocy ?:) hmmm :D:D no nie będę taki i też dam fotkę, ale to raczej nic specjalnego ;) brak na niej akurat jeszcze kondensatora wejściowego, ale to się wytnie, aktualnie dumnie siedzi tam ROE 4.7uF MKT ;)

:arrow: Ptolek, mam rysować schemat, czy pominiemy? Elementy będą dokładnie takie same jak na tych schematach, więc nie ma chyba co się męczyć, stopień za stopniem mamy opisany i przedstawiony elegancko na grafikach. OK, napiszcie tez co z tymi potencjometrami : GŁOŚNOŚĆ, BALANS, BASS & TREBLE :D jakie dać i jakie powinny być ok :)

Do dyspozycji jako wzmaki operacyjne mam: AD 797, AD 711 i OP275, może doradzisz, gdzie czego najlepiej użyć ?:)