Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop HPnx6110 chyba uwalona klawiatura

onkyo 28 Oct 2006 21:45 1352 4
 • #1
  onkyo
  Level 11  
  Witam! Kolega zalal mi piwem klawiature dl laptopa hp nx6110. Odlaczylem najszybciej jak moglem laptopa. Wymylem w czystej wodzie klawiature. Poczekalem do nastepnego dnia. Klawiatura nie działa. Wiecie co moze byc powodem?
  Czy takie klawiatury maja jakies uklady zmienjajace kod klawisza na impuls napieciowy? Czy moglo to uledz uszkodzeniu?
 • #2
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  1. To kolega powinien Ci doprowadzić klawiaturę do stanu używalności.
  2. Umyj klawiaturę raz jeszcze w wodzie, po czym pozwól jej "obcieknąć" i wykąp ją w spirytusie, a następnie wysusz naturalnie.
 • #3
  onkyo
  Level 11  
  ok sprawdze co da sie zrobic. Oby pomogło. Udało Ci się kiedyś w ten sposób naprawić jakąś klawiaturke w laptopie?
 • #4
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Tak, udało się. Wyłumaczę Ci zjawisko. Woda, w której najprawdopodobniej myłeś klawiaturę pozostaje przez długi czas w przestrzeniach pod układami scalonymi. Jeżeli po umyciu wodą i po pozostawieniu klawiatury do obcieknięcia umyjesz ją w spirytusie, spowoduje to rozcieńczenie spirytusu wodą i wytworzenie mieszaniny, której nie da się w żaden sposób fizyczny rozdzielić. Nazywa się to azeotropem. Taka mieszanina wody i spirytusu odparowuje bezśladowo.
  Nie pomoże to w przypadku, gdy zwarcia powstałe w chwili zalania spowodowały "zabicie" klawiatury lub jej sterownika (nic nie napisałeś, czy zalanie nastąpiło podczas pracy lapka, czy też przy wyłączonym lapku).
 • #5
  onkyo
  Level 11  
  zalanie nastąpiło podczas pracy(niestaty).Narazie pracuje na klawiaturze na usb. Jesli podczas pracy systemu ekladam tasme od klawiatury w zlacze krawedziowe to nastepuje chwilowe wyswietlanie przypadkowych znaków(klawiszy ni naciskam podczas tego)