Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzic czy jest napiecie 220v

18 Lip 2003 02:01 1955 12
  • Poziom 11  
    witam...
    mam takie pytanie lamerskie...
    jak, za pomoca mikrokontrolera, sprawdzic czy jest napiecie 220v??
    bede potrzebowal przekaznik.... ale raczej bezposrednio go do ukladu nie podepne... jezeli sie dobrze orientuje to bede musial podlaczyc to przez tranzystor.... moze mi ktos wyjasnic jak go dobrac... w jakim ukladzie pownineic on dzialac, co z zakloceniami, itp...
    wiem, ze dla Was to pestka a dla mnie to /na razie/ czarna magia :D
    pozdrawiam i dzieki za pomoc...
  • Poziom 20  
    co chcesz tak naprawdę sprawdzić ?

jakos tak zagmatwałeś, że nic nie wiadomo
  • Poziom 11  
    chcialbym aby mikroprocesor mogl sprawdzic czy w np. gniazdku jest 220v.....

i np. zapalil czerwona diode... /z tym to juz sobie poradze/ :D
  • Poziom 23  
    Jeszcze gdybys napisał jaki to procek było by dużo prościej
    a jak byś przeszukła strony atmela to dostał byś więcej info łączenie z problemami które są przy wykrywaniu ale nie o tym

Zasada działania.

Jesli uC posiada w swojej strukturze diody zabezpieczające porty do masy i do plusa to wystarczy tylko rezystor do portu a z drugiej strony do sieci. A działa to następująco, rezystor ograniczy prąd płynący przez zabezpieczające diody i równocześnie ograniczy napięcie na porcie ( przy zaslaniu 5V) do bezpiecznych progów czyli od -0,7V do 5,7 V a to już stany logiczne. Jako, że napięcie się zmienia to musisz sprawdzać zmiany na tym porcie. A jeszcze jedno port powinien być wejściem smita ( nie pamiętam jek się pisze)
    Jeśli nie wiesz czy port posiada zabezpieczenia to musisz dodać 2 diody zabezpieczające port jedną do 5V a drugą do GND.
  • Poziom 28  
    Najbezpieczniej będzie użyć tronsoptor. Leda transoptora włącz do sieci 220V dodając w szereg rezystor 47K/0,5W i diodę 1N4007. równolegle do leda - kondensator 10uF. Tranzystor transoptora do portu mikrokontrolera z ew. rezystorem podciągającym o ile jest konieczny. Masz zapewnioną izolację i informację o stanie sieci. Kondensator jest w celu wyeliminowania tentnień (prostowanie półokresowe)
  • Poziom 11  
    rozwiazalem problem przez dzielnik napiecia... i uklad mi dziala z tym, ze rezystor 47k strasznie sie grzeje :(
    mozna cos z tym zrobic??
  • Poziom 28  
    Można zastosować rezystor większej mocy lub zastosować np. 3x20k/0,5W
    Rezystor 1K jest zupełnie zbędny. Zwiększa wydzielanie się ciepła (układ pracuje w obu półokresach)., a wystarczy prostowanie jednopołówkowe i kondensator
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ten 47k musi miec conajmniej 2W :idea:
  • Poziom 11  
    gorgoroth napisał:
    Ten 47k musi miec conajmniej 2W :idea:

tak dokladnie jest... 2W
    z wyliczen wychodzi mi ze wydziela sie na nim moc ~1W

tylko nie przypuszczalem, ze bedzie on tak sie grzal :roll:
  • Poziom 28  
    1 to że rezystor 2W przy wydzielaniu na nim się grzeje nieżle-to normalne
    2 nie wywalaj rezystora 1k - przykro się może skończyć
    3 z tych samych powodów nie rezygnuj z transoptora - a w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo nie tylko sprzętu ale i twoje
  • Poziom 11  
    dzieki za podpowiedzi...
    jak bede mial jeszcze jakies pytania to "wale do Was jak w dym " :D
  • Poziom 14  
    a nie prosciej by bylo polaczyc w szereg diode LED i rezystor 50 kOhm 2 Waty ladnie to wmontowac w jakas wtyczke i masz najprostszy tester fazy 100 % niezawodny i nie musisz kombinowac z uP, a jeszcze prosciej kupic srubokret z zaruweczka wodorowa.