Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soldano Atomic 16. Wartość napięcia. Przekrój drutu nawojowego.

29 Paź 2006 16:23 6772 14
  • Poziom 10  
    Wlasnie zamierzam zbudowac kolejny po Red Baronie wzmacniacz, oparty
    tym razem na przeciwsobnej koncowce mocy Soldano Atomic 16, ktorej schemat mozna obejrzec pod tym adresem:

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schematics/audio/soldanoatomic16.pdf

Ogolnie koncowka PP jest prosta, ale zastanawia mnie jeden szczegol, a mianowicie napiecie ktore jest tam opisane jako "FROM RECTIFIER". Wartosc tego napiecia powinna sie miescic w granicach 395 do 425V. No i teraz ma dwa pytania:

1) Jakie dokladnie napiecie mial na mysli autor? Amplituda napiecia wychodzacego z prostownika, wartosc skuteczna napiecia z prostownika, czy moze jest to juz wartosc napiecia po wyprostowaniu przez te dwa kondencatory (2x100uF).
    2) Zakladajac ze jest to napiecie juz odfiltrowane przez te dwa kondensatory (2x100uF), czyli jest to napiecie zasilajace koncowke mocy, to
    czy te ok. 400V nie zabije tych EL84, ktore wedlug katalogu pracuja nominalnie do ok. 300V na anodzie?

PS. Zapytam sie jeszcze czy przekroj drutu nawojowego DNE0,3 w transformatorze zasilajacym bedzie wystarczajacy dla uzwojenia anodowego? (Prostownik w postaci mostka Greatz'a). Oczywiscie chodzi caly czas o opisany powzej schemat.

Pozdrawiam Daniel
  • Zasilacze UPS
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 10  
    Szczerze powiedziawszy to juz wczesniej czytalem Twojego posta. Gratuluje wzmacniacza :) . Analizowalem takze Twoj schemat i znalazlem kilka roznic, a wlasnie najwieksza z nich (ktora najbardziej mnie zastanawiala) dotyczyla wlasnie zasilania anodowego tych dwoch EL84. U Ciebie napiecie zostalo obnizone do standardowego Ua=300V (takze napiecie biasu Ug1 dobrales standardowo -11.5V). Dodatkowo zauwazylem ze zmniejszyles w koncowce mocy rezystory siatki drugiej S2 z 1k do 470, oraz wyeliminowales rezystor obnizajacy napiecie anodowe dla inwertera (zdaje sie ze chyba byl 10k). Podejrzewam ze to byly celowe zmiany zwiazane z tym ze napiecie anodowe EL84 miales zmniejszone wlasnie do tych 300V. Jesli byly inne powody tych zmian to napisz. Ewentualnie napisz jeszcze dlaczego wlasnie zdecydowales sie zmniejszyc to anodowe z 400V do 300V? Czy bales sie wlasnie uszkodzenia EL84? Pisales w swoim poscie ze nawijales trafa sam. Opisz dokladnie rozmiary ksztaltek oraz poszczegolne uzwojenia dla trafa sieciowego i wyjsciowego. Ja tez mam zamiar je sam nawijac. Mam juz wstepny projekt obu transformatorow, ale chcialbym go porownac :) PS. Dodam ze preamp Soldano wogole mnie nie interesuje wiec o nim nic nie pisalem.

Pozdrawiam Daniel
  • Poziom 12  
    Cały schemat stworzyłem na podstawie zdjęć oryginalnej płytki ze strony
    http://acplink.com/chassis/display.aspx?curpage=207
    zdjęcia są tak dokładne że idzie odczytać wartości elementów. Napięcia oczywiście nie da rady odczytać ale po wartościach pewnych elementów i przejrzeniu schematów innych wzmacniaczy gitarowych (raczej poprawnych )można wysnuć pewne wnioski. Tą samą końcówkę posiada równierz Astroverb 16 którego zdjęcia znajduja się na ACP
  • Poziom 10  
    Narysowales swoj schemat caly z tego PCB? Jesli tak to musze przyznac ze sie troche
    napracowales :) Mam do Ciebie prosbe, czy moglbys wyslac mi na emaila twoje PCB, poniewaz nie mam punktow zeby sciagnac z forum :] No i jak pisalem wczesniej napisz o trafach :)
    Pozdrowionka

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomnialem email: komar_23(malpa)wp.pl :)
  • Specjalista - konstrukcje gitarowe
    Witam. Chciałbym prosić o zamieszczenie rysunków płytek do tego wzmacniacza w formacie np pdf ponieważ nie mogę znaleźć wersji eagla która by otwierała plik autorstwa kolegi wolah12.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Witam!!
    Drodzy koledzy czy macie projekt płytki drukowanej do Atomica w wersji dwusronnego druku czy jednostronnego?Posiadam wersje dwustronną ,ale wolałbym wersję jednostronną!
    Pozdrawiam!!!
    Jak by co to mój adres
    antymm(malpa)interia.pl
    Dwustronny, ale po wierzchniej części idzie bardzo mało ścieżek, głównie żarzenie które i tak lepiej zrobić skrętką osobno.
  • Poziom 13  
    No to ta sama wersja pewnie zamieszczona przez któregoś z kolegów!
    Tak sie zastanawiam ,moze drobna obróbka w zwykłym paincie i bedzie oki?Rzecvzywiście tych ścvieżek jest mało po jednej ze stron.
    A ja zrobiłes już go może?
    Ja nie bo nie mogę znaleźć takiej wersji Eagle'a która by otwierała ten plik. 4.16 krzyczy tylko że plik jest "skorumpowany". Płytkę tę znam z oglądania schematów montażowych. Wzmacniacz został wykonany przez kolege wolah12.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    I jeszcze takie lamerskie pytanie.Jakie były by parametry trafa wyjściowego do ktakiego wzmaka na końcówce PP 2xel84(6p14p)?
    Troche kiepski z matmy jestem,wiem ze mozna ewentualnie jakieś gotowe trafo sieciowe wykożystać,ale narazie takowego nie mam.I sam bedę musiał nawinąć .
    P.S. A czy ktos próbował kzrobiś konstrukcje SOUNDWOONDERA
    Trzeba policzyć przekładnię, pamiętając że stosunek impedancji widzianej przez lampę do impedancji głośnika jest równa kwadratowi przekładni napięciowej (w gitarowcach dokładne dopasowanie impedancji nie jest krytyczne). Jeśli chcesz użyć trafa sieciowego to szukaj takiego o napięciu wyjściowym ok 6V, powinna być akurat odpowiednia przekłądnia. Nie ukrywam że byłbym bardzo zainteresowany wynikami eksperymentu z takim trafem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Niedługo przymierzam sie do takiej konstrukcji ,odpowiednie trafo sieciowe już mam,lampki tez jakieś tam inne elementy,i nad trafem sieciowym bedę sie zastanawiał,pewnie pośród sieciowych jest w czym wybierać ,ale to sie jeszcze zobaczy!
    Pozdrawiam!!!!
    Ten ruski wynalazek nieźle wygląda a ja mam od cholery nowali do druku z którymi nie ma co zrobić. Może kiedyś machnę coś takiego :)
  • Poziom 10  
    Wlasnie przymierzam sie do nawiniecia trafa wyjsciowego do 2xEl84 (dla budowanej koncowki Soldano Atomic 16). Postaram sie zamiescic moj projekt tego trafa. Jak juz go nawine napisze jak sie sprawuje. Narazie koncze nawijanie trafa sieciowego. Zostalo juz tylko zarzenie, ale nie mam jeszcze odpowiedniego drutu. Jesli ktos bedzie zainteresowany takze trafem sieciowym to rowniez moge go umiescic.

Pozdrawiam Daniel