Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter. Jakich tranzystorów MOSFET użyć? Napięcie naprzemienne na wyjściu.

kasia.cison 29 Oct 2006 16:53 1675 3
    kasia.cison
    Level 2  
    Cześć wszystkim. Mam do rozwiązania problem i chciałabym poprosić o poradę dotyczącą do zaprojektowania inwertera CMOS:

Niniejszy układ ma mieć zastosowanie jako klucz elektroniczny umożliwiający sterowanie prostym silnikiem prądu stałego (kontroli podlegać ma jedynie kierunek obrotu silnika, czas obrotów w danym kierunku zależy od wypełnienia przebiegu sterującego). Na załączonych rysunkach widać schemat oraz przebieg, który uzyskałam w wyniku symulacji w PSpice. Do sterowania inwerterem zamierzam użyć sygnału prostokątnego z mikroprocesora przeskalowanego przy użyciu komparatora analogowego tak, aby był to sygnał dwubiegunowy. W wyniku przełączania na wyjściu inwertera ma się pojawiać przemiennie +-12V odniesione do masy zasilacza symetrycznego.

a) Jakiego zatem modelu tranzystorów MOSFET powinnam użyć, jeśli prąd pobierany przez silnik (podłączony bezpośrednio do wyjścia inwertera) nie będzie przekraczać 2A.

b) Podczas symulacji w PSpice starałam się uzyskać napięcia naprzemiennie +-12V na wyjściu. Eksperymentalnie zmieniając wartości obu zasilań, a także zmieniając przeskalowanie sygnału sterującego. Czy to dobry tok rozumowania? W jaki sposób najlepiej mogłabym uzyskać pożądane wartości napięć na wyjściu inwertera (+-12V)

Będę bardzo wdzięczna za udzielone wskazówki;)
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    przychylam się do wypowiedzi Kolegi :arrow: Loker, by zastosować mostkowy układ sterowania.
    Chcę jednak z całą stanowczością zaakcentować, aby zmodyfikować algorytm sterowania kluczy w taki sposób kiedy silnik ma "krecić" w wybranym kierunku, by nie zmieniać znaku przyłożonego napięcia, ale tylko utrzymać stan nieprzewodzenia kluczy.
    Nie należy też zapominać, iż schemat zastępczy jakiegokolwiek silnika prądu stałego z komutatorem mechanicznym to szeregowo połączona SEM (napięcie źródłowe) twornika pracująca jako odbiornik z rezystorem reprezentującym rezystancję uzwojeń twornika (w stanach przejściowych ujawnia się jeszcze idukcyjność obwodu twornika).
    Przyłożenie napięcia zasilającego o znaku przeciwnym do znaku właściwego, kiedy silnik pracuje normalnie, skutkuje sumowaniem się SEM i napięcia wymuszające (mają wtedy jednakowy znak) i silnik ten staje się prądnicą, a to skutkuje zmianą kierunku przepływu prądu twornika (jak szybka jest ta zmiana kierunku prądu, to wyznacza to stała czasowa obwodu twornika, być może nie dojdzie do zmiany, ale tylko do zmniejszenia wartości prądu, kiedy okres impulsowania będzie odpowiednio mniejszy od w/w stałej czasowej), co nie jest pożądane, za wyjątkiem przyspieszonego hamowania.
    Pozdrawiam
    kasia.cison
    Level 2  
    dzięki wielkie... koledzy!!!