Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica synchroniczna samowzbudna - silnik klatkowy?

pbw1 29 Oct 2006 20:55 12994 5
 • #1
  pbw1
  Level 10  
  ...Prosze o wyjeśnienie... Miałem okazję rozebrac generator prądotwórczy 2.5kW producent SET napięcie wyjściowe z prądnicy 1f 230V 50Hz. Stojen wyglądał standardowo (skojarzony w gwiazdę) jednakże wirnik mnie zaskoczył. Spodziewałem się prądnicy synchronicznej, a co za tym idzie jekiś uzwojeń wzbudzających na wirniku albo magnesów trwałych - nic takiego nie znalazłem. Wirnik budowa identyczna jak w przypadku silników klatkowych (tylko szczelina powietrzna między wirnikiem, a stojanem większa) , żadnych pierścieni i szczotek za to bateria kondensatorów 130µF połączonych do przewodu fazowego na stojanie. Opisuje się tu podobne zagadnienie, ale na Boga jak to działa...? Dodam tylko, że w czasie pracy po odłączeniu kondensatorów prądnica się nie wzbudza bo brak jakiegokolwiek napięcia wyjściowego. Generator ma 3000obr/min no i według starego zapisu mądrzejszych ode mnie wieszczy f=pn/60 jak nic padchodzi mi pod synchroniczną ale.... jego budowa to wyklucza. Dodam schemacik,
  odczytany na obudowie (bez opisów bo zatarte). Proszę o racjonalne wyjaśnienie działania tego zespołu prądotwórczego bo fakt o istnieniu takich maszyn namacalnie już sam zbadałem. JAK TO SIĘ WZBUDZA?
  ps. nie odsyłać do podtematów czytałem - brak odpowiedzi ? Pozdrawiam ;)

  link do schemaciku
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3166454#3166454
 • #2
  krzychol66
  Level 24  
  Wszystko wskazuje na to, że masz do czynienia z prądnicą asynchroniczną.
  Przy 3000 rpm na biegu jałowym będzie ona miała prawie 50Hz. Przy pełnym obciążeniu powinna mieć ok. 50Hz - 5%. Jeżeli prądnica ma 3000 rpm +2,5%, to częstotliwość powinna się zmieścić w przedziale 50Hz ± 2,5%. Dla pewności można spróbować pomierzyć rzeczywiste obroty i częstotliwość na biegu jałowym i pod obciążeniem.
  Omówień prądnicy asynchronicznej było na forum już dosyć dużo.
 • #3
  pbw1
  Level 10  
  mam problem z tą prądnicą, uzwojenia stojana 3 pary są ok - brak przebicia pomiędzy nimi oraz przebicia do masy, są poprawne. kondensator dołączany trzyma pojemność nie jest zwarty ani nic takiego, mimo to prądnica nie chce się wzbudzić w wyniku czego na wyjściu brak mam jakiego kolwiek napięci. Co jest przyczyną awarii nie mam pojęcia jeśli ktoś ma jakieś pomysły proszę o odpowiedź.
 • #4
  CW-Bax-61
  Level 12  
  Sprawdź czy zmieniając kierunek obrotów nie wzbudzi się przypadkiem. Jeśli nie spróbuj podłączyć jedną z faz wirnika do akumulatora celem namagnesowania i wtedy spróbować w obie strony.
 • #5
  chester8
  Level 19  
  Witam...
  To co posiadasz to autonomiczna prądnica asynchroniczna o wzbudzeniu kondensatorowym
  WZbudzenie tej prądnicy odbywa sie dzięki magnetyzmowi szczżtkowemu, którego brak powoduje kłopoty ze wzbudzeniem , należy zrobić tak jak kolega CW-Bax Ci poradzi poprostu pomiędzy dwie fazy podłacz 12V z akumulatora i powinno grać.
  Problem z brakiem wzbudzenia pojawia się zwykle gdy prądnica zostanie zatrzymana bez uprzedniego odłączenia obciazenia lub gdy np. nastąpi zwarcie, są to zwylke najczęstsze powody...
  Wiem, że nowe prądnice tego typu nie mają juz tego probblemu.
  Zasada działania jest opisana tu...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic400975.html
  Pozdrawiam...
 • #6
  pbw1
  Level 10  
  Z tym podłączeniem jednej fazy wirnika to hmm... (wirnik klatkowy). Jest to raczej nowszy typ prądnicy, który według producenta nie powinien mieć problemów ze wzbudaniem się - każdy swoje chwali. Producent twierdzi, iż wystarczy do wzbudzenia jedynie właściwe podłączenie kondensatorów. Prądnica się jednak nie wzbudza. Dysponując identycznym agregatem stwierdziłem, że praktycznie oba są identyczne a ich uzwojenia mają te same parametry. Jeden działa, a drugi nie (na tych samych bateriach kondensatorów przy takim samym podłączeniu). Sprawdze jeszcze pare możliwości ale daleki jestem od optymizmu. Jak coś się ruszy to dam znać. Czekam na inne pomysły i mam nadzieje, że uda sią rozwiązać tą zagadkę. Dołączam zdjęcie wirnika i stojana.