Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doklejanie Magnesu do głosnika - pytania

29 Paź 2006 22:17 2724 3
  • Poziom 21  
    Witam

mam 2 ogólne pytania :

Jakim klejem dokleić magnes do tyłu głośnika
    Jakie skutki mogą być po takiej modyfikacji ?

bardziej szczegółowo -
    przeglądają różne fora i zauważyłem że dodatkowy magnes zawsze robił pewne zmiany na + (większy SPL, lepsza dynamika basu) chciał bym także spróbować doklejając magnes do gdn18-120-6-sw
    czego mogę sie spodziewać poza większa masą głośnika ??
    jak to wykonać dobrze ?
    jaką stroną (odpychającą czy przyciągającą)
    jakim klejem.

czy da się w jakikolwiek sposób przewidzieć zmianę ?? czy tylko i wyłącznie doświadczalnie ?
    osobiście chciał bym zwiększyć jakość basu, nie potrzebuje w domu większego SPL
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Dodatkowy magnes dokleja się zazwyczaj, jeśli chce się uzyskać ekranowaie magnetyczne (przyklejenie stroną odpychającą niweluje znacznie pole magnetyczne na zewnątrz pierścienia magnesu). Dodatkowym efektem przyklejenia magnesu stroną odpychającą jest zwiększenie indukcji w szczelinie magnetycznej i tym samym wzrost SPL i zmniejszenie QTS głośnika. O ile? To zależy od tego, jak słaby był wcześniej układ magnetyczny głośnika. Podobno najlepiej na tą operację reagują głośniki ze słabym układem magnetycznym. Do tego stopnia, że głośnik z wcześniejszym QTS ok. 0,7 staje się możliwy do zaaplikowania w obudowie bas refleks - po spadku QTS do 0,4 (pamiętam, że to starszego Tonsila 16 lub 20 cm dotyczyło).
    Myślę, że w przypadku GDN 18-120-6 SW nie osiągniesz spektakularnego efektu - ten głośnik już ma bardzo silny układ magnetyczny, jak na tak niedużą średnicę membrany.
    Jako ciekawostka - przyklejając magnes stroną przyciągającą zwiększamy QTS i zmniejszamy SPL - można to wykorzystać, jeśli chcemy dać głośnik do obudowy zamkniętej.

Więcej basu z tej operacji na 18 SW nie osiągniesz, co najwyżej trochę lepszą jego kontrolę.
    Myślę, że klej Distal powinien utrzymać magnes na właściwym miejscu.
  • Poziom 21  
    właśnie bardziej zależy mi na jego lepszej kontroli :) dziś juz dostałem pakę z STX'a i niebawem porównam głośnik z dodatkowym magnesem z głośnikiem bez niego.
    i sam się przekonam

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    W jakiej pojemności masz te 18 SW i na ile strojone?
    Podziel się koniecznie odczuciami po dokejenia magnesu.
    Miałem jakiś czas temu ochotę zrobić to samo z 2xGDN 22-120-8-SC, bo mam je w za trochę za małej obudowie 37l, lecz odłożyłem ten temat na później. Wg mnie głośniki powinny po takim zabiegu lepiej grać w mniejszej objętości, zyskać na kontroli oraz szybkości basu (ale najprawdopodobniej nie będą zapuszczać się tak nisko, jak przed doklejeniem) i oczywiście obniżyć wpływ układu magnetycznego np. na kineskop.

Powodzenia i czekam na relację :)