Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie ogrzewaniem (piece akumulacyjne)

raffaelo 29 Paź 2006 22:30 1739 2
  • #1 29 Paź 2006 22:30
    raffaelo
    Poziom 2  

Witam,

chcialem sie zorientowac w jaki sposob mozna zorgranizowac sobie automatyczne sterwanie piecy akumulacyjnych (chodzi mi o rozwiazanie tanie !).
    Moja sytuacja wyglada nastepujaco: Posiadam piece akumulacyjne z dynamicznym oddawaniem energii oraz korzystam z taryfy G12.

Chcialbym sterowac tymi piecami odpowiednio w zaleznosci od czasu jak i zalezenie od temperatury (moze z tym byc roznie poniewaz posiadam kominek). Komplikujac sytuacje dodam ze chcialbym zarzadzac zarowno ladowaniem jak i rozladowywaniem energii. Grzejniki znajduja sie w roznych czesciach domu tak ze medium sterowania nasuwa sie samo = radio. Czesto wyjezdzam dlatego fajnie gdyby rowziazanie posiadalo funkcje - wyjezdzam na 5 dni na urlop wiec utrzymuj niska temperature, a potem wroc do stanardowego cyklu.

Czytalem, szukalem i doszedlem wstepnie do takich rezulatow: Zainstaluje dwa regulatory jeden do ladowania, drugi do rozladowywania. Dowiedzialem sie ze Euroster moze mi na zamowienie dolozyc extra dwa odbiorniki do jednego nadajnika (w zestawie standardowo jest jeden regualtor - nadajnik oraz jeden odbiornik). Dla trzech grzejnikow suma kosztow takiego rozwiazania wynosi prawie 1500 zl ! Przemyslalem drugi raz, mam jush jeden euroster (sterowanie kablowe) kupie drugi taki sam (bo tani) tylko chcialbym kupic do tego jakis gotowy TANI interejs ktory pozwoli mi radiowo sterowac za pomoca tych regulatorow.

Dlatego moje pytani brzmi: czy ktos slyszal moze o gotowym radiowym rozwiazaniu ktory pozwoli mi szybko polaczyc takiego eurostera (taki rodzaj radiolinii). Czyli prostym jezykiem piszac zalaczam przekaznik/wlacznik w jednym miejscu a w drugim zalaczane tym sygnalem droga radiowa rownoczesnie sa inne przekazniki sterujace grzejnikiami np w 3 pokojach.
    Szukam raczej gotowych rozwiazan, nie mam czasu na "lutowanie plytek".
    A moze ktos ma pomysl na inne tanie rozwiazanie tego problemu ?

dzieki z gory ! pozdrawiam

• #2 29 Paź 2006 22:45
    elektro-dom
    Poziom 22  

Ja mam także 4 piece akumulacyjne OAS i dynamiczne.
    Stosuję najprostsze rozwiązanie za pomocą zegarów czasowych. Nastawiam np.na 2,5 godz w dzień i 3 godz w nocy.(oczywiście czas ustawić można w zależności od mocy pieca i potrzeb)
    Dla każdego pieca po jednym zegarze i tyle.
    Koszt takiego rozwiązania to 20-30zł na jeden piec.
    Rozwiązanie drogą radiową wydaje mi się najgorszym rozwiązaniem :((
    Polecam.!

• #3 29 Paź 2006 23:35
    raffaelo
    Poziom 2  

dzieki za szybka odpowiedz !

tak...., ale takie proste ma wiele ograniczen..
    "wlaczam" kominek wowczas piece takze dzialaja na full, robi sie cieplej wowczas takze jest w mieszkaniu cieplej, wyjezdzam na dluzej wowczas musze 3-4 razy wylaczac manualnie, a gdy przyjezdzam to oczywiscie jest zimno. Poza tym gniazdka i te proste regulatory gdzies za meblami, bo gdyby byly przy grzejnikach to jush dzieci by poznaly tajniki "programowania" ...;)

itd..

czy ktos ma inne pomysly ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME