Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec CO zapowietrza się

30 Oct 2006 00:56 29380 14
  • Level 10  
    Mam piec 17kW na "eko-groszek" f-my Pro-Eko, pracujący w układzie otwartym (z naczyniem wzbiorczym - zalane do wypływu wody górą, zaopatrzone w automatyczny odpowietrznik na szczycie). Obieg pieca jest sprzężony wymiennikiem ciepła (Alfa-Laval max.45kW) z zamkniętym obiegiem grzejników (jakieś 8 sztuk/130m2 pow. mieszkalnej). Obydwa obiegi z pompami Grundfoss. Instalacja chodzi od 2 dób. Grzejniki grzeją jak trza, ale jest problem:
    Obieg pieca jest bez przerwy zapowietrzony- w piecu słychać bulgot, w obiegu pieca szumy. Odpowietrzenie przez śrubę na pompie daje skutek na jakieś 2 godziny, potem znowu to samo. Skąd się to sakramenckie powietrze bierze? Jedyny kontakt z atmosferą jest przez naczynie wzbiorcze, ale ono jest 1,5m nad piecem, połączone jedną rurką 25mm. Instalacja jest szczelna - żadnych wycieków. Instalacja obiegu wtórnego też jest szczelna, odpowietrzona na sicher (żadnych szumów i bulgotu, kaloryfery grzeją równo, całą powierzchnią, ciśnienie w granicach 1,6-2atm).
    POMOCY!!!
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 20  
    Witam.
    Jezeli instalacja byla nie dawno uruchomiona, to w ukladzie jest sporo powietrza. Najwazniejsza sprawa jest odpowietrzenie pieca bo jezeliw piecu bedzie sporo powietrza to woda tak mocna sie w nim grzeje ze powstaje para wodna ktora dodatkowo "zapowietrza" uklad. Tak wiec mysle ze przy piecu powinien byc jakis zaworek do odpowietrzania lub jezeli go nie ma to trzeba poluzowac srubunek przy wyjsciowej rurze (rurze ktora rozprowadza nagrzana wode) az wyjdzie wszystko powietrze, poza tym trzeba odpowietrzyc kazdy kaloryfer (kazdy odbiornik ciepla) osobno.
    Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Dzięki. Chyba jestem troszkę niecierpliwy...
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 33  
    Tak jak kolega pisał, jak jest nowa instalacja to powietrza jest sporo.
    Poza tym tam nie powinno być odpowietrznika automatycznego, należy go bezwzględnie zdemontować, to ma być układ otwarty bez żadnych zaworów.
    Jeżeli wystarczy to pompę w układzie otwartym daj na 1 lub 2 bieg.
    I jeszcze jedno, jeżeli do naczynia jest podłączona tylko jedna rura(powinny być dwie + przelew) od kotła to dobrze by było aby była ona na zasilaniu.
  • Level 26  
    DonRomano wrote:
    Poza tym tam nie powinno być odpowietrznika automatycznego, należy go bezwzględnie zdemontować, to ma być układ otwarty bez żadnych zaworów.

Dokładnie tak jak kolega napisał - instalacja otworta ma być otwarta - wtedy układ sam się odpowietrza. Rozumiem że rura do naczynia wzbiorczego podłączona w taki sposób, że powietrze w piecu nie zostaje uwięzione w wyniku powstania swego rodzaju syfonu wodnego...
  • Level 10  
    Nie bardzo kumam...
    Czy odpowietrzenie nie powinno być w najwyższym punkcie instalacji (o ile się nie mylę)?. U mnie to "naczynie" (taki nie za wielki cylinderek) jest na WYLOCIE z kotła. Poza tym jest to naczynie fabryczne, z jednym wlotem (z pieca), jednym wylotem (do kubła) i odpowietrznikiem na szczycie. Gdzie mu te dwie rury wetknąć i skąd je pociągnąć?

Mam dodatkowe cztery pytania (ciekawe, czy ktoś jeszcze ten mój post przeczyta...?):
    1. Po co instalatorzy robią tzw. "bypass" na piecu (cienka rurka z zaworem dławiącym, łącząca wlot z wylotem)?
    2. Ile cm ponad krawędź retorty powinna wystawać strefa żarzenia węgla w fazie "spoczynku" (kiedy temperatura jest powyżej punktu załączenia stałego nadmuchu)?
    3. Dlaczego notorycznie instaluje się pompy obiegowe na wylocie kotła, podczas gdy logika nakazywałaby raczej wlot (mniejsza szansa zapowietrzenia pompy - niższa temperatura, wyższe ciśnienie hydrostatyczne, większy opór przed pompą)? W obiegu wtórnym wymiennika ciepła zainstalowałem pompę na dolocie i obieg wtórny nie ma ŻADNYCH zapowietrzeń.
    4. Mam też instalację CWU grzaną z pieca. Producent sterownika pieca poleca przy opcji "stałe działanie pompy CO" jakiś "zawór trójdrożny". Co to jest i po co jest?
  • Helpful post
    Level 26  
    Powinno być tak jak na załączonych obrazkach http://www.termsystem.republika.pl/schematy.htm
    jest tam również zawór trójdrożny - jest to sterowany zawór który przełącza obieg wody z kotła na bojler lub kaloryfery i dzięki przełączaniu przy odpowiednich temperaturach zapewnia utrzymanie własciwej temperatury wody w bojlerze. To tak w uproszczeniu.
  • Level 33  
    Teoretycznie powinny być trzy w praktyce są dwie(wzbiorcza i przelew z naczynia).Zbiornik nie ma prawa mieć odpowietrznika automatycznego na górze otwór powinien być otwarty.
    Add.1 Bypass montuje się w celu zabezpieczenia samej pompy obiegowej, w twoim przypadku bez sensu możesz go zamknąć będzie nawet lepiej teraz pompa pracuje na krótkim obiegu i stąd mogą być problemy.
    Zamiast takiego bypasu stosuje się również zawory różnicowo-upustowe, ale i to w twoim przypadku nie ma sensu.
    Add.2 nie odpowiem nie znam się na tego typu kotłach(palnikach).
    Add. 3 nie ma specjalnie znaczenia gdzie montuja się pompę chodź są różne zdania na ten temat.
    Doświadczony instalator powinien kierować się konkretną instalacją i do niej dopasować miejsce zainstalowania pompy.
    Add.4 tak jak kolega wyżej napisał zawór taki przełącza obieg pomiędzy zasobnikiem a układem C.O..Montuje się go aby poprawic działanie instalacji i aby zwiększyć komfort jej użytkowania.
    Nie dopuszcza on np. do zbyt dużego wzrostu temperatury na zasobniku i umożliwia szybkie dogrzanie wody odłączając układ C.O.(priorytet absolutny lub równoległy).

Są również inne zastosowania takich zaworów ale to już odrębny temat.
    Jak masz jeszcze jakieś pytania pisz.
  • Level 11  
    DonRomano wrote:
    I jeszcze jedno, jeżeli do naczynia jest podłączona tylko jedna rura(powinny być dwie + przelew) od kotła to dobrze by było aby była ona na zasilaniu.

Zasilanie to znaczy powrót z grzejników? Mam też podobny problem z tym zapowietrzeniem w piecu ale u mmnie to sie dzieje przy temperaturze 60 stopni, pompke mam na wyjściu pieca, naczynie otwarte podłączone jedną rurką do powrotu zgrzejników, zauważyłem że im większy bieg pompki tym większe bomblenie. Może jest jakieś ognisko cienkiej blachy i w tym miejscu się gotuje? Pozdrawiam
  • Level 26  
    Czy ja dobrzę widzę "do powrotu z grzejników" ??????? Naczynie wzbiorcze powinno być podłączone do zasilania czyli rury która wychodzi z górnej części kotła i przez którą płynie gorąca woda w kierunku grzejników. Pierwsze słyszę żeby ktoś podłączał otwarte naczynie wzbiorcze do powrotu - to nie ma prawa dobrze działać - kocioł bedzie się zapowietrzał.
  • Level 33  
    Naczynie wzbiorcze w instalacji wodnej centralnego ogrzewania systemu otwartego

Instalacja centralnego ogrzewania systemu otwartego powinna być zabezpieczona naczyniem wzbiorczym, którego zadaniem jest przyjmowanie przyrostu objętości wody pod wpływem wzrostu temperatury oraz odpowietrzenie instalacji. Naczynie powinno być zamontowane w najwyższym punkcie instalacji min. 0,7 m nad najwyższym odbiornikiem ciepła. Pojemność wodna naczynia jest w przybliżeniu równa podwójnemu przyrostowi objętości wody w instalacji przy ogrzaniu od 10°C do 100°C, co stanowi około 4,3% objętośći wody w instalacji.
    Minimalną pojemnośc naczynia wzbiorczego należy określić wg PN-91/B-02413 ze wzoru :

gdzie : n - pojemność wodna instalacji ogrzewania wodnego [dm3] obliczona zgodnie PN-91/B-01430
    r1 - gęstość wody w temperaturze 10°C [kg/m3]
    Dn - przyrost objętości wody przy jej ogrzaniu od temperatury 10°C do średniej temperatury obliczeniowej instalacji tsre [dm3/kg]
    tsre = 0.5*(tz-tp)
    gdzie: tz - obliczeniowa temperatura wody instalacyjnej na zasilaniu °C
    tp - obliczeniowa temperatura wody instalacyjnej na powrocie °C
    Wartości liczbowe przyrostu objętości właściwej w zależności od różnicy temperatur należy przyjmować:tsre °C 90 85 82,5 80 77,5 75 70 65 60 55 50 45 40
    tsre-10°C °C 80 75 72,5 70 67,5 65 60 55 50 45 40 35 30
    Dn dm3/kg 0,0356 0,0321 0,0304 0,0287 0,0271 0,0255 0,0224 0,0195 0,0168 0,0142 0,0118 0,0096 0,0076

Ze względów montażowych można zastosowaś dwa naczynia wzbiorcze o takiej samej wysokości połaczone rurą łączącą ich części wodne oraz rurą łączącą ich przestrzenie powietrzne. Naczynie wzbiorcze jest wyposażone w króćce do przyłączenia wznośnej rury bezpieczeństwa, opadowej rury bezpieczeństwa oraz rury przelewowej i połaczonego z nią odpowietrzenia.
    Wewnętrzna średnica rury bezpieczeństwa rRBwynosi co najmniej :

lecz nie mniej niż 25 mm, gdzie Q moc cieplna lub wymiennika [kW]

Wewnętrzna średnica rury wzbiorczej rRW wynosi co najmniej :

lecz nie mniej niż 25 mm, gdzie Q moc cieplna lub wymiennika [kW]

Wewnętrzna średnica rury sygnalizacyjnej powinna wynosić co najmniej 15 mm. Rura ta powinna być wyprowadzona nad zlew lub kratkę ściekową w kotłowni lub węzła cieplnego. W celu zabezpieczenia naczynia i wszystkich rur przed zamarznięciem często stosuje się przewód cyrkulacyjny o średnicy nominalnej 20 mm wyposażony w zawór dławiący, który zapewnia odpowiednią cyrkulację wody. Przewódy należy doprowadzić do pomieszczenia kotłowni.

Wadą stosowania systemu otwartego jest narażenia na zwiększoną korozję przewodów instalacji centralnego ogrzewania, dlatego powszechnie zastępowane są przez urządzenia systemu zamknietego. Wg PN dla kotłów na paliwo stałe można stosować tylko układy z systemem otwartym.

Mam nadzieję, że teraz rozwiały się wszystkie wątpliwości związane z prawidłowym podłączeniem naczynia otwartego.
  • Level 26  
    Swoją drogą to znalazłem w sieci i podałem linka trochę wyżej takie cóś :-) http://www.termsystem.republika.pl/schematy.htm
    jest tam schemat instalacji z naczyniem wzbiorczym z jedną tylko rurą a z tego co mówisz to normy swoje a producenci swoje i jak tu wierzyć w google :-)
  • Level 33  
    Powyższy opis dotyczy kompletnych instalacji C.O.
    W opisywanym przez nas przypadku (układ z wymiennikiem) przeważnie wystarczy jedna rura pod warunkiem odpowiedniego jej podłączenia.
  • Level 11  
    no to jutro przekładam przyłącze naczynia wyrównawczego, z tym podłączeniem do powrotu to chodziło mi o to aby nie nagrzewać niepotrzebnie naczynia

Pozdrawiam
  • Level 10  
    Dziękuję wszystkim!
    Instalacja zapowietrzała się przez odpowietrzik automatyczny na obwodzie CWU. Wyrzuciłem i jest OK.
    Parametry pieca ustaliłem metodą prób i błędów.
    Zasilanie pojemnika CWU metodą dół ->góra zrobię kiedyś tam. Na razie odpowietrzam obwód CWU co 3-4 dni przez korpus odpowietrznika (jest tam zawór sprężynowy). Parę bąbli i z grzywki.
    Trzymajcie się ciepło!
    Janko. [/GVideo]