Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz swa-6000. Czy ma ktoś wykres wzmocnienia?

ajus 30 Oct 2006 12:38 12145 21
 • #1
  ajus
  Level 11  
  Witam
  Na stronie http://www.anprel-plus.com.pl/wyroby/wzmacniacze/index.html
  są wykresy wzmocnień dla poszczególnych wzmacniaczy, ale nie ma dla SWA-6000. Czy ma ktoś taki wykres?
  chodzi mi o to, że nie wiem jaki wzmacniacz kupić (antena siatkowa). Mieszkam 40 km na północ od Zamościa i nie mogę odbierać tvn (ok. 750MHz). Dotychczas miałem swa-7, 9, 14 i EXPO-474 i żadna z tych płytek nie daje zadowalającego efektu.
  Czy ktoś może mi pomóc?


  pozdrawiam
  ajus
 • #2
  Driver-
  Level 38  
  Odbiera antena, jak jest kiepska to nie pomoże ci żaden wzmacniacz, wzmacnia również szumy i zakłócenia. Zamiast zastanawiać się nad wzmacniaczem, zainwestował bym w lepsza antenę, jakąś Yagę z dobrym zyskiem i do tego wzmacniacz taki jaki masz.
 • #4
  Driver-
  Level 38  
  Marcin91 wrote:
  tutaj prawdopodobnie jest sprawa anteny a nie płytki
  Prawdopodobie :?: Napewno anteny. Wzmacniacz musi mieć co wzmacniać. Taniej z gwarancją i z pierwszej ręki ARS i Yagi.
 • #5
  kasprzyk
  Electrician specialist
  ajus wrote:
  Witam
  Na stronie http://www.anprel-plus.com.pl/wyroby/wzmacniacze/index.html
  są wykresy wzmocnień dla poszczególnych wzmacniaczy, ale nie ma dla SWA-6000. Czy ma ktoś taki wykres?
  chodzi mi o to, że nie wiem jaki wzmacniacz kupić (antena siatkowa). Mieszkam 40 km na północ od Zamościa i nie mogę odbierać tvn (ok. 750MHz). Dotychczas miałem swa-7, 9, 14 i EXPO-474 i żadna z tych płytek nie daje zadowalającego efektu.
  Czy ktoś może mi pomóc?


  pozdrawiam
  ajus


  Co masz na mysli - zadawalający efekt?
  Według specyfikacji tych płytek mają one wzmocnienie od 28db - czyli b. dużo. Jak sytuacja u sąsiadów, czy u nich jest ok, jakie anteny stosują?
  Jezeli jesteś na skraju sygnału i odbierasz szczątkowy sygnał - żadna antena i wzmacnaicz nie pomoże - musiałbyś szukać innego miejsca dla anteny, inną wysokość.

  Pzdr
 • #6
  ajus
  Level 11  
  Jeśli chodzi o jakość odbioru to było dobrze dopóki nie wymieniłem okien w mieszkaniu. Nie wiem czy to ma jakiś związek (aluminiowe ramy) ale wcześniej było dużo lepiej.
  Zadowalający efekt to taki, żeby dało się czytać napisy po filmie. Teraz jest tak, że obraz skacze i trzeszczy. Mieszkam pomiędzy czterema nadajnikami: Zamość, Tarnawatka, Bożydar i Piaski i z każdego odbieram inną stację. (trzeszczy tylko na tv Lublin i TVN). Pewnie żeby było wszystko dobrze, to musiałbym zainwestować w 4 anteny, albo co najmniej 2. Jedna na tvn, druga na tv Lublin i siatka na pozostałe stacje.
 • #7
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Hmm okna w mieszkaniu - dziwna sprawa - raczej nie powinny mieć znaczenia - może zbieg okoliczności - w tym czasie wysiadła płytka lub zmieniły się warunki nadawania. jeżeli wymieniłeś płytkę - powinieneś założyć taką samą jaka była podczas dobrego odbioru - silna płytka może tylko pogorszyć obraz - tym bardziej, iż ściągasz wiele kierunków.


  pzdr
 • #8
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  To tylko przypuszczenie możliwej sytuacji, w której wymiana okien w mieszkaniu, może mieć wpływ na pogorszenie odbioru.
  Na ogół, przewód antenowy, (w instalacjach indywidualnych, amatorskich), którym doprowadzamy sygnał od anteny zewnętrznej do odbiornika, jest "przepuszczony" do mieszkania w okolicach okna.
  Na przykład przez otwór przewiercony w drewnianej, nieruchomej części okna zwanej futryną lub ościeżnicą,
  albo przez szczelinę-rowek, wyciętą pomiędzy ruchomą ramą skrzydła okiennego a nieruchomą ramą ościeżnicy.
  Monterzy nowych okien usuwają stare okna wraz z ościeżnicami, metodą "na chama", młotem i łomem.
  Mogli więc uszkodzić przewód antenowy podczas demontażu starengo okna lub montażu nowego okna (połączonego z wierceniem dziur w ścianie pod kotwy okienne, mocowane na kołki rozporowe).

  Powszechnym błędem domowników, jest częstowanie monterów okiennych, kawką, ciasteczkami i pozwalanie im na palenie papierosów w naszym mieszkaniu.
  Zamiast tego, powinno się ich pilnować bez przerwy, nie spuszczać z oka, przewidywać ich głupotę i ich wrodzoną skłonność do uszkadzania wszystkiego, co nie jest związane z ich profesją.
  Rozmawiać należy tylko z głównym majstrem i jemu zgłaszać wszelkie zastrzeżenia, co do niechlujstwa jego podwładnych,
  nie chwalić, nie przymilać się, nie wdawać w pogawędki towarzyskie, opieprzać za bałagan, wygonić z domu jeśli tylko poczujemy od nich woń alkocholu, bo oni biorą za swoją robotę grubą forsę.
  Należy zastrzec sobie podczas zamawiania usługi, że; nie wolno im palić w naszym mieszkaniu, żarcie mają mieć swoje, oraz że powinni zabezpieczyć mieszkanie folią przed zakurzeniem i zabrudzeniem, tudzież posprzątać po sobie.

  Inna możliwość to wzrost zawilgocenia nie dogrzanego i nie wietrzonego (ze względów nadmiernej oszczędności) mieszkania, po zamontowaniu nowych szczelnych okien
  i ewentualnie stąd szkodliwe odddziaływanie nadmiaru skraplającej się pary wodnej na elementach elektronicznych wewnątrz odbiornika telewizyjnego.
  To tyle jako, stolarz.

  Jako amator dobrego odbioru, polecam z najlepszych wyrobów Anprela, szerokopasmowy przedwzmacniacz SWA-MGF-01, -droższy ale najlepszy.
  Pojedynczą sztukę SWA-MGF 01 za 12 zł z VAT, to raczej trzeba kupić na miejscu u Producenta pod Warszawą, bo w detalu to ci pewnie jej nie wyślą, telefon do działu zbytu jest na stronie producenta można spytać).
  Pojedyńcze sztuki w detalu, w każdą Środę w Garwolinie na wiejskim targu idą nawet po 25zł.
  Na ogół w hurtowniach, czy sklepach detalicznych na terenie Polski nie można go dostać, że względu na stosunkowo wysoką cenę hurtową, zniechęcającą hurtowników do inwestowania "w zapasy".
  Ma względnie płaską charakterystykę wzmocnienia,
  więc przy sumowaniu z sygnałami z innych anten warto wyciąć zbędne częstotliwości za pomocą filtra kanałowego, lub pasmowo-przepustowego, ewentualnie odpowiedniej zwrotnicy, aby nie "zaszumiał" innych sygnałów.
  Innym dobrym rozwiązaniem problemu wzmacniania jest zastosowanie
  telewizyjnego przedwzmacniacza antenowego kanałowego do montażu w puszce antenowej PAK-820/k... z Telkom-telmor na twój kanał TVN, i odpowiedniej anteny kierunkowej.
  Tu pewnie doradziłby ci coś Marcin 91, a najbliżej, w Lublinie też jest jakiś jeden lub dwóch dystrybutorów wyrobów Telkom-telmor.
  Przy słabym sygnale, największe znaczenie ma niski współczynnik szumów przedwzmacniacza.
  Wzmocnienie wystarczy 20-24dB.
  No i oczywiście, sprawa podstawowa przy niskim poziomie natężenia pola elektromagnetycznego sygnału TV, w miejscu odbioru, to antena o wysokim zysku emergetycznym, czyli w praktyce jakaś kierunkowa Yagi-Uda, wąsko-pasmowa, lub kanałowa.
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Jerzy Cieślański wrote:
  To tylko przypuszczenie możliwej sytuacji, w której wymiana okien w mieszkaniu, może mieć wpływ na pogorszenie odbioru.
  Na ogół, przewód antenowy, (w instalacjach indywidualnych, amatorskich), którym doprowadzamy sygnał od anteny zewnętrznej do odbiornika, jest "przepuszczony" do mieszkania w okolicach okna...


  Witam

  Brawa za skojarzenie!
  Myślami krążyłem gdzieś w wyższych sferach - a trzeba zejść na ziemię ;) - może też dlatego nie pomyślałem, ponieważ nigdy nie przeprowadzam przewodów przez okna, czy ramy.

  Pzdr
 • #10
  ajus
  Level 11  
  Tak się składa, że kabel nie idzie przez futrynę. Ale antena stoi ok. 1 m. od okna. Zastanawiam się, czy pojawienie się aluminiowej ramy (w plastikowym oknie) obok anteny nie wpływa negatywnie na jej działanie.
 • #11
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Łoj, Jerzuś!!
  Podstawowy problem w doradzaniu na forum to brak konkretnych informacji ze strony pytających.
  Dla tego odpowiedzi mogą być "różne" a czasem ironiczne i drwiące, bo nie wszyscy forumowicze, określonego dnia chcą się bawić w "szerlokóf". :)
  Ajus ajści łobjaśniam dalij.
  UWAGA!!!
  Coby uniknąć konfuzyji i zniechęcena w zadawaniu pytań na forum, poniższy tekst jest adresowany do ogółu pytających a nie do konkretnego forumowicza.

  Jeśli nie potraficie opisać problemu słowami, posiłkujcie się "obrazowymi" obrazkami.
  1.Zamieśćcie "obrazek" waszej anteny zfotografowanej z bliska, tak abyśmy mogli ją sobie obejrzeć, typ, stan techniczny,itp.
  Podajcie jej typ, producenta i rok zamontowania na ścianie.
  Jeśli wymieniliście już cztery "płytki" przedwzmacniaczy to może świadczyć o zacięciu eksperymentatorskim użytkownika lub o tym że antenka jest wiekowa, przerdzewiała i warto nabyć nową.

  2.Cyknijcie też fotkę anteny z większej odległości abyśmy mogli zobaczyć jej usytuowanie względem okna i względem całej bryły budynku i powieszchni gruntu.
  3.Walnijcie fotografię przestrzeni w poziomie, w kierunku nadajnika, abyśmy mogli widzieć to co widzi wasza antena.
  Będziemy wiedzieli, czy jest zamontowana wysoko, czy nisko i czy nic nie zasłania sygnału od strony nadajnika.

  4.Machnijcie zdjeciorko sposobu przeprowadzenia przewodu z zewnątrz do wewnątrz mieszkania.
  Będziemy wiedzieli, czy antena i przewód były w zasięgu "złych-tych rączek", monterów okien,
  i czy wasza rodzina nie suszy bielizny na przewodzie antenowym lub nie wiesza na nim słoninki do dziobania dla sikorek.

  5. Zróbcie wyraźne zdjęcie z bliska, otwartej puszki antenowej z zamocowaną w niej płytką przedwzmacniacza.
  Bedziemy wiedzieli, co nieco na temat sposobu podłączenia przewodu i jego prowadzenia względen elementów anteny, możliwości zaciekania wody, wzbudzania się przedwzmacniacza itp.
  Poza tym zdjęcia umożliwią nam rozmawianie o tych samych elementach, a nie o wyobrażeniach i domysłach interlokutorów z obu stron sieci.

  -> :) Przyślijcie własnego portreta "en Face", który pozwoli oszacować wasze kompetencje techniczne i osobniczą zdolności adsorbcji wiedzy, oraz dostosowanie do nich poziomu i poglądowej obszerności porad technicznych.
  Błagam, nie retuszujcie go, aby nie wprowadzać nie potrzebnych "zakłóceń" i czaso-chłonnych przekłamań w komunikacji na odległość.:)
  Napiszcie, czy trzymacie klucz pod wycieraczką, kiedy was niema w domu. :)

  Jeśli piszecie, że antena mocowana jest 1m od okna, to może znaczyć, że jest przywocowana do ściany, na balkonie, lub w ogródku na kiju od miotły.
  Pole fal elektromagnetycznych w pobliżu ściany budynku jest niejednorodne,(tj. w różnych punktach przestrzeni trójwymiarowej przybiera różne wartości natężenia).
  Dzieje się tak, gdyż mogą tam docierać fale elekromagnetyczne dochodzące bezpośrednio od nadajnika i fale odbite od innych budynków, wzgórz itp.
  Fale te mogą docierać w różne miejsca w okolicach ściany budynku z różnym opóżnieniem i nakładać się na siebie,
  a wyniku tego dodawać się lub odejmować.
  W wyniku dodawania się i odejmowania fal elektromagnetycznych o tej samej częstotliwości,
  w pewnych miejscach pole elektromagnetyczne może mieć wartość bardzo niską
  a w innych nieco wyższą niż w polu jednorodnym,
  (które występuje na ogół jakieś 3 metry nad poziomem dachu budynku, dla zakresu częstotliwości telewizji naziemnej).
  Usytuowanie i przemieszczanie się przedmiotów i ludzi, (nie musi to być człowiek z żelaza) :) w polu niejednorodnym powoduje dalsze zakłócenia niejednorodności pola elektromagnetycznego i zmiany położenia jego miejsc o wysokim poziomie i o niskim poziomie.
  Podobnie niednorodne pole występuje wewnątrz budynku, co łatwo zauważają użytkownicy anten wewnętrznych (pokojowych), kiedy przemieszczając się po pokoju lub przemieszczając położenie anteny wewnętrznej w pokoju, zmieniają jakość obrazu na ekranie własnego telewizora.

  Dla tego wymiana okien starych, najprawdopodobniej drewnianych, na okna z metalową ramą, (okna tzw. plastikowe, z ramą z PCV, też na ogół mają wewnątrz profilu PCV wsunięty profil stalowy, ceownik, celem usztywnienia ramy i ościeżnicy), też mogą zmienić rozkład pola niejednorodnego w pobliżu otworu okiennego, tj, pola w którym znajduje się przymocowana na stałe do ściany, antena TeVał.
  Łaaauuu??!!!!
  Sam się sobie dziwię, żem to napi-sał.
 • #12
  ajus
  Level 11  
  Moje pytanie brzmiało: Czy ma ktoś wykres zależności wzmocnienia od częstości dla wzmacniacza SWA-6000?
  W tym pytaniu nie chodzi o rodzaj anteny, o kij od szczotki na jakim ona jest ani o to co pili "fachowcy" od okien. Jeśli chodzi o zamieszczanie obrazków, to chyba nikomu tu nie trzeba przedstawiać w/w pytania za pomocą obrazków, chociaż na wszelki wypadek podałem link. Jeśli chodzi o precyzję pytania, to precyzyjniej nie potrafię zadać pytania dotyczącego tego, czy ktoś ma taki wykres czy nie, niż w sposób: "Czy ma ktoś taki wykres?" a z kolei jeśli chodzi o mojego "portreta "en Face", który pozwoli oszacować kompetencje techniczne i osobniczą zdolności adsorbcji wiedzy, oraz dostosowanie do nich poziomu i poglądowej obszerności porad technicznych" to mam takie jedno "zdjątko" w dyplomie ukończenia studiów z fizyki z oceną grubo powyżej średniej, ale też go nie będę tutaj zamieszczał.
 • #13
  kasprzyk
  Electrician specialist
  ajus wrote:
  Moje pytanie brzmiało: Czy ma ktoś wykres zależności wzmocnienia od częstości dla wzmacniacza SWA-6000? .....


  Witam

  Zgadza się - takie zadałeś pytanie - jednak w następnym poście napisałeś:

  ajus wrote:
  Jeśli chodzi o jakość odbioru to było dobrze dopóki nie wymieniłem okien w mieszkaniu. Nie wiem czy to ma jakiś związek (aluminiowe ramy) ale wcześniej było dużo lepiej.


  Kilka osób zaczęło odpowiadać na Twój problem - jednak była to ich strata czasu, ponieważ nie napisałeś, że antena wraz z masztem zlokalizowana jest przy oknie - a to ważna informacja.

  Kolega "Jerzy Cieślański" myślę, że nie napisał tego złośliwie - chociaż troszkę "przegiął" ;) jednak jego zamierzeniem było wyczulenie na zadawanie precyzyjnych dokładnych pytań.

  Znalazłem tylko to: http://ast-anteny.com.pl/index.php?page=shop....category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=1

  ale na dużo się to raczej nie zda

  Pozdrawiam
 • #14
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Ajus, o pożądaną charakterystykę SWA 6000, zwróć się bezpośrednio do producenta, (e-mail, telefon na stronie internetowej Anprel-plus).

  Za zwyczaj w prostych układach przedwzmacniaczy antenowych, wzmocnienie spada wraz z częstotliwością, (o ok. 8-10dB od 400MHz do 900MHz), wynika to z właściwości tranzystorów.
  Dla "podbicia" charakterystyki (podniesienia wzmocnienia) w górnym zakresie częstotliwości producenci przedwzmacniaczy stosują często sprzężenie zwrotne układem LC, ale wiąże się to z pewnym zwiększeniem współczynnika szumów dla wyższych częstotliwości wzmacnianych.

  W praktyce instalacji indywidualnych, zwłaszcza przy odbiorze słabych sygnałów,
  większe znaczenie dla poprawnego odbioru ma niski poziom współczynnika szumów przedwzmacniacza,
  natomiast wzmocnienie przedwzmacniacza antenowego od 24dB w górę nie polepsza prawie w ogóle stosunku S/N (Sygnał do szumów)-mającego krytyczny wpływ na jakość obrazu programów TV.
  Natomiast im wyższe wzmocnienie prostego układu przedwzmacniacza, tym większe prawdopodobieństwo różnego rodzaju zakłóceń interferencyjnych, modulacji skrośnej itp.

  Aby sensowne było zwracanie uwagi na kształt charakterystyki przedwzmacniacza, najpierw należałoby wykonać pomiary poziomów wszystkich sygnałów, na antenie bez przedwzmacniacza, które zamierzamy wzmacniać a potem dobierać rodzaj przedwzmacniaczy i wzmacniaczy.
  Najlepiej byłoby, aby wzmocnienie szerokopasmowego przedwznacniacza antenowego w antenie szerokopasmowej rosło proporcjonalnie od wartości 12dB dla 80MHz do ok.21- 25dB w zakresie 470- 800MHz.
  Poniżej 80MHz i powyżej 800MHz powinno spadać do zera.
  No i oczywiście na częstotliwościach nie wykorzystywanych do naziemnego rozsyłu programów radiowych i telewizyjnych (a znajdujących się w "kilku miejscach" rozpatrywanego zakresu, pomiędzy 108MHz - 470MHz), wzmocnienie też powinno być wytłumione do zera.
  Oczywiście w prostym układzie szerokopasmowego przedwzmacniacza antenowego nie jest to wykonalne ani uzasadnione ekonomicznie i technicznie.

  Przedwzmacniacz antenowy ma za zadanie zmniejszyć wpływ tłumienia przewodu antenowego i współczynnika szumów na wejściu głowicy w.cz. odbiornika, na ogólny, wynikowy stosunek S/N (sygnał do szumów).
  No i najlepiej byłoby, aby przedwzmacniacz "wprowadzał" jak najmniej własnych szumów i zniekształceń wzmacnianego sygnału.
  Co prawda liczni producenci przedwzmacniaczy szerokopasmowych starają się wykonywać szereg wariantów przedwzmacniaczy o różnej charakterystyce wzmocnienia w funkcji częstotliwości,
  dostosowanych do konkretnych warunków odbioru, w danym miejscu, tak aby np. przedwzmacniacz miał wyższe wzmocnienie dla słabych sygnałów a słabsze dla zbyt silnych,
  ale możliwości "manewru" są ograniczone ze względu na uproszczoną z założenia, budowę układu elektronicznego przedwzmacniaczy.
  No i potrzeba do tego, oprócz znajomości podstaw techniki antenowej, jeszcze wykonać odpowiednie pomiary w miejscu odbioru, aby takie samodzielne dobieranie charakterystyki przedwzmacniacza przyniosło oczekiwane przez właściciela anteny szerokopasmowej, rezultaty.  W praktyce, dla anteny szerokopasmowej, lepiej jest znaleźć przedwzmacniacz z jak najbardziej płaską charakterystyką wmocnienia, np. SWA 9009 CERAMIC, lub SWA-MGF-01, czyli równą dla wszystkich wzmacnianych częstotliwości a następnie kształtować ją w zależności od potrzeb, przed lub za wzmacniaczem, za pomocą filtrów i wzmacniaczy kanałowych względnie zakresowych, equalizerów i pułapek częstotliwości.


  Ajus, bez obrazy ale zaewaluowane?? :)
  Mamy tu przykład złej komunikacji, powodującej nieporozumienia a nawet mylną ocenę kompetencji językowej nadawcy takiego komunikatu, przez jego odbiorców.
  Niektórzy mogą podejrzewać, że osoba używająca w ten sposób słów, czyni to, nie rozumiejąc ich znaczenia lub nie znając ich pisowni.
  A przecież mogła być to tylko palcówka, pardon literówka, czyli przestawienie kolejności znaków pisarskich podczas szybkiego acz nieuważnego, ręcznego wklepywania rozpatrywanego sformułowania na klawiaturze komputera.

  Często spotykany w języku polskim termin "zawoalowane" pochodzi od "woalki", czyli od zasłonki twarzy, rodzaju półprzezroczystej siateczki lub firanki, przyczepianej do kapelusza lub innego nakrycia głowy, a używanej przez staromodnie kokieteryjne kobietki.
  W dzisiejszych czasach woalkę najłatwiej zobaczyć na pogrzebie lub ślubie.

  Gdybyś był zakochany np. w Ewie, sprzedawczyni w stoisku z jabłuszkami, czy wręcz potencjalnej właścicielki takich apetycznych owoców, kojarzonych z pewnym światopoglądowym mitem, to możnaby to nazwać "przejęzyczeniem Freud'owskim",
  który to termin oznacza nieświadomą pomyłkę słowną spowodowaną głębokim emocjonalnym zaangażowaniem w stosunki międzyludzkie.
  Zakochanie, które walczy o dyspozycyjność czasową, z namiętnym zainteresowaniem techniką antenową, notabene, na tym forum bardzo modnym,
  z reguły zabarwia (z pozoru neutralne emocjonalnie) treści techniczne, nie-umyślnymi skojarzeniami, (np. sadystycznego hodowcy jabłek), z grzechem pierworodnym.
  Wszak wiadomo, że ten stan uczuciowy czyni trzeźwość myślenia mężczyzn zakochanych, nieco "zawoalowaną", a sposób widzenia rzeczywistości hmmm.. "półprzeźroczystym".
  Stan zakochania w okresie obecnej pełni księżyca wyzwala w zakochanych mężczyznach, (to objaw typowy), namiętność rywalizacyjną, przejawiającą się przewrażliwieniem na punkcie własnych kompetencji technicznych, oraz (że się ośmielę na termin budzący dwuznaczne skojarzenia quasi-erotyczne), męskich kompetencji językowych. :)

  Sam termin "pytanie zawoalowane" oznacza pytanie bez sensu, (czytaj bez znaczenia), w praktycznych poradach technicznych.
  Natomiast w zastosowaniach miłosnych, "zawoalowane pytania" mogą pełnić ważną i poręczną rolę narzędzia w sztuce uwodzenia i kokieterii. :)
  Zawoalowane, czyli zamaskowane, ukryte, lub półskryte mogą być również aluzyjne drwiny, propozycje, oskarżenia i tym podobne chwyty z zakresu psychologii podrywania, działające na młode i nie doświadczone dziewczyny.

  Życzę przyjemnej zabawy.
  Z własnego doświadczenia rozumiem, że rodzina i osoby bliskie uczuciowo, nie rozumieją zasadności takiego czaso-chłonnego eksperymentowania z anteną, na rzecz częściowej utraty wspólnie spędzanego czasu, co może powodować poczucie winy, no i te pomyłki Freudowskie z Ewa-luacją.
  Jeszcze gorzej, stosunki z najbliższymi mogą się nam ułożyć, jeśli owo "okresowe" zaniedbanie dotyczyć będzie innego terminu technicznego podnoszącego temperaturę stosunków międzyludzkich, czyli "owulacji",
  co, (jak stwierdził znajomy ginegolog, NIE bez racji) może "zaciążyć" czasowo, na naszej dyspozycyjności, na odcinku eksperymentowania z antenami. :)

  PDZR, J.C.
 • #15
  ajus
  Level 11  
  pewnie znów wykażę się niekompetencją językową, ale analizy mojej osobowości się tutaj nie spodziewałem.
 • #16
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  ajus wrote:

  Na stronie (internetowej)...anprel-plus....
  są wykresy wzmocnień dla poszczególnych wzmacniaczy, ale nie ma dla SWA-6000. Czy ma ktoś taki wykres?
  chodzi mi o to, że nie wiem jaki wzmacniacz kupić (antena siatkowa). Mieszkam 40 km na północ od Zamościa i nie mogę odbierać tvn (ok. 750MHz). Dotychczas miałem swa-7, 9, 14 i EXPO-474 i żadna z tych płytek nie daje zadowalającego efektu.
  Czy ktoś może mi pomóc?...
  ajus


  To miłe ajus, że skorygowałeś swój post usuwając z niego zdanie, w którym było owo pocieszne bo "zaewaluowane pytanie".
  Teraz już wszystko jest jasne.
  Tobie chodziło o "taki wykres".
  A myśmy marnowali czas, błędnie rozumując, że suma sumarum, twoim problemem jest chęć uzyskania dobrego odbioru progranów TVN.
  Też bym się wstydził, gdybym miał "taki problem".
  Przecież ta telewizja krytykuje obecną władzę, no i pokazują gołe panienki po godz 24.00. Fuj!!! :)
  Nic dziwnego, że trudno więc było nam, znaleźć jednoznaczną odpowiedź na twoje pytanie brzmiące: "Czy ktoś może mi pomóc?"
  Piszesz: "chodzi mi o to, że nie wiem jaki wzmacniacz kupić".
  Ale jak sam widzisz na stronie internetowej producenta, ani propozycji sprzedaży SWA 6000, ani opisu takiego przedwzmacniacza nie ma, czyli pewnie wycofali go z produkcji i oferty.
  Bez sensu jest więc poszukiwać jego charakterystyki, jeśli jak twierdzisz chcesz, dobiero wybrać jakiś przedwzmacniacz do kupienia,
  bowiem z treści takiego komunikatu możnaby wnioskować, że jeszcze go nie posiadłeś.

  A może tak jak w przypadku "zaewaluowanego pytania", pomyliłeś znaki pisarskie na klawiaturze komputera, czyli być może chodziło ci raczej o SWA 9000 ?
  Ale dyplom z fizyki, i duma oparta na " dyplomie ukończenia studiów z fizyki z oceną grubo powyżej średniej", nie pozwala przyznać się do chwilowego roztargnienia.
  Nie znaczy to oczywiście abym musiał się zaraz martwić się oto, że "większe grzybki" w tamtych rejonach kraju, z powodu roztargnienia fizyków, wkrótce mogą zacząć sięgać jonosfery. :)
  Być może jednak jeszcze gdzieś, na oddalonych od granicy zachodniej, terenach Polski wschodniej, są w sklepach lub hurtowniach, przedwzmacniacze o symbolu SWA 6000, którego jeden egzemplarz nieopatrznie zakupiłeś, a teraz po "swa-7, 9, 14 i EXPO-474" nie koniecznie chcesz się do tego przyznać przed rodziną, na "World Wide Web", aby nie narażać, z ostrożności, na szwank swej reputacji technicznej.
  No ślicznie!

  Powiem ci jak prosty stolarz fizykowi z dyplomem.

  Do odbioru TVN z Zamościa, musiałbyś umocować antenę jak najwyżej, czyli nie na ścianie, ale na maszcie, przynajmniej 3 metry nad dachem, tak aby znalazła się w polu jednorodnym fal elektromagnetycznych z programem TVN, nadawanych z Zamościa na kanale 56 TV.
  Teoretycznie,
  -przy Skutecznej Mocy Promieniowanej, ERP=3kW, z nadajnika TVN w Zamościu,(na ulicy Patyzantów),
  - w odległości 40 km od nadajnika,
  - z użyciem anteny odbiorczej, wzdłużno kierunkowej, o zysku energetycznym G= 17-18dB w kanale 56TV, (tj, kanałowej Yagi Uda, względnie szerokopasmowej ATX-91 produkcji krajowej lub firmy Hirschman; FESA 818, FESA 817,
  - zawieszonej na wysokości 20 metrów nad poziomem terenu,
  - z zastosowaniem przedwzmacniacza kanałowego PAK 820/k.56 f-my Telmor
  - względnie z zastosowaniem jednego z przedwzmacniaczy szerokopasmowych; np. PA-825, SWA-MGF-01, SWA-9009 Ceramic, czy wspomniany SWA-EXPO 474 ("ograniczonego" filtrem kanałowym w celu umożliwienia sumowania sygnału TVN z tej anteny z sygnałami TVP1, TVP2 i TVP3 z innych anten, np. szerokopasmowej, po przez odpowiednią zwrotnicę antenową),
  ->
  odbiór programu TVN, powinien być możliwy, o ile na drodze pomiędzy anteną odbiorczą a nadajnikem nie ma przeszkód terenowych lub budowlanych zasłaniających bezpośrednią widoczność w stronę nadajnika.

  Ajus, tak jak wcześniej ci doradzono, bez odpowiednio silnej anteny i odpowiednio wysokiego jej zamocowania, (na pewno nie na ścianie), sama wymiana płytek przedwzmacniacza nic nie pomoże.
  Doświadczenie dowiodło, że upieranie się przy opcji samej wymiany płytek, może tytuł fizyka niejednokrotnie zredukować do tytułu "fizyczny".


  Anteny szerokopasmowe nadają się do odbioru programów nadawanych z jednego nadajnika z wysokim i średnim poziomem sygnału,
  (lub z nadajników o zbliżonych do siebie kierunkach ustawienia anteny odbiorczej plus-w prawo, minus-w lewo; 20 stopni

  Natomiast z antenami do odbioru słabych sygnałów problem ma się troszkę inaczej.
  Ogólnie rzecz biorąc, przy słabym poziomie sygnałów w miejscu odbioru, wpierw należy zastosować antenę o odpowiednio wysokim zysku energetycznym a następnie ratować się wzmacnianiem sygnału za pomocą niskoszumowych przedwzmacniaczy (poniżej F=4dB, ze wzmocnieniem do maks. G=25 dB)
  oraz montowanych pod dachem "właściwych" wzmacniaczy mocy o odpowiednio wysokiej jakości, "czystości" wzmocnienia i odporności na zakłócenia.

  Zastosowanie przedwzmacniacza antenowego wprost na zaciskach wejściowych anteny daje poprawę stosunku sygnał do szumu w przybliżeniu o wartość sumy:
  A- wartości tłumienia w dB, kabla antenowego na długości od zacisków anteny do wejścia do odbiornika, (wraz z tłumieniem separatora zasilającego przedwzmacniacz antenowy napięciem stałym, stabilizowanym 12V=)
  plus B- -wartości różnicy pomiędzy współczynnikiem szumów głowicy wysokiej częstotliwości odbiornika i współczynnika szumów przedwzmacniacza antenowego, B = Fo -Fp, w dB.

  Więcej podstawowych informacji o wzmacniaczach i przedwzmacniaczach antenowych można znaleźć w podręczniku J. Batora "Anteny i instalacje antenowe" oraz na forum Radiopolska;
  w temacie "Antena TV na drzewie?", Post#10 i Post#12
  Wartościową pozycją dla fizyka z dyplomem jest traktujący o technice antenowej, "Poradnik krótkofalowca", autorstwa Zdzisława Bieńkowskiego, dostępny w internecie, tj. w wersji elektronicznej.

  Na przykład (a) dla odbiornika TV,
  - o współczyniku szumów Fo=8dB,
  - tłumieniu sygnału antenowego dla 860 MHz, na długości kabla 25m równym A=5dB
  - i współczynniku szumów przedwzmacniacza Fp=3,6dB
  teoretyczna względna wynikowa poprawa stosunku sygnał do szumu w instalacji z przedwzmacniaczem w stosunku do instalacji bez przedwzmacniacza wyniesie około Q= A +B = A +(Fo -Fp) = 5dB +(8dB -3.6dB)= 9.4dB
  Przy krótszym kablu,
  - mniejszym tłumieniu przewodu,
  - niższym współczynniku szumów własnych odbiornika,
  ta względna poprawa Q, stosunku S/N dla instalacji z przedwzmacniaczem antenowym będzie oczywiście mniejsza niż powyższym przykładzie, ale jakość końcowa sygnału na obrazie odbiornika TV będzie nieco lepsza niż w przykładzie (a)

  (UWAGA; przy wzmocnieniu G=25 -35dB i powyżej, zmniany stosunku S/N (Sygnał do Szumu) są ułamkowe, a wzrasta podatność na zakłócenia i wzbudzanie się uproszczonych konstrukcyjnie układów przedwzmacniaczy).

  W powyższym szacunku, nie uwzględniam tłumienia symetryzatora antenowego, gdyż w prawidłowo wykonanej instalacji występuje on na ogół zarówno przy "zasilaniu" kablem koncetrycznym o impedancji falowej 75 ohm, bez przedwzmacniacza jak i w instalacji z przedwzmacniaczem.

  Warto pamiętać, że w liczbach bezwzględnych każdy kolejny wzmacniacz powoduje pogorszenie sumarycznego stosunku sygnał do szumu w odniesieniu do sygnału uzyskiwanego bezpośrednio na zaciskach antenowych.
  Istnieje więc określona,( np. przy długich liniach zasilania odbiorników) maksymalna liczba zastosowanych wzmacniaczy łączonych kaskadowo, tj. jeden po drugim, oddzielonych odcinkami kabla koncentrycznego, której przekroczenie będzie powodowało tylko dalsze wynikowe pogarszanie się jakości obrazu na ekranach TV.


  W przypadku potrzeby poprawy odbioru słabych sygnałów, zastosowanie anteny (np. Yagi-Uda, dłuższej- "silniejszej", bez wzmacniania sygnału za pomocą przedzwzmacniacza), o zysku energetycznym większym np. o 6dB daje jednocześnie poprawę stosunku sygnał do szumu na zaciskach antenowym mniej więcej o tę samę wartość, czyli ok. 6dB.
  Połączenie dwóch takich samych anten w układzie synfazowym dla zakresu kanałów 6-12 lub 21-60, daje poprawę zysku energetycznego i S/N o 2,5dB, (z uwzględnieniem strat na transformatorze dopasowującym).
  Połączenie czterech anten w układzie synfazowym daje poprawę ok. 5.5dB, a ośmiu anten o ok.8.5dB
  Na przykład synfazowe połączenie dwóch anten o zysku podstawowym 13dB, daje nam w praktyce 13dB + 2.5dB = 15.5dB
  -czterech anten; 13dB + 5.5dB + 18.5dB
  -ośmiu anten; 13db + 8.5dB = 21.5dB
  Układ takich anten połączonych synfazowo, musi znajdować się w polu elektromagnetycznym jednorodnym,
  bowiem w polu niejednorodnym, (gdzie występują sumujące się, względnie odejmujące się, sygnały bezpośrednie i odbite, pochodzące z tego samego nadajnika),
  rozbudowany przestrzennie układ anten synfazowych może sprawować się "gorzej" niż pojedyncza antena.


  Warto wiedzieć, że określanie zalecanego wzmocnienia przedwzmacniacza, w ulotkach handlowych licznych producentów krajowych anten szerokopasmowych (tzw. siatkowych) w zależności od odległości od anteny odbiorczej do nadajnika,
  (ale bez uwzględniania:
  -a) wartości współczynnika szumów własnych przedwzmacniacza,
  - faktycznych poziomów sygnału w miejscu odbioru,
  -c) maksymalnego dopuszczalnego poziomu sygnału na wejściu i wyjściu przedwzmacniacza,
  -d) oraz typu instalacji antenowej),
  ma na celu jedynie ograniczenie prawdopodobieństwa przesterowania, (montowanego amatorsko) przedwzmacniacza i związanych z tym zniekształceń i zakłóceń sygnału.
  Po prawdzie, bardzo często, to takie określanie jakości przedwzmacniacza w powiązaniu z deklarowanym wysokim wzmocnieniem, na zasadzie "nie uzasadnionego" podawania zasięgu odbioru, jest traktowane przez "handlowców" jako dobry chwyt reklamowy,
  natomiast nie ma nic wspólnego z określeniem krytycznych parametrów przedwzmacniacza, zastosowanego dla polepszenia odbioru słabych sygnałów na granicy zasięgu nadajników RiTV.

  Parametry krytyczne przy odbiorze słabych sygnałów to:
  - współczynnik szumów przedwzmacniacza antenowego, liczony łącznie z symetryzatorem wejściowym,
  - wartość strat sygnału w symetryzatorze antenowym, (wejściowym przedwzmacniacza)
  - zysk energetyczny anteny odbiorczej,
  - wartość strat sygnału pomiędzy anteną a odbiornikiem,
  - wysokość zawieszenia anteny odbiorczej,
  - współczynnik szumów własnych na wejściu odbiornika,

  Więcej podstawowych informacji o zasięgu nadajników RiTV można znaleźć w podręczniku J. Batora "Anteny i instalacje antenowe" i na forum Radiopolska w temacie;
  "Garwolin - odbiór TV", Post#9.


  Anteny szerokopasmowe, znane jako tzw. siatkowe, (a wykonywane jako synfazowych zestawów czterech dipoli całofalowych z reflektorem siatkowym -ekranem) posiadają tę zaletę, że pozwalają na obiór wielu sygnałów z całego zakresu TV za pomocą jednej anteny.

  1."wada" anten szerokopasmowych tzw. siatkowych,
  Jako nie rozbudowane wzdłużnie, takie anteny szerokopasmowe, mają dość szeroki kąt odbioru -"widzenia", 45 stopni,
  więc w porównaniu z antenami Yagi-Uda, (rozbudowanymi wzdłużnie, zwłaszcza wąskopasmowymi np.: antenami jednokanałowymi ze sprzęgaczem elektromagnetycznym jedno kanałowym, lub antenami kilku-kanałowymi),
  trudniej z ich pomocą wyeliminować sygnały nieporządane i zakłócenia dochodzące do anteny z kierunków zbliżonych do kierunku odbioru na linii; "anten nadajnika" i "anteny odbiorczej".

  2. "wada" anten Yagi-Uda;
  Wraz ze wzrostem zysku energetycznego anten Yagi-Uda rośnie ich długość i wąskopasmowość, stąd więc przy wielu słabych sygnałach nadawanych nawet z jednego nadajnika występuje potrzeba wykonywania instalacji antenowej złożonej z kilku anten kierunkowych Yagi-Uda, połączonych z wejściem odbiornika np. przez zwrotnicę antenową.
  Rosną więc koszty instalacji antenowej i rozmiary anten wymagające rozbudowanej konstrukcji masztu.
  Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy ze względu na niskie poziomy sygnałów należy zastosować przedwzmacniacze antenowe, (najlepiej wąskopasmowe lub jednokanałowe, tak aby wzajemnie się nie zakłócały), łączone po przez zwrotnicę antenową, z możliwością przepuszczania napięcia zasilającego przedwzmacniacze 12V=

  Rozbudowanych wdłużnie anten w zasadzie też nie zaleca się stosować do mocowania na ścianie ze względu na wymiary powodujące trudności montażu jak i ze względu na dużą niejednorodność pola fal elektromagnetycznych w pobliżu ściany budynku.

  Oczywiście powyższe "wady", anten szerokopasmowych i wąskopasmowych Yagi-Uda, okazują się zaletami, w zależności od potrzeb i warunków odbioru w danym miejscu,
  (np. jeśli sygnały TV nadawane są z różnych kierunków, z różnym poziomem sygnału, niezbędnym a możliwym do wyrównania za pomocą "dobrania": mocy przedwzmacniaczy, wyboru zysku energetycznego poszczególnych anten, zastosowania tłumników sygnału).
  Dodatkowo istnieją możliwości skutecznego eliminowania zakłóceń przez wykorzystanie dużej kierunkowości anten Yagi-Uda, ich wąskopasmowości wraz z możliwością zastosowania filtrów kanałowych, pułapek częstotliwości, czy jednowstęgowych przemienników częstotliwości, selektywnie i nie zależnie dla poszczególnych sygnałów TV.

  PZDR, Jerzy Cieślański
 • #18
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Sam używam tego przedwzmacniacza w antenie szerokopasmowej na działce.
  W praktyce od pozostałych anprelowskich przedwzmacniaczy dwutranzystorowych różni się tylko tym, że ma chyba dwa dodatkowe tranzystory służące do stabilizacji punktu pracy tych dwóch właściwych -wzmacniających tranzystorów.
  Teoretycznie więc powinien być bardziej odporny na wzbudzanie się od zbyt silnych sygnałów.
  W przypadku zastosowania go do poprawy odbioru słabych sygnałów nic to nie zmienia ale i nie szkodzi.
  Niestety ja też nie mam pod ręką jego charakterystyki wzmocnienia w funkcji częstotliwości.
  O ile pamiętam była dość płaska z dwóch powodów;
  niewielkiego nachylenia wykresu wzmocnienia w funkcji częstotliwości oraz dla tego, że była wydrukowana na kartce papieru prospektu reklamowego tego przedwzmacniacza. :)
 • #19
  ajus
  Level 11  
  o proszę! jak ładnie i bez żadnych psychoanaliz.
 • #20
  nighthunter666
  Level 1  
  jak cos to sluze pomoca na PW. Moj ojciec projektowal prawie wszystkie modele SWA, wiec moge udzielic opini glownego konstruktora;)
 • #21
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dlaczego na PW? Forum jest do pomagania innym.
  Michał
 • #22
  ajus
  Level 11  
  Problem rozwiązany, wina telewizora. Temat można usunąć.
  Pozdrawiam lobby producentów anten.