Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 12V -> 5V do napędu optycznego i urządzeń USB.

czmiel_t 30 Paź 2006 13:13 2523 7
  • #1 30 Paź 2006 13:13
    czmiel_t
    Poziom 10  

Kupiłem kieszeń na napędy 5.25 SLIM i włożyłem do niej combo Lite-On'a notebook'owego:

Kieszeń zasilana jest zasilaczem sieciowym 5V.

Jako że kieszeń zamontowana jest w samochodzie potrzebuję zrobić zasilacz dc-dc z 12.0V-14.5V na 5V.

Nie bardzo wiem jaki pobór prądu będzie potrzebowała kieszeń z napędem ale sądzę, że ok. 10-15W. Jeżeli wystąpiłaby sytucja, że zasilanie usb do innych urządzeń w samochodzie typu klawiatura, trackball, flash memory, panel dotykowy, Bluetooth dongle lub WiFi dongle nie byłoby wystarczające chciałbym również wspomóc je z tego zasilacza.

Teraz pytania:
    - czy zasilacz 12V na 5V oparty na stabilizatorze KA78T05 lub LM2576HVT będzie wystarczająco dobry?
    - czy istnieje w ogóle możliwość wspomagania prądem z ww. zasilacza urządzeń USB a jeśli tak to w jaki sposób należy wykonać podłączenie?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

0 7
  • #2 30 Paź 2006 13:38
    Mariopi
    Poziom 34  

Układy scalone monolitycznych stabilizatorów , które podałeś jako same w sobie na pewno nie - nawet z radiatorem (z uwagi na moc traconą na elemencie i mały margines bezpieczeństwa).
    Rozejrzyj się za US-ami tego typu 5 Amperowymi (i tak radiator będzie konieczny) lub czeka Ciebie dobudowa układu prądowego do tych stabilizatorów (układ zewnętrzny to tranzystor dużej mocy + parę rezystorów - aplikacja takiego układu zwiększającego moc wyjściową (prąd) jest (a przynajmniej daję słowo, że był dostępny na tym forum.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Paź 2006 13:44
    ravense
    Poziom 12  

Odnosnie pytania 1:
    Tak jak mowisz zapotrzebowanie na moc bedzie ok 10-15w...

Na tej stronie jest nota katalogowa tego lm'a
    http://www.proton.com.pl/pdf.php?nazwa=38544

Jak moznaszybko zobaczyc max obciazenie to 3A
    Z zaleznosci P=UxI szybko policzysz iz Pmax wyniesie 5Vx3A=15W.

Nie rozumiem jednak koniecznosci uzycia wersji HV (high voltage) wkoncu napiecie zasilania nie bedzie takie wysokie.
    Zwykla wersja wytrzyma az 37v, hv - 57, jak widac mozna obnizyc koszty ;)

Odnosnie pytania 2:
    Nie rozumiem w jaki sposob chcesz wykorzystac urzadzenia usb w samochodzie. Do czego to bedzie podpiete?

0
  • #4 30 Paź 2006 14:12
    czmiel_t
    Poziom 10  

Mariopi, ravense, rzeczywiście - zasugerowałem się 12V DC in i wyszło mi 36W ;) Są podobno jeszcze stabilizatory 5A więc miałbym do dyspozycji 25W a to już w zupełności powinno wystarczyć.
    Dołożyłbym do niego kawałek radiatora. Słaby ze mnie elektronik więc wolałbym ograniczyć się tylko do stabilizatora bo nie bardzo mam pojęcie jak dalej utworzyć wzmacniacz na tranzystorze żeby działał tak jak powinien.

Urządzenia będą podpięte do CarPC: płyta mATX ASROCK P4 Dual, Celeron D 2.26GHz - system to Mac OS X na Intelu.
    Każde z urządzeń USB będzie oddalone o min. 3m od płyty głównej, urządzeń będzie 5 dlatego obawiam się wydajność zasilacza ..
    Aha zasilacz to specjalny dedykowany do samochodowej instalacji zasilacz DC12V -> ATX 20+4 pin o maksymalnej mocy 125W.

0
  • Pomocny post
    #5 30 Paź 2006 15:01
    Platon
    Spec od komputerów

hmmm przy LM7805 zasilanym z 12V i poborze prądu 3A wydzieli ci sie 21W. To troche dużo, ale dla 3A to troche urządzeń musisz mieć.

Co do zasilania - odlaczasz w przewodzie USB jeden z czterech - czerwony przewodzik idacy z komputera, i podlaczsz do niego 5V z zasilacza. Łączysz też masy. Dobrze, zeby wykonac to w postaci solidnego "huba zasilającego" - z wtyczkami/gniazdami USB, solidnym lutowaniem potrzebnych przedowów.

0
  • #6 30 Paź 2006 15:33
    czmiel_t
    Poziom 10  

Znalazłem jeszcze LT1083-5 7.5A - myślę, że to już będzie wypas dla moich urządzeń - tylko cena ok. 30zł :/

Dzięki Platon! Chciałem się właśnie upewnić czy w ten prosty sposób podłącze alternatywne źródło zasilania do USB i nic nie zjaram :)
    Muszę jeszcze tylko znaleźć dokładnie rozpisane przewody w gnieździe USB.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Paź 2006 19:39
    TONI_2003
    Moderator

Witam! Proszę...
    czy tu: http://www.pc-control.co.uk/usb%20pinout.htm

0
  • #8 31 Paź 2006 08:08
    czmiel_t
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za informacje :)

0