Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

excellon- format plików -jak zapisać na dyskietkę 5,25"

30 Paź 2006 14:01 2143 5
  • Poziom 11  
    Witam
    Czy miał ktoś problemy z zapisem pliku wierceń na oryginalna dyskietkę czytaną przez excellony serii 200, 300 ( są tam dwa napędy 5,25" - tylko pytanie jaki tam coś zapisać ?) . Próbuję zapisać wygenerowany plik - wygrzebałem stare napędy 5,25"/360kB - ale ani nie mogę odczytać oryginalnej dyskietki z przykładem wierceń , ani przeze mnie zapisane dyskietki excellon nie czyta . Może jest to sprawa innego niż w PC 5,25" formatu zapisu - może jest to moje błędne założenie , że oryginalna dyskietka od excellona ma 360kB . Będę musiał przez to pobawić się ręcznie z 800 otworkami... chyba że ktoś z szanownego forum mi cos podpowie . Format wierceń mam poprawny - nie mogę tylko przekazać go do maszyny
  • Poziom 38  
    A może to 720 i dlatego napęd 360 nie radzi sobie z nimi
    Powodzenia
  • Poziom 11  
    raczej nie jest to 720k - przynajmniej z takimi napędami 5,25" się nie spotkałem - oryginalna dyskietka jest typu "DD" - czyli dwustronna o podwójnej gęstości - takie jak były stosowane na poczatku w PC .
  • Poziom 19  
    Przecież były też stacje 5 calowe o pojemności 1.2 mB.
  • Poziom 11  
    Owszem , zgadza się , ale w wiertarce excellon , z której chcę skorzystać jest napęd 5,25" o mniejszej pojemności - korzysta on z dyskietek typu "dd" (double sided, double density - czyli dwustronne o podwójnej gęstości ) są to pierwsze masowo stosowane dyskietki w pierwszych komputerach PC , w latach osiemdziesiątych. Charakteryzują się liczbą ścieżek = 40. Dla porównania następne napędy 5,25" o pojemności 1,2MB mają ścieżek 80. Teoretycznie napędy 1,2MB mogą po odpowiednim ustawieniu czytać i zapisywać na dyskietki 360K , ale to tylko teoria - w praktyce taki zapis bywa różnie - ja w odgrzebanych starociach znalazłem napęd 1,2MB , który dał się przekonfigurować do pracy z dyskietkami 360K , jednakże nie udało mi się nic zapisać na oryginalna dyskietkę z excellona , ani jej odczytać . Na moje stare dyskietki 360K , zarówno w napędzie 360K , jak 1,2MB zapis i odczyt przebiega prawidłowo . Szukałem informacji w internecie - na razie bezskutecznie , dlatego zwróciłem się do Szanownego Forum , czy nie zetknął się ktoś z tym problemem . Poszukuje kontaktu z osobą , która zna system plików w excellonie ( nie chodzi mi o strukturę programu wierceń , lecz o system zapisu plików na dysku ) . Dziękuję za dotychczasowe posty i proszę o jeszcze...
  • Poziom 35  
    witam !! jest oczywiście pytanie - czy te dane da się odczytać pod DOS em ? . pewnie firma excellon miałaswój system operacyjny . mam starą księgę :D w której jest napisane - system sterowania - Excellon modular , nośnik dyskietka DNC ( co to jest )? . zadaj to pytanie na tym forum - są takm Kol. mający doświadczenie z tymi sprawami . http://www.cnc.info.pl/index.php . poszukaj tam Kol. ALZ - może on coś wie . pozdrawiamv !!